Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saudyjska delegacja w PGZ

Fot. PGZ S.A.
Fot. PGZ S.A.

Delegacja General Authority for Military Industries na czele z Prezesem GAMI, Jego Ekscelencją Ahmadem Al-Ohali złożyła wizytę w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Spotkanie z Zarządem PGZ było okazją do kontynuowania rozmów o współpracy przemysłowej w sektorze obronnym.

Podczas spotkania zaprezentowano kluczowe produkty i rozwiązania Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przeanalizowano możliwości nawiązania współpracy pomiędzy dwoma krajami w zakresie współpracy przemysłowo-technologicznej w zakresie potencjalnych dostaw sprzętu i uzbrojenia do Królestwa Arabii Saudyjskiej.

Wizyta stanowi kolejny krok na rzecz zacieśniania współpracy w przemyśle obronnym instytucji Królestwa Arabii Saudyjskiej związanych z domeną wojskową a PGZ. Jesteśmy producentem innowacyjnych systemów i rozwiązań wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP i formacje sojusznicze, pełniąc rolę głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii

- Witold Słowik, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

General Authority for Military Industries (GAMI) to wewnętrzny regulator, koordynator i licencjodawca sektora obronnego w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Nadzoruje rozwój standardów i polityk branżowych, zakup sprzętu wojskowego na rzecz Królewskich Sił Zbrojnych i sił bezpieczeństwa Królestwa, jak również rozwój krajowej infrastruktury przemysłowej oraz badawczej saudyjskiego sektora obronnego. Odbyły się także rozmowy z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciejem Małeckim.

PGZ podkreśla, że saudyjska delegacja zapoznała się z produktami Grupy, które cieszą się zainteresowaniem za granicą. Są nimi systemy artyleryjskie, systemy radarowe, indywidualne wyposażenie żołnierza, czy systemy obrony przeciwlotniczej.

Oferta międzynarodowa Grupy PGZ obejmuje rozwiązania, które mogą zostać dostosowane do potrzeb klienta, zarówno pod względem konfiguracji, jak i uzbrojenia (...) Potwierdzamy gotowość PGZ do współpracy przemysłowej, transferu technologii i wsparcia w rozwoju lokalnej bazy produkcyjnej i serwisowej w Królestwie Arabii Saudyjskiej, jak również pełne wsparcie logistyczne, szkoleniowe, wymianę doświadczeń oraz know-how i doradztwo administracyjno-prawne

Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu PGZ odpowiedzialny za eksport

Współpraca w dziedzinie obronności była także tematem spotkania przedstawicieli GAMI z Szefem Kancelarii Prezydenta RP Minister Haliną Szymańską, w którym uczestniczyli członkowie zarządu PGZ S.A. Michał Kuczmierowski oraz Radosław Domagalski.

Wizyta wpisuje się w realizację umowy międzyrządowej, zawartej przez Polskę i Królestwo Arabii Saudyjskiej dotyczącej współpracy wojskowej oraz wzmocnienia więzów między krajami w dziedzinie obronności.

Reklama

Komentarze (12)

 1. MI6

  Pioruny/Poprady chcą kupić do ochrony rafinerii?

  1. Dropik

   jak będzie z armatą 35mm to może i kupią ;)

  2. tut

   Jak oni kupią to i może nasi decydenci uznają że już czas na 35mm...

  3. dropik

   A co do Pieronów to nie bardzo jest jak je sprzedać bo np WP nie odebrało w 2019 nawet jednej sztuki. Wyszło na moje , że Macierewicz podpisał bezsensowny kontrakt na ich dostawę . Za dużo i za wcześnie.

 2. Ślązak

  Jak by tak chcieli wyłożyć kasę na Pioruna-2 , sam chyba nie wieżę w co piszę, ale byłoby by fajnie nie?

  1. logistyk

   Nie! Stać nas na samodzielne opracowanie.

  2. Zbigniew

   Pisz po polsku, trudno zrozumieć o jaką wieżę ci chodzi.

  3. tutuś

   pewnie o krzywą wieżę w Piccy :-)

 3. Derff

  Nie kupią. W języku dyplomacji urażono ich godność wystawiając do rozmów kobietę. W takich sprawach trzeba myśleć z wyprzedzeniem. Podobnie pogrzebany został kontrakt z Peru gdy rozpętała się nagonka medialna, w której żartowano z najwyższego odznaczenia "Słońca Peru". Kto jak kto, ale to Polacy wybrali wojnę po przemówieniu J.Becka o honorze. Teraz nie umiemy uszanować kwestii honorowych dla innych narodów.

  1. essm

   Masz rację. Też mnie zastanowiło, dlaczego rozmawiała z nimi kobieta. Niby Saudowie coś tam robią w dziedzinie równouprawnienia, ale ja na wszelki wypadek trzymałbym kobiety (mam na myśli oficjeli rządowych) z dala od tej delegacji. Ty to wiesz i ja to wiem, pewnie wielu innych też to wie, ale nie nasz rząd, co jedynie świadczy o jego ignorancji. Po prostu wstyd!

 4. michalspajder

  Konkrety poprosze? Delegacje z Indii tez juz nas nieraz wizytowaly, ale efektow nie ma.

  1. GB

   Znaczy źle że przyjeżdża potencjalny klient?

 5. Zaq

  Jakież to wyroby PGZ cieszą się zainteresowaniem zagranicznych klientów bo wyniki PGZ są mizerne.

  1. ałłłauakba

   Hmmm, jeśli Saudowie, to na pewno chodzi o mosty Daglezja ! ;)))

  2. GB

   Co jest złego w tym że taka delegacja przyjeżdża do PGZ? Widocznie ma jakiś interes. Lepiej do Polski niż do Rosji.

 6. Clash

  Pewnie chcą zmodernizować.... znaczy się zmodifikować swoje T 72 albo spalić swoje okręty podwodne...

  1. GB

   AS nie ma T-72 i OP.

 7. Krab

  Niech kupią od kraby w ilości 96 sztuk oraz pioruny

  1. dropik

   Wątpię aby mon się zgodził , chociaż sam się nie wyrabia z odbiorem zamówionych krabów...

 8. krzysztof

  Powiem tak, w tym artykule jest link do artykułu z lipca, że Saudowie odwiedzali Pit-Radwar. Nie kupili wtedy to teraz nadrabiają zaległości chyba. Ja podejrzewam, że oni widzieli te rakiety wtedy tylko czym to strącić. Jak usłyszałem, że nie ochroniły rafinerii Patrioty to od razu wiedziałem, że one nie są wstanie, bo nie są projektowane na zwalczanie manewrujące pociski. A Poprad Bystra i jeszcze Hicacynty, czy cuś tam wszystko mobilne i może sobie takie coś "w sieci" razem hulać i stać pod płotem. Leci coś no to salwa z Piorunów i po sprawie

 9. Sternik

  Sami z siebie tu nie przylecieli. Przecież cały świat wie że polski przemysł to bieda i zacofanie. Z małymi wyjątkami. Coś mi tu zalatuje amerykańską protekcją. No bo tak naprawdę mogliby kupić w takim Bantustanie jak Polska? Gromy? Może jakieś radary? I to wszystko.

 10. laik, zupełny laik

  Pewnie się dowiedzieli, że jest kraj, który mógłby im wyprodukować zestaw przeciwlotniczy Loara , ale nie ma kasy, by to wdrożyć do produkcji. A oni akurat - no taki zbieg okoliczności - kasę mają i potrzebę chronienia rafinerii. Widać, że ktoś tam u nich w ambasadzie jednak po polsku czyta i coś kojarzy. No i możemy sprzedać im gromy i pioruny, radary. Pilicy chyba nie chcą - ale kto ich tam wie.

 11. Derwisz

  Widzę że PGZ potraktowal Saudow z buta. A oni chcieli tylko Poprada z Bystra Maja potrzebę operacyjną na ok 26 zestawów. Od zaraz. Ale widzę że bez pośrednika PGZ nie daje rady

 12. BUBA

  I wspolpraca i zaciesnianie. Czy im cos sprzedamy ??????

Reklama