Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dana M2 - nowa wersja haubicy samobieżnej produkcji Excalibur Army

Fot. Excalibur Army
Fot. Excalibur Army

Czeska firma Excalibur Army opracowała nową wersję haubicy samobieżnej Dana kalibru 152 mm - nosi ona nazwę Dana M2.

Prototyp nowej wersji haubicy powstał wskutek daleko idącej modernizacji poprzedniczki, zewnętrznie wyróżnia się przede wszystkim nową, opancerzoną kabiną załogi, wyposażoną w system klimatyzacji i filtorwentylacji.

Unowocześniono również systemy kontroli ognia, nawigacji, łączności - producent podkreśla, że nowy system kontroli ognia pozwala na zintegrowanie haubicy z nowoczesnymi systemami C4I i umożliwia prowadzenie ognia w jednym z kilku trybów, w tym w trybie MRSI (Multiple Rounds Single Impact), kiedy kilka pocisków wystrzelonych z jednej haubicy, dzięki zastosowaniu odmiennej trajektorii lotu, spada na cel w tym samym momencie i prowadzenie ostrzału ogniem bezpośrednim. Możliwe jest też działanie w trybie autonomicznym, gdy wszelkie operacje obliczeniowe konieczne do przeprowadzenia celnego ostrzału wykonuje komputer pokładowy.

Excalibur Army zwraca też uwagę, że dzięki zmianom wprowadzonym w hydraulice pojazdu czas rozłożenia podpór i opuszczenia stanowiska strzeleckiego jest 2,5 raza krótszy.

Automat ładowniczy pozwala razić cele z szybkostrzelnością do 5 strzałów na minutę, możliwe jest też prowadzenie ognia przy ładowaniu ręcznym, szybkostrzelność spada wówczas do 2 strzałów na minutę. Automat ładowniczy dysponuje 36 sztukami amunicji, zapas amunicji wynosi ponad 60 sztuk, a dodatkowe uzbrojenie to wkm NSWT kalibru 12,7 mm.

Załoga pojazdu liczy 5 osób, jest on napędzany chłodzonym powietrzem czterosuwowym, widlastym 12-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym Tatra T3-930-52M o mocy 265 kW (355 KM) współpracującym z pięcioprzekładniową skrzynią biegów Tatra 10 TS 130. Pojazd rozwija prędkość maksymalną w terenie do 25 km/h i do 80 km/h na drodze.

Producent poinformował, że prototyp nowej haubicy prezentowany już był potencjalnemu, nieokreślonemu przyszłemu użytkownikowi.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Harry 2

  Kaliber 152mm to przeżytek. Zasięg pocisków wystrzeliwanych z DANY ok 20km. To za mało jak na dzisiejsze czasy. Gdyby lufa miała kaliber 155mm z zasięgiem pocisków co najmniej 40-50km to można by było się pokusić o głęboką modernizację DAN ale w naszych zakładach zbrojeniowych. Kabina rzeczywiście uzyskała drapieżny wygląd.

  1. nyx

   sam kaliber 152mm nie jest przeżytkiem, a różnica w zasięgu miedzy kalibrem 152mm a 155mm jest niewielka gdy zastosujesz lufę o tej samej długości i odpowiednio mocną komorę zamkową - (czyli tak naprawdę inną armatę) która wytrzyma mocniejszy ładunek miotający

 2. wsa

  @gRZEŚ......dla takiego sprzętu to nie wyścigi po polnych drogach....liczy się czas otwarcia ognia, szybkostrzelność i szybkość zmiany pozycji....mamy XXI wiek a nie rajd Prayż Dakar. Kryl ze swoim 3 osiowym podwoziem to parodia, w dodatku całkowicie manualna, szybkostrzelność na poziomie ameby. Nawet nie ma czego porównywać. Doucz się zamiast pisać bzdury.

 3. Grześ

  To 56 tonowa ciężarówka. Kryl ma 24 tony. Dwa różne podejscia. Kryl ma być szybkim mobilnym systemem. Dana to nić innego jak ciężka chaubica na kołach odpowiednik Kraba. Zgadnijcie który lepiej radzi sobie w terenie.

 4. zxc

  Małe przypomnienie dla tych roztargnionych, którzy zastanawiają się dlaczego HSW buduje pokracznego kryla, zamiast kupić Dany. WYMÓG MONu DOTYCZĄCY MIESZCZENIA SIĘ W HERKULESIE! Dotarło do was? Daną do Herkulesa nie wiedziecie. Pomijam już rozważanie, czy ten wymóg miał sens.

 5. Ulferyk

  A z jakich powodow nie 155mm w standardzie NATO tylko 152mm? To taki problem konstrukcyjny wymienic armate? Ktos wyjasni?

 6. Ernst Junger

  Plus za drapieżny i nowoczesny wygląd kapiny oraz dalszy rozwój tej udanej konstrukcji, ale kaliber 152 mm i 20 km zasięgu z gazogeneratorem to zdecydowanie za mało. Nasz Kryl strzelał już na 50+ km...

 7. Michał Knapik

  Słowacy mają chyba Zuzannę 2. To coś dla nas.

 8. adams

  Harry 2 - nasza artyleria rakietowa też strzela tylko na 20 km i już jakoś nikt nie robi nic z tym żeby poprawić jej zasięg

 9. Buba

  Do kryla trzeba wstawić automat. Szwedzi mają podobny system Archer, trzeba iść w tą stronę. O kalibrze 152 mm nie będę wspominał bo nie tędy droga.

 10. Nesher

  dla Harry 2 Nie jest to system dla armii czeskiej, ale tani produkt na eksport. A kaliber 152 mm jest ok, potencjalni klienci używają tego kalibru. Na przykład. poprzednia modernizacja Dany (Dana M1) została sprzedana armii Azerbejdzejczyka. Polityka biznesowa Excalibura (część CSG) jest bardzo łatwa, aby kupić tanio, starszy (wschodni) system, dokonać szczególnej modernizacji i sprzedać go biedniejszym państwom w Afryce, na Bliskim Wschodzie iw Azji. I szczerze mówiąc, są bardzo udane.

 11. Marek

  @Fffffff Żartujesz, czy na poważnie chciałbyś kupować kaliber 152?

 12. Ffffffff

  O to powinni$my kupić zamiast kryli

 13. 44

  Nasz kryl to przy ich danie prawdziwy potwór z bagien. Aż się chce powiedzieć Jozin z bazin. Ciekawe jak tam ida prace z naszy krylem. Na razie cisza. Moze coś w Kielcach pokażą.

 14. abv

  Dlaczego nie zamówimy takich tylko na siłę próbujemy robić Kryla, a przecież on nie wychodzi?

 15. KAR

  Czesi gdzie tylko mogą, stawiają na samodzielność produkcyjną. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że Czechy są od nas o wiele mniejsze, to proporcjonalnie lepiej stoją praktycznie w każdym segmencie.

Reklama