Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2016: Izraelski moździerz dla pojazdów 4x4

 • Fot. A. Hładij/Defence24.pl
 • odznaka MON / MON
 • Indie chcą kupić japońskie łodzie latające US-2– fot. www.freerepublic.com

Izraelski koncern Elbit pokazał na targach Eurosatory 2016 system lekkich moździerzy samobieżnych 120 mm Spear Mk 2, jaki może być montowany na platformach kołowych 4x4.

Moździerz Spear Mk 2 powstał na bazie izraelskiego systemu Cardom, który był wcześniej używany w warunkach operacyjnych. Spear Mk 2 może jednak być montowany również na lekkich pojazdach, jak HMMWV, czy Iveco LMV, na bazie którego jest prezentowany w Paryżu. Jak wskazują przedstawiciele producenta, jest to możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań konstrukcyjnych, pozwalających na zmniejszenie odrzutu.

Spear Elbit
Fot. A. Hładij/ Defence24.pl.

Spear Mk 2 jest wyposażony w cyfrowy system kierowania ogniem i nawigacji, może być integrowany z systemem zarządzania polem walki klasy BMS. Istnieje możliwość wyboru priorytetowych celów, czy prognozowania rezultatów prowadzonych uderzeń. Moździerz jest zdolny do rozpoczęcia ostrzału w czasie krótszym niż minuta od wydania rozkazu, nie więcej niż 60 sekund zajmuje również przejście do położenia marszowego i rozpoczęcie zmiany stanowiska.  

Szybkostrzelność moździerza 120 mm wynosi do 15 strzałów na minutę, jest on zdolny do wykorzystania ogólnie dostępnej amunicji tego kalibru. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego adaptera możliwe będzie także używanie pocisków kalibru 81 mm. Przedstawiciele Elbit Systems podkreślają, że Spear Mk 2 może być używany zarówno samodzielnie, jak i w ugrupowaniu baterii czy plutonu. Moździerz został opracowany m.in. z myślą o jednostkach lekkich, których podstawowym wyposażeniem są pojazdy terenowe 4x4.

Spear Elbit
Fot. A. Hładij/Defence24.pl.

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. dropik

  szybkostrzelnosc 15 min minutę przy ładowaniu recznym 120mm mozdzierza ? już to widzę...

  1. [sic]

   Czyt. Nie rozpuści się przy 15strz/min (w warunkach norm.)

 2. GPAS

  Byłby super sprzęt dla jednostek aeromobilnych , piechoty górskiej.

  1. Olender

   Czy ja wiem... bardziej pod pasował bym go ale już nie tak wypasionego do OT... nękanie przeciwnika... Wojska głębokiego zwiadu raczej muszą działać niezauważone a nie żeby mi radar artyleryjski namierzył pocisk...

 3. kukuk

  Polacy powinni coś takiego opracować ale z moździerzem 98 mm (żeby nie blokować limitów dla artylerii powyższej 100 mm - ograniczenia traktatowe). Takie pojazdy 4x4 z moździerzem 98 mm powinny być na wyposarzeniu OT i wojsk operacyjnych. Względnie tania broń a w dużej ilości może być efektywna.

  1. kbrz

   Nie ma już takich limitów, kaliber 98mm do piachu bo niema ogólnie dostępnej amunicji, podobnie nasz 60mm wynalazek.. Tylko 120mm i 81mm to jest taktycznie niezbędne, reszta to to kłopot.

 4. maniek

  W sam raz dla OT...

Reklama