Przemysł Zbrojeniowy

DCNS wprowadza nowe oprogramowanie projektowe

Oprogramowanie Paramarine było wykorzystywane przez DCNS miedzy innymi przy tworzeniu koncepcji SMX-26 – fot. M.Dura
Oprogramowanie Paramarine było wykorzystywane przez DCNS miedzy innymi przy tworzeniu koncepcji SMX-26 – fot. M.Dura

Koncern DCNS wprowadza najnowszą wersję oprogramowania Paramarine firmy QinetiQ, które wspomoże proces projektowania nowych jednostek pływających w tym - okrętów podwodnych.

Według naval-technology.com, nowe oprogramowanie będzie wykorzystane przez koncern DCNS przy obliczeniach związanych ze stabilnością i we wczesnej fazie projektowania wliczając w to rozwijanie takich projektów jak podwodny, uderzeniowy okręt podwodny typu Barracuda (z napędem atomowym), czy klasyczny okręt podwodny Scorpène.

Przedstawiciele koncernu DCNS potwierdzili, że starsze wersje oprogramowania Paramarine było wykorzystywane już od ponad 10 lat, oferując duży zakres możliwości, wykorzystywanych podczas realizacji wielu krajowych i zagranicznych projektów (sprawdzając np. rentowność poszczególnych konstrukcji, pozwalając oszacować ich koszt, sprawdzić manewrowość, wytrzymałość, skuteczną powierzchnię odbicia radiolokacyjnego, stateczność, itd.).

DCNS wskazał, że to właśnie Paramarine był wykorzystywany do sprawdzania koncepcji nowych okrętów podwodnych – w tym małego okrętu podwodnego SMX-26 prezentowanego w czasie Euronaval w 2012 r. Jest to narzędzie z powodzeniem stosowane również przez brytyjskich konstruktorów przy budowie okrętów nawodnych i podwodnych dla Royal Navy.

Obecnie wprowadzana do DCNS, najnowsza wersja oprogramowania - Paramarine V8 wprowadza m.in. probabilistyczne modelowanie uszkodzeń i ich ocenę (biorąc pod uwagę sytuacje krytyczne).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.