Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2016: "Żelazna Kopuła" dla okrętów

 • Fot. MSW/flickr
  Fot. MSW/flickr

Izraelski koncern Rafael zaprezentował na wystawie Eurosatory 2016 okrętowy system przeciwlotniczy C-Dome, który został opracowany na bazie lądowego systemu „ziemia-powietrze” Iron Dome.

C-Dome jest reklamowany jako system samoobrony okrętów (krótkiego zasięgu), który może zwalczać różnego rodzaju cele powietrzne i to także w trakcie jednoczesnego ataku z kilku kierunków.

Głównym elementem systemu C-Dome jest wielostanowiskowa wyrzutnia pionowego startu dla rakiet przeciwlotniczych, którą montuje się pod pokładem jednostek pływających. Zestaw nie posiada własnych sensorów, ponieważ jego konstruktorzy od razu założyli, ze dane o celach będą przekazywane z już istniejących na okręcie stacji radiolokacyjnych poprzez okrętowy system walki (nie jest wymagany dedykowany radar kierowania ogniem).

Było to możliwe dzięki odpowiednio opracowanemu systemowi dowodzenia i kierowania C-Dome, który łatwo można podłączyć do już istniejących instalacji okrętowych. Same rakiety były używane bojowo w zestawach przeciwlotniczych Iron Dome od 2011 roku, z ich pomocą przechwycono już ponad 1500 celów.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Marek

  Izraelczycy usiłowali zainteresować nas tym i owym do przyszłych korwet, więc ciekaw jestem, czy C-Dome także wchodziło tu w grę.

 2. say69mat

  @def24.p: C-Dome jest reklamowany jako system samoobrony okrętów (krótkiego zasięgu), który może zwalczać różnego rodzaju cele powietrzne i to także w trakcie jednoczesnego ataku z kilku kierunków. say69mat: Jaka jest potencjalna zdolność systemu do zwalczania pocisków manewrujących, bomb lotniczych, głowic pocisków rakietowych w terminalnej fazie lotu???

 3. Marek

  Echhhhh ... zazdrość bierze i złość. Nasze "kajaki" z MW w większości nawet nie weszły jeszcze w zakresie samoobrony w okres starych syst. Phalanx(lata 70-80) :(((. Ps. No ale mamy za to już 3 tys km ścieżek rowerowych w wysokim standardzie ...

  1. anakonda

   a co ma piernik do wiatraka?niechcesz nie jezdzij na rowerze a ja uwazam ze tycg sciezek jest i tak za mało na dodatek powinien zostac wprowadzony dzien bez samochodu lub dwa o to i zdrowiej i ekonomiczniej wychodzi

  2. Kolarz

   Rownież dni młodzieży za 400mln, stadiony za miliardy i świątynię opatrzności Bożej. O pieniądzach na utrzymanie kościoła katolickiego nie wspomnę, mamy za to bojowe kropidła....

Reklama