Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Estońskie roboty bojowe z amunicją krążącą

Milrem Type-X uzbrojony z amunicję krążącą Hero-400EC. Rys. Milrem
Milrem Type-X uzbrojony z amunicję krążącą Hero-400EC. Rys. Milrem

Estoński producent bezzałogowców hybrydowych Milrem Robotics wspólnie z izraelską firmą UVision Air zaprezentował wyrzutnie amunicji krążącej rodziny Hero na platformach modułowych Themis i ciężkim pojeździe bezzałgowym Type-X. Jest to rozwiązanie oferujące możliwość rażenia różnego typu silnie bronionych i opancerzonych celów na dystansie do 40 km z użyciem bsl typu Hero-120 i Hero-400EC.

Wspólna propozycja Milrem Robotics i UVision Air ma dać siłom zbrojnym zdolności do autonomicznego lokalizowania, śledzenia i precyzyjnej eliminacji silnie opancerzonych celów z dużej odległości w warunkach nowoczesnego pola walki. Również w sytuacji zakłócania łączności i systemów pozycjonowania GPS. Platformy bezzałogowe mogą działać w dużym oddaleniu od operatora, zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa przy skutecznym niszczeniu szczególnie ważnych celów. Propozycja jest również skalowalna do potrzeb operacyjnych.

Mniejszy, lżejszy wariant to sześć bezzałogowych maszyn uderzeniowych Hero-120 o zasięgu 40 km i długotrwałości lotu do 1 godziny, uzbrojonych w głowicę o masie 3,5 kg na podwoziu Milrem THeMIS. Jest to flagowy pojazd firmy Milrem, eksploatowany i testowany przez siły zbrojne kilku państw. Zdalnie sterowana platforma gąsienicowa o nośności 750 kg napędzana jest systemem hybrydowym złożonym z silników diesla i elektrycznych. Całość napędu i sterowanie znajdują się w modułach bocznych, wewnątrz gąsienic które obiegają całość dookoła. Pojazd może poruszać się  przez czas do 10 godzin, w tym około 90 minut w trybie „cichym”, gdy wykorzystuje tylko napęd elektryczny. Prędkość maksymalna to około 35 km/h a zasięg zależy od warunków terenowych, gdyż sterowanie pojazdem jest realizowane przez operatora drogą radiową. Wariant uzbrojony w amunicję krążącą Hero-120 jest też wyposażony w maszt teleskopowy, zwiększający zarówno zasięg sterowania platformą jak też wystrzeliwanymi przez nią bezzałogowcami.

image
Pojazd bezzałogowy Milrem THeMIS uzbrojony z amunicję krążącą Hero-120. Rys. Milrem

Cięższy wariant systemu, to zaprezentowany jako prototyp w czerwcu 2020 roku, najnowszy pojazd Milrem Type-X RCV (Robotic Combat Vehicle) o masie 12 ton, długości 6 m i szerokości 2,9 m. Pojazd będzie posiadał obniżoną sygnaturę cieplną, utrudniającą wykrycie w paśmie podczerwieni m.in. dzięki zastosowaniu napędu hybrydowego, z którego słyną pojazdy Milrem. Jest to połączenie silnika diesla i elektrycznego, które zapewnia optymalną kombinację dużego zasięgu i niskiej sygnatury termicznej oraz akustycznej w trybie bojowym. Pojazd może poruszać się autonomicznie, ale obsługa uzbrojenia wymaga ingerencji człowieka.

W tej konkretnej wersji uzbrojenie to zaprezentowana po raz pierwszy w ubiegłym roku wyrzutnia MCL (Multi-Canister Launcher) pozwalająca na wystrzelenie sześciu sztuk amunicji krążącej Hero-400EC (Electric/Cruciform) firmy UVision. Są to bezzałogowce o zasięgu 150 km z napędem elektrycznym i nowym układem składanych skrzydeł, które mogą pozostawać w powietrzu przez 2 godziny i osiągają zasięg 150 km. Jest to amunicja zdolna do niszczenia silnie opancerzonych lub umocnionych celów, dzięki kumulacyjnej głowicy tandemowej o masie 10 kg.

Reklama

Komentarze

    Reklama