Reklama

JIM Compact to tak naprawdę przenośny, optoelektroniczny system obserwacyjny, który zabezpiecza wykonywanie zadań szczególnie podczas prowadzenia operacji rozpoznawczych i snajperskich. Inżynierowie Safran wykorzystali w nim i rozwinęli rozwiązania wprowadzone we wcześniejszych urządzeniach rodziny wielofunkcyjnych lornetek na podczerwień JIM. Systemów takich zamówiono jak dotąd ponad 9000 sztuk.

W Paryżu zaprezentowano kompaktową lornetkę JIM Compact, która z bateriami waży około 2 kg (a więc 0,5 kg mniej od urządzenia JIM-LR - reklamowanego dwa lata wcześniej jako kompaktowe i sieciowe) i która ma bardzo przyjazny interfejs człowiek-maszyna, ułatwiający jej wykorzystanie również w trudnych warunkach atmosferycznych i w nocy.

System obserwacyjny JIM Compact ma trzy kanały:

  • kamerę termowizyjną z chłodzoną matrycą MWIR VGA 640 x 480 – działająca w paśmie średniofalowym (3-5 μm). W lornetce JIM Compact skrócono czas schłodzenia matrycy do 3 min. W przypadku lornetki JIM LR potrzeba było na to około 4,5 minuty;
  • kolorowy dzienny kanał obserwacji (z cyfrowym zoomem) oraz matrycą piętnastomegapiskelową;
  • oraz kanał LLLC (Low Light Level Channel) z kamerą światła szczątkowego.

Obrazy z poszczególnych kanałów można na siebie nakładać, co w wielu przypadkach zwiększa świadomość sytuacyjną obserwatora.

Całość uzupełnia bezpieczny dla oczu dalmierz laserowy o zasięgu ponad 12 km (długość fali 1,064 μm) oraz wskaźnik laserowy (długość fali 0,83 μm). W pozycjonowaniu systemu pomaga odbiornik satelitarny GPS oraz kompas cyfrowy. Samo zobrazowanie można opcjonalnie przekazać na konsolę operatorską przez moduły transmisyjne oraz zdalnego sterowania (Bluetooth i Wi-Fi). Zastosowano dodatkowo interfejsy i gniazda według standardów USB 2.0 oraz analogowe RS 232/422 PAL.

Podobnie jak w poprzednich rozwiązaniach lornetka JIM Compact została umieszczona w ergonomicznie i od nowa zaprojektowanej obudowie gumowej, która jest odporna mechanicznie i środowiskowo - spełniając w tym względzie normy: MIL-STD 461 i MIL-STD 810 (z zakresem temperatur -32°C do +55°C). Zasilanie może się odbywać zarówno z wewnętrznych akumulatorów ważących 200 g (przy czasie pracy większym niż 4 godziny), jak i z zewnętrznego źródła zasilania.

Kątowe pola widzenia są różne w zależności od wykorzystywanego kanału obserwacyjnego. W przypadku kamery termowizyjnej jest to: szerokie pole wodzenia WFoV (wide-field of view): 13.5° - wąskie pole widzenia NFoV (narrow-field of view): 4.5°, w przypadku kolorowej kamery dziennej: WFoV: 13.5° - NFoV: 4.5° a w przypadku kamery światła szczątkowego: WFoV: 6.2° - NFoV: 4.5°.

JIM Compact podobnie jak JIM LR jest lornetką dalekiego zasięgu. Samo wskazywanie celów jest możliwe na odległości ponad 12 km. SAFRAN ujawnił przy tym, że obserwacja kamerą termowizyjną czołgów w pełnym zakresie możliwości obrazowych jest możliwa do 9 km (chociaż cele są widoczne również w odległości większej niż 10 km). Pojedynczy człowiek jest widoczny na odległościach powyżej 7000 m. Identyfikacja celów jest możliwa do 2 km w przypadku pojazdów i do 1,5 km w przypadku osób.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Jb007

    Tylko cena zabija, ok. 60 000 €

  2. Nemo

    To powinien być podstawowy sprzęt dla OT. Pierwsi będą mogli identyfikować i wskazywać cele dla jednostek liniowych czy to artylerii czy lotnictwa.

  3. Jaxa

    Przypomina mi lornetkę Luke Skywalkera.

  4. ribik

    Chętnie bym wziął takie ustrojstwo, przydałoby się do nocnych obserwacji zwierzyny, albo sąsiadek.

  5. Marek

    Wspaniały sprzęt dla grup rozpoznania/wskazywania celów na potrzeby artylerii/bsl/lotnictwa

  6. Jachu

    Dawać ją, PCO tradycyjnie zaprojektuje nową obudowę (Safran dostarczy tylko komponenty elektroniczne, matryce i cały ten nieistotny stuff) , PCO będzie opowiadać w mediach o byciu w czołówce światowej termooptyki, cena wzrośnie 3x, dzieciaki z przedszkoli poczują się dumne, związkowcy upasieni a budżet wydojony. Wszyscy zadowoleni i "Jesteśmy nareszcie bezpieczni"