Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fińsko-łotewski program kołowego transportera 6x6

Fot. Patria
Fot. Patria

Finlandia i Łotwa ogłosiły chęć wspólnego opracowania nowych kołowych wozów bojowych na potrzeby pododdziałów piechoty zmotoryzowanej swoich armii. Jako bazę dla nowej konstrukcji wybrano nowy kołowy transporter opancerzony Patria 6 × 6, który jest rozwijany od kilku lat przez fińską spółkę Patria Oyj.

Program ten znajduje się obecnie na wstępnej fazie i otwarty na inne państwa zainteresowany potencjalną współpracą. Wszystko wskazuje na to, że głównym beneficjentem będzie fińska Patria Oyj. Ma ona doświadczenie w zakresie konstruowania i produkcji kołowych transporterów opancerzonych, której efektem jest wiele rodzin pojazdów tego typu. Łotewskie spółki natomiast pełniłby rolę podwykonawców poszczególnych elementów nowego wozu. Prezes działu biznesowego Patria Land Jussi Järvinen zaznaczył, że jest otwarty na dołączenie do programu również innych państw.

Patria 6 × 6 to najnowsza konstrukcja fińskiej spółki Patria Oyj, która jest propozycją następcy starszej i obecnie używanej rodziny kołowych wozów bojowych Patria Pasi XA-180/185/200. Nowa konstrukcja bazuje na XA-200, który został zmodernizowany z wykorzystaniem komponentów Patria AMV 8×8 (w tym układ jezdny i inne kluczowe elementy). Unifikacja ta pozwala na zmniejszenie czasu i kosztów powstania i produkcji tych wozów.

Przypomnijmy, że odmiana AMV jest produkowana w Polsce na licencji jako KTO Rosomak, z kolei spółka Rosomak S.A. prezentowała w ubiegłym roku w Kielcach transporter  w układzie 6x6 zbliżony do tego, który będzie bazą fińsko-łotewskiej kooperacji.

W przypadku Finlandii na uzbrojeniu fińskiej armii znajduje się nadal cała rodzina kołowych wozów bojowych Partia Pasi. Wśród nich można wymienić 476 egzemplarzy XA-180/185 oraz 111 egzemplarzy XA-202 i 48 egzemplarzy XA-203. Wozy te stopniowo są zastępowane i wycofywane ze służby na rzecz nowych Partia AMV XA-360 jednak część z nich ma zostać zastąpiona przez odpowiedniki z napędem 6×6.

W przypadku Łotwy z kolei głównym uzbrojeniem łotewskiej armii jest zakupiona w 2014 roku rodzina wielozadaniowych wozów bojowych Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked) - CVR(T) w liczbie 123 egzemplarzy. Pojazdy te pozwoliły osiągnąć pomostową zdolność, jednak docelowo wozy te będę musiał zostać zastąpiony przez nowoczesny kołowy lub gąsienicowy odpowiednik.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Leopardzik

  6x6 denko V a jaka konfiguracje uzbrojenia wybrali?

  1. ito

   KTO. Zapewne kaem 7,62. Może .50+5,56 albo granatnik plus kaem. Albo nic.

 2. Offsetowy

  150 sztuk produkcji finskiej A,offset? Zapytaj PGZ

 3. say69mat

  Jakoś nie można zauważyć specjalnego entuzjazmu wśród potencjalnych partnerów naszego przemysłu obronnego do inicjowania głębszej kooperacji. Nawet w celu realizacji projektów, co do realizacji których, nasz przemysł i nasze siły zbrojne mogłyby wnieść poważny wkład. Oparty o doświadczenie w sferze produkcji i bojowego wykorzystania, produkowanego w naszym kraju na licencji fińskich AMV Patria.

  1. mobilny

   Bo wszelkie środki finansowe są skierowane ku Wiśle. Homarkowi a teraz również na F-35. Nikomu nie zależy bo cokolwiek by nie zrobiono i przedstawiono to armia i tak nie kupi.

Reklama