Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DEFEXPO 22: propozycje modernizacji bojowych wozów piechoty

Fot. MO Indii
Fot. MO Indii

Podczas targów Defexpo 2022 zaprezentowano kilka wariantów modernizacyjnych bojowych wozów piechoty BMP-2, które są m.in. podstawowym pojazdem indyjskiej piechoty zmechanizowanej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Liczba BMP-2 w indyjskiej armii sięga 2500 sztuk, zatem proces wymiany ich będzie bardzo długi, zatem zmodernizowanie części z nich mogłoby być kuszącą propozycją dla armii, aby podnieść zdolności pojazdów w szybszym tempie niż dostawa nowych bwp. Obecnie te wozy nie przystają do standardów współczesnego pola walki, jednakowo w przypadku świadomości sytuacyjnej, ochrony załogi czy nawet siły ognia. Sprawia to, że wiele firm proponuje wiele wariantów modernizacyjnych tego pojazdu, o szerokim zakresie zmian czego przykładem będą dwie propozycje widoczne na targach DEFEXPO 22.

Pierwszy z zaprezentowanych wariantów modernizacyjnych skupia się na wymianie dotychczasowej wieży pojazdu wyposażonej w 30 mm armatę automatyczną 2A42, na całkowicie nowy moduł wieżowy od koncernu Rafael. Jest to wieża Samson Mk.2 uzbrojona w armatę automatyczną Bushmaster II Mk44S kal. 30 mm i sprzężony karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Istnieje jednak możliwość wymiany jej na wcześniej użytą 2A42 kal. 30 mm. Dodatkowe uzbrojenie przeciwpancerne stanowi także wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR umiejscowiona wewnątrz wieży. Tego typu system wieżowy instalowany jest m.in. na kołowych transporterach opancerzonych Boxer w wariancie bojowego wozu piechoty.

Reklama

Czytaj też

Zmiana ta znacząco zwiększa siłę ognia pojazdu, zrównując ją z zachodnimi bojowymi wozami piechoty. Jednak dalej jest to pojazd o bardzo słabym opancerzeniu, co powoduje dość łatwe wyeliminowanie wozu z walki choćby podczas ostrzelania za pomocą jednorazowego granatnika pancernego starszego typu, lub nawet z karabinu przeciwsprzętowego w przypadku trafienia w bok przedziału silnikowego.

Druga propozycja modernizacji BMP-2 zakłada pozostawienie starej wieży, jednak gruntownie zmodernizowanej. Do eliminowania celów ciężko opancerzonych służy w niej przeciwpancerny pocisk kierowany Spike-LR/LR2 umieszczony na w wyrzutni na stropie wieży. Jako uzupełnienie zdolności rażenia oraz rozpoznania służy wyrzutnia amunicji krążącej, zamocowana po prawej stronie wieży. Wymieniono bazowe urządzenia celownicze na nowocześniejsze, zarówno dla dowódcy, jak i celowniczego oraz multifunkcjonalne wyświetlacze dla obu wspomnianych członków załogi. Dodany został także system kierowania ogniem, co znacząco podniesie celność pojazdu.

Ponownie zmiany dotyczyły tylko świadomości sytuacyjnej i siły ognia pojazdu. Wskazuje to być może na chęć (podobnie jak założenia modernizacji BWP\-1 w Polsce) pozostawienia jednej z niewielu obecnie zalet pojazdu, jaką jest możliwość samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania.

Czytaj też

Czy zaproponowane modernizacje doprowadzą do ich wdrożenia na indyjskich BMP-2? W opinii autora raczej nie z racji na chęć tamtejszego ministerstwa obrony na znaczące podniesienie zdolności swojej armii, a zaproponowane rozwiązania nie wydają się optymalne kosztowo, w przypadki drugiego sam wygląd wskazuje na dużą dozę improwizacji rodem z Korei Północnej, gdzie pojazdy posiadają np. zamontowane w sposób lekko improwizowany wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu czy przeciwpancerne pociski kierowane. Bardziej sensownym rozwiązaniem wydawałby się montaż lekkiego systemu wieżowego wyposażonego w działko automatyczne, nowoczesne systemy obserwacji i ppk jak np. koncept lekkiego ZSSW-30.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Valdi9

    Wieża Samson MK2 niestety nie posiada ASOP kupiła ją Litwa na boxera za 100 mln euro za 88 sztuk czyli 1,14 mln euro sztuka. Natomiast wersja all in one TO CUDO Pasuje nawet to BWP

Reklama