Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dostawy pocisków AMRAAM przyspieszają

AIM-120 AMRAAM / Fot. U.S. Air Force, Staff Sgt. Marleah Robertson
AIM-120 AMRAAM / Fot. U.S. Air Force, Staff Sgt. Marleah Robertson

Firma Raytheon Missiles & Defense otrzymała zlecenie na wykonanie 35. partii produkcyjnej pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile). Zamówienie ma wartość niemal pół miliarda USD.

Umowa jest modyfikacją umowy na budowę AMRAAM-ów z lat poprzednich, dzięki czemu cena jednostkowa jest taka sama jak wówczas wynegocjowana. Poprzedni tego rodzaju zakup został dokonany rok temu. Zarówno wtedy jak i obecnie zamówienie dotyczy pocisków dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, ale także dla klientów eksportowych, którzy odbiorą broń o wartość 29 proc. całego zamówienia. Wśród nich wymienia się: Kanadę, Węgry, Republikę Korei, Niderlandy i Katar.

Poza pociskami zamówione zostaną także części zamienne i wyposażenie wsparcia i telemetryczne. Prace zostaną przeprowadzone w Tucson w Arizonie i mają zakończyć się w 2024 roku. Co ciekawe zamówione w poprzednim roku za podobną kwotę pociski mają być dostarczane aż do roku 2026. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że Amerykanie zadecydowali o przyspieszone produkcji tego podstawowego uzbrojenia do walki powietrze-powietrze.

Pocisk powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) pozostaje w użyciu od ponad 25 lat. Jego możliwości zostały w pełni zademonstrowane w ponad 4200 próbnych odpaleniach, był też wykorzystywany bojowo. Obecnie wykorzystuje go 40 odbiorców na świecie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama