Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

EURONAVAL: Uniwersalna wyrzutnia nowej generacji od MBDA

Moduł pionowej wyrzutni rakietowej nowej generacji opracowywanej przez MBDA w czasie testów.
Autor. MBDA

Koncern MBDA promuje nowe rozwiązanie morskiej pionowej wyrzutni rakietowej. Ma ono być bardziej uniwersalne od dotychczasowych i umożliwiać w przyszłości obsługę wszystkich rakietowych systemów uzbrojenia MBDA.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Obecne pionowe wyrzutnie rakiet rodziny Sylver mają po osiem komór startowych, ale różnią się długością. W zależności od długości komory startowej mają różne wyróżniki A35, A43, A50 i A70. Głównie są przeznaczone do wystrzeliwania rakiet przeciwlotniczych MICA i Aster. Tylko najdłuższa siedmiometrowa wyrzutnia A70 zdolna jest do wystrzeliwania rakiet manewrujących MdCN.

Nowa generacja uniwersalnej wyrzutni określanej jako MMFU (Multi-Mission Firing Unit) lub ITR (Installation de Tir Reconfigurable) została zaprojektowana w celu zmniejszenia liczby i rodzajów komór startowych oraz interfejsów wymaganych dla każdego z systemów uzbrojenia rakietowego MBDA. Przy użyciu jednej architektury interfejsu z poszczególnymi rakietami i identycznych komór startowych system ma zwiększyć swoje osiągi jak również w przyszłości ma być zdolny do przyjmowania systemów rakietowych nowej generacji.

Reklama

Czytaj też

Pierwsze produkcyjne wyrzutnie MMFU mają zostać dostarczone na nowe fregaty FDI (Frégate de Défense et d'Intervention) budowane dla Marynarki Wojennej Francji oznaczane jako typ Amiral Ronarc'h od nazwy budowanego prototypu. Stępkę pod nią położono 16 grudnia 2021 roku w stoczni Naval Group w Lorient. Przewiduje się jej ukończenie w 2024 roku i po cyklu testów wcielenie do służby w 2025 roku. W następnych latach w ślad za prototypem mają być zbudowane jeszcze cztery seryjne fregaty i wcielone do służby do około 2030 roku. Mają one zastąpić obecnie eksploatowane fregaty typu La Fayette.

Nowa wyrzutnia jest promowana jako standardowe wyposażenie zarówno dla obecnie i w przyszłości budowanych nowych okrętów jak i modernizacji już eksploatowanych jednostek. Myślą przewodnią nowej konstrukcji była możliwość używania nowych typów pocisków MBDA planowanych do wdrożenia w ciągu 20-30 następnych lat.

Czytaj też

Architektura ITR została opracowana zgodnie z koncepcją, w której każdy moduł ogniowy systemu jest podłączony do skrzynki dowodzenia i kontroli zwanej C2Box, która zapewnia inteligentną komunikację z systemem zarządzania dowodzenia (CMS). Inteligentny C2Box to rekonfigurowalny element systemu, którego moduł oprogramowania jest zasilany informacjami o konkretnym typie rakiety MBDA zgodnie z aktualnym załadowaniem wyrzutni. Dzięki tej architekturze nowy ITR jest w stanie pomieścić kilka różnych systemów MBDA zabieranych przez okręt.

Każdy pierścień wirtualnej sieci lokalnej VLAN systemu uzbrojenia mieści skrzynkę sekwensera do zarządzania kolejnością odpalania (SEQBox) oraz pojedynczy interfejs amunicji zwany skrzynką modułu identyfikacji abonenta (SIMBox). Skrzynka dowodzenia i kontroli (C2Box) jest połączona z siecią lokalną systemu zarządzania dowodzeniami (CMS), a także z centrum operacji bojowych (COC) i sterówką.

Pionowe wyrzutnie rakiet (VLS) są już standardowym wyposażeniem nowo budowanych okrętów od wielkości korwety wzwyż ponieważ wymagają wystarczającego miejsca w kadłubie lub nadbudówce czy specjalnej pokładówce. Obecnie trwają natomiast intensywne prace projektowo-wdrożeniowe nad uczynieniem z nich coraz bardziej uniwersalnych, zdolnych do strzelania jak największą liczbą typów i rodzajów pocisków.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy wyrzutnia mbda a70 silver 🦊🦊🦊 Fox jest przeznaczony dla pocisku scalp eg 💀💀💀💀 czaszka czyli francuski tomahawk . Niestety tylko w limitowanej kolekcji Puenta? Mk41 to barometr uzbrojenia

    1. sebaa

      @Valdi A ja poprawiam bo ci pamięć szwankuje widzę ze Sylver A70 wystrzeliwuje pociski Aster 15 Aster 30 i Scalp Naval czyli morska odmianę rakiety Storm Shadow To samo sie dotyczy MK41 gdzie istnieją 3 wersje o rożnej długości komory i tylko wersja Strike może przenosić cala game uzbrojenia z pociskami Tomahawk włącznie :)

Reklama