Przemysł Zbrojeniowy

Siemoniak: Zagraniczne zakupy do weryfikacji. Każda możliwa złotówka powinna być wydana w kraju

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Uważam, że wszystkie zagraniczne zakupy trzeba przejrzeć i zastanowić się czy nie powinno się tych środków wydać w kraju. Trzeba ratować polskie firmy i miejsca pracy w Polsce za wszelką cenę. Nie twierdzę, że wszystko co z zagranicy trzeba skasować, ale powinno to być maksimum środków - przekonuje w rozmowie z Defence24 poseł Tomasz Siemoniak, były minister Obrony Narodowej

Maciej Szopa: Napisał Pan na Twitterze, że ze względu na zbliżającą się recesję, m.in. w celu ochrony miejsc pracy należy renegocjować tegoroczne wielomiliardowe płatności za kontrakty zbrojeniowe dla zagranicznych koncernów. Chodzi między innymi o myśliwce F-35. Czy Ministerstwo Obrony Narodowej ma narzędzia, żeby takie negocjacje ruszyły?

Tomasz Siemoniak: Negocjacje zawsze są możliwe. Mamy sytuację absolutnie nadzwyczajną i uważam, że MON powinno wykazywać taką inicjatywę. Trzeba pokazać, że ogromny budżet obronny w krytycznym czasie epidemii, gdzie gospodarka się zatrzyma, będzie wydawany w Polsce. To jest potrzebne z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że za moment pojawią się głosy kwestionujące różne wydatki ministerstwa. Po drugie, jeśli MON nie będzie tu aktywny to prędzej czy później premier i minister finansów te pieniądze przeniosą gdzie indziej. Obecna ekipa rządząca ma zresztą w tej sprawie doświadczenie, bo pieniądze wywędrowywały wcześniej z MON na śmigłowce LPR, do MSWiA, czy na zakup samolotu VIP. Oczekiwałbym tu jasnych działań, bo rzeczywiście są planowane rekordowe wielomiliardowe wydatki do wyprowadzenia za granicę. Tymczasem nasza nauka, nasz biznes kompletnie mogą się bez tego przewrócić. Każdy milion zł jest teraz bezcenny.

 

Czy Polska powinna przemyśleć również nierozpoczęte jeszcze programy, zakładające zakup sprzętu „z półki”, zza granicy?

Uważam, że wszystkie zagraniczne zakupy trzeba przejrzeć i zastanowić się czy nie powinno się tych środków wydać w kraju. Zastanowić należy się nawet nad samochodami, które teraz kupił resort. Wydaje się, że rząd nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i trzeba bardzo radykalne scenariusze przygotować. Trzeba ratować polskie firmy i miejsca pracy w Polsce za wszelką cenę. Nie twierdzę, że wszystko co z zagranicy trzeba skasować, ale powinno to być maksimum środków. Są rzeczy które muszą być sprowadzane z zagranicy. Mimo epidemii trzeba przecież dbać o obronność, ale każdą złotówkę trzeba dwa razy oglądać zanim się ją wyda za granicą. Dla rządu to powinno być oczywiste i jeśli to wymaga głębszego przeglądu, zmiany najbliższych planów modernizacji, to lepiej żeby MON był na to przygotowany. Żeby plany na czarne scenariusze leżały przygotowane w kopertach na różne ewentualności, a nie działać potem chaotycznie.

Już wiadomo, nawet to powiedział to premier Morawiecki , o możliwej skrajnej recesji w państwach związanych z nami gospodarczo. Te 2 proc. PKB na obronność będzie malało i trzeba dokonać w związku z tym istotnych korekt. Sprawdzić co jest możliwe a co nie i porzucić tą propagandę sukcesu, bo to nie ma teraz sensu.

W ostatnich latach spowolniły programy, które miały dać impuls do rozwoju dla krajowego przemysłu. Np. Narew, Battle Management System, bezzałogowce… Może na to można przenieść część środków?

Nie mam głębokiej orientacji na temat tego, w jakim stanie są te programy, bo to nie są one jawne. Myślę jednak, że MON i Inspektorat Uzbrojenia są w stanie dokonać szybkiego przeglądu co do tego, gdzie można zwiększyć bądź przyspieszyć, prace badawcze i wdrożenia. To duże pole manewru. Od 2018 roku dzieje się tak, że rekordowe pieniądze, są wydawane za granicę, a przemysł protestował. Co do Narwi to trudno powiedzieć, może to być za trudna sprawa żeby ją budować samodzielnie. Ale np. do programu Homar polski przemysł wydawał się gotowy.

 

Czy wojskowe środki powinny służyć walce z obecną epidemią?

Na pewno można też znaleźć obszary, które należą do obrony narodowej, ale służą wzmacnianiu państwa w dobie epidemii. To są szpitale medyczne, zaplecze, zapasy sprzętu medycznego, żywności itd. Uważam, że pilnej korekty trzeba dokonać właśnie po to, żeby uruchomić jak najwięcej z tych pieniędzy w Polsce. Co do zasady gdzie tylko to możliwe każda złotówka roku 2020 a być może i w 2021 r. powinna być wydawana w Polsce.

Mamy tak ogromny kryzys u bram, to jest sytuacja bez precedensu. Niektórzy ekonomiści twierdzą że może to być większy wstrząs dla polskiej gospodarki niż w latach 1989-90. Więc nie da się schować głowy w piasek i przeczekiwać. Potrzeba aktywności. Proponowana tarcza antykryzysowa ma swoje ograniczenia. Przedstawiciele obozu rządzącego mówili, że nie ma pieniędzy na wsparcie polskiej gospodarki. Można je znaleźć w budżecie MON. Ale nie zabierając je, tylko dbając o to żeby te środki pracowały w Polsce. Jest obok. Jest wojskowa służba zdrowia, są  uczelnie medyczne, laboratoria, instytuty i cale mnóstwo podmiotów które można tymi pieniędzmi zasilić. Byłoby to wprost  proporcjonalne z obroną narodową a mogłoby gospodarkę zasilić.

 A co z pracami badawczo-rozwojowymi? Wiele z nich jest na ostatnim etapie, a dotyczy ważnych zdolności jak pocisk przeciwpancerny Pirat, amunicja precyzyjna do Krabów i Raków, radary P-18 PL, PCL-PET...

Świetne przykłady. Absolutnie na te rzeczy warto postawić i przy okazji tu też dokonać przeglądu. To jest czas na radykalne działania,. Trzeba działać szybko ale mądrze. Być może  też przyciąć parę programów rozwojowych, które trwają latami i nic nie przynoszą. One podtrzymują zespoły badawcze, ale nie dają pieniędzy na rozwój. A najważniejsza zasada to znów: najważniejsze to wydawać w Polsce. Wszyscy będą zaraz tak robili.

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze (89)

 1. mko

  Akurat On to się nie powinien wypowiadać na temat modernizacji. Jeden z większych szkodników w MON (kompletny brak decyzyjności).

  1. K.

   Cytat jest jednoznaczny . Pomysł i decyzja był po stronie rządu , HSW była wykonawcą .

 2. AS

  Szkoda,że przy Caracalach nie obudził się Jego patriotyzm...

  1. Zaq

   Dokładnie!

  2. Serio?

   Sugerujesz że większe korzyści dla polskiego przemysły zapewniło kupno bez offsetu 4 włoskich AW101 produkowanych w Yeovil w UK, jak to zrobiło PiS, niż 50 Francuskich Caracali produkowanych w Łodzi, z offsetem?

 3. deza

  Whow! Mysliwiec 5 generacji produkowany w kraju, rakiety do Wisly produkowane w kraju, MBT produkowane w kraju. To czemu jak rzadzil to wykanczal i armie i zbrojeniowke?

 4. Lynx

  Temu Panu już dziękujemy, swoje pokazał.

 5. ja

  Nie lubie politkow. Ale ma facet racje

  1. Bobek

   to coś jak: "złodziej mówi że kraść nie wolno". No i też ma rację.....

  2. Gnom

   W necie chodziło takie hasło: Nie kradnij, władza nie lubi konkurencji! - myślę, że ono jest bliższe prawdy bez względu na to jakim skrótem czy światopoglądem określa się dana władza.

 6. SLA

  Hmmm .... wiem że koszty byłyby znacznie większe i że już po ptokach ale.. czy nie dobrze byłoby kupić licencje albo budować wspólnie z koreańczykami i indonezyjczykami ich nowy myśliwiec ?

 7. Ku chwale wielkiej POLSCE

  Zamówienia w rodzimym przemyśle praca dla zwykłych POLAKÓW to bezpieczeństwo finansowe rodzin ludzi pracujących w przemysle zbrojeniowym

  1. Clash

   A co z bezpieczeństwem Polski i Polaków gorszego sortu nie będących w związkach a płacących podatki?

 8. Ku chwale wielkij POLSCE

  Narew powinna być POLSKA liczna i szczelna -- BWP Borsuk suwerenny przyszłościowy przystosowany do POLSKICH warunków geograficznych infrastrukturalnych (mosty, kanały, rzeki, brody) --- Anders 120 mm silne uderzenie kalibru pozwalające rozbić najtrwardszy pancerz, zwinność, szybkość, osłonięta aktywnym systemem obrony -- Rak precyzyjny, poprzedzający szturm zmechu, osałabiający pozycję przeciwnika --- Loara 2/35mm + Piorun-2 wytrzymająca tempo poruszania się zgrupowań wojsk, rozpościerająca parasol bezpieczeństwa antydostępowy przed srodkami napadu powietrznego a to wszystko MADE IN POLAND suwerenność równa się niepodległość

  1. LMed

   Dosyć proste, oczywiste i możliwe (teoretycznie), bo praktycznie to system defiladowy jednak bardziej atrakcyjnym się okazuje...

  2. Marek

   Wcześniej pisał brednie. Teraz ochłonął i poza Andersem dublującym Borsuka ma rację. Jak chce mieć czołg niech nie bredzi o Andersie.

  3. DO Marka

   Jakie brednie pisał ? pisząc o Andersie może pisał o wozie wsparcia ogniowego a może o lekkim czołgu jeżeli lekkie czołgi to brednia to czemu są one tak rozpowszechnione na świecie ? czemu Turcy uzupełniają nimi Leoprady dużo tych ludzi na świecie z brednią na ustach ?

 9. Bunt mas

  Zbrojenia minimalne tylko krajowe dające wynagrodzenia Polakom. Nie oddawać waluty i kupić atom. Utrzymać różne źródła zasilania energią, unikać monopoli, także medialnych. Zdobyć!!! niezależność bankową finansową dla Polski. Zakazać lichwy i okultyzmu pod karą śmierci. Produkować czysta tylko polska żywność. Zrównać płace wszystkich ludzi dając tylko narzędzia do pracy. Produkować tylko swoje leki. Zakaz szczepień truciznami. Wziąć za pysk korporacje. Mądrzy wiedza o co toczy się gra.

  1. Logistyk

   100/100

  2. Jaro

   Brawo za odważne i prawdziwe słowa! !!!

  3. Bunt ciemnych mas

   Tylkp kto to zrobi?

 10. gośćie

  Gorąca prośba od czytelników, serdecznie prosimy o nie zamieszczanie wywiadów z panem Siemoniakiem na łamach tego portalu.

 11. BUBA

  To co dzialo sie za jego kadencji to w innych krajach nazywa sie zdrada Narodu ....

 12. BUBA

  Byl Ministrem i co PMW niedofinansowana, WP rozbrojone - w innych krajach to zdrada Narodu ... !!!

  1. brodnica

   OJ NIESTETY PRAWDA

  2. gegroza

   Porównaj z dzisiejszym stanem PMW - jest jeszcze gorzej !

  3. BUBA

   Myslisz ze dekady zaniedban mozna odrobic za 2-3 lata ???

 13. Marek

  znowu działa na rzecz rozbrojenia ? teraz kiedy Rosja rozbudowuje swoją armię coraz bliżej Polski. No ciekawy typ. Czy SKW jest pewna swojej poprzedniej oceny ?

  1. BUBA

   Bo wiadomo dla kogo on pracuje ....

 14. Kontraktor

  Bardzo niebezpieczne i kosztowne zdanie ma nasz były minister , przede wszystkim , zerwanie kontraktów może przynieść na radzi przykre konsekwencje finansowe w skrajnych wypadkach w kwotach osiągających wartość kontraktu , utratę „twarzy” renegocjacje kontraktów to bardzo trudna sztuka o czym powinien wiedzieć były minister ! Często też wychodzi z tego „ skórka za wyprawkę „ dużo się traci a nic nie zyskuje albo bardzo niewiele taka wypowiedź to mina!

  1. 16BPanc.

   Co kontraktorzy mówisz o utracie twarzy jak społeczeństwo zaczyna tracić życie.Podjęcie decyzji o czasowym wycofaniu się kontraktu na samoloty tylko by dzisiejsze władze na długie lata uwiarygodnił.A wojsko? gdzie jesteśmy ze szpitalami polowymi z medykami wojskowymi,gdzie podziała się sprawność dawnych służb medycznych LWP gdzie w 12 godzin był rozwinięty w trybie alarmowym szpital połowy z pełnym blokiem operacyjnym i to szpital na 400 miejsc,Tylko wtedy to oficer podoficer i żołnierz służył Ojczyżnie a teraz chodzi do pracy.I to jest ta różnica z raportów o stanie armii że dziś porównywalnie armia jest relatywnie skuteczna na najniższym poziomie.Wojsko z lat siedemdziesiątych rozpędziłaby tą dzisiejszą w parę godzin.A może na to wystarczyłaby dawna 6Ponorska Dyw.spadochron.albo12Zmech. Tak to wygląda.

  2. krakał

   Taaaaa, 6 dywizja.... Cztery bataliony uzbrojone w kałachy, moździerze, PK, granatniki i kilka pepeków. No siła po prostu. Przed taką siłą wojsko współczesne pierzcha ze zgrozą.

 15. Szwejk

  WB wraz ze sroną Ukraina na bazie R-73/R-77 mogło by stworzyć system przeciwlotniczy ziemia powietrze niezależny suwerenny produkowany od poczatku do końca w kraju --- ewentualnie kupic licencję na CAMM-ER i produkować w kraju cały system

  1. Marek

   To nie jest bynajmniej tak, że CAMM-ER od razu będzie można produkować w kraju. Oferta zakłada stopniową polonizację. Inaczej tego nie można zrobić. Nie inaczej jest z WB i Ukraińcami. Ani my nie robilibyśmy na początku wszystkiego samodzielnie, ani oni by tego nie robili. Po prostu z technicznego punktu widzenia jest to niemożliwe.

  2. DO Marek

   Napewno szybciej były by produkowane w Polsce CAMMY-ER czy systemy oparte o R-73/R-77 niż Patryjoty do technologi tego systemu nam o wiele dalej i owiele później bedziemy miec do nie dostęp - suwerenne systemy podstawą niezalezności a więc i niepodległości

  3. Gnom

   Podaj przykład przekazania technologii zaawansowanej lub krytycznej z USA do jakiegokolwiek kraju na świecie, nawet jeśli jest tam firma kontrolowana przez koncern z USA. Ja nie jestem w stanie sobie takiej sytuacji przypomnieć (ale może to tylko z racji wieku - zwykła skleroza).

 16. Z prawej flanki

  Jak był ministrem obrony, to skonsolidował polską zbrojeniówkę- To jego MON utworzył PGZ. To Za czasów Siemoniaka Jelcz stał się podstawowym samochodem ciężarowym wojska i do decyzje Siemoniaka pozwoliły reanimować Kraba, uruchomić prace nad ZSSW i zrobić z HSW polskiego potentata, którym jest teraz. Wśród tych miernot które były ministrami obrony przez ostatnie 30 lat, Siemoniak zdecydowanie wyróżnia się na plus.

  1. gegroza

   Na pewno miał mniej kontrowersyjnych decyzji niż dziś, no i budżet miał mniejszy ale niczym istotnym tez nie błysnął.

  2. mc.

   Żart ??? To za jego czasów Bumar próbował wchłonąć HSW. Bo Bumar zajmował się tylko sprzedażą terenów i niszczeniem zakładów, i potrzebował "następnej ofiary". Krab został wydobyty z nieistnienia przez HSW anie przez ministerstwo. HSW zadeklarowało przygotowanie do prób istniejących podwozi, a w ich trakcie (gdy wyszły koszmarne usterki silnika, podwozi itd) zaproponowało kupienie koreańskich podwozi. W obliczu wojny na wschodzie - Ministerstwo "wyraziło zgodę". Raki to inicjatywa własna HSW, przy czym to oni ponosili większość kosztów. A co zawdzięczamy Panu Siemoniakowi ? Likwidacja jednostek na wschód od Wisły, totalny brak decyzyjności, totalne przeciąganie wszelkich analiz (nasze MSBS Grot dziesięć lat czekały na podjęcie decyzji - ale to następca ją podjął).

  3. W3-pl

   Nieco dziegciu do tego miodu. Przepraszam ale reanimowanie kraba, przez stopowanie...kryla, na podwoziu Jelcza (?), Przy obiecywaniu tegosz ...kryla DLA 15+21 brygad I ...integracji rosi z spike przed 2015. HM..

 17. wasko

  Taaa i jeszcze niech Siemoniak zagwarantuje nam, że mamy 20-30 lat spokoju na to by wszystko samemu wymyślić, przetestować i wyprodukować w odpowiedniej ilości.

 18. Ghjj

  Trzeba bylo tak medrkowac przy zakupie karakli panie siemioniak.

  1. Orthodox

   Te ,,karakale'' były najlepszym wyborem wojskowych. Uwalono je na zasadzie ,, złotych klamek''. Zamiast 50. śmigieł w koprodukcji ,,mamy'' 4 AW101 i 4 bieda Hawki w astronomicznej cenie.

  2. W3-pl

   Bieda hawk z Mielca to w astronomicznej cenie jak Wyremontowana super Puma DLA Ukrainy. Cywilne wycofane Bo lack of confidence...lud boi I nie wsiada w lot na platformy. "Zaprasza" flightglobal/225 fraza. O dziwo wojskowi z Chile woleli "bieda" Hawki z naszego Mielca montowane, jak Te karakale, Mimo kupowania airbusa przez Lata...

 19. Kolumeta

  Czemu on nie był taki mądry gdy sam był ministrem obrony narodowej i likwidował armię

  1. Z prawej flanki

   Jak był ministrem obrony, to skonsolidował polską zbrojeniówkę- To jego MON utworzył PGZ. To Za czasów Siemoniaka Jelcz stał się podstawowym samochodem ciężarowym wojska i do decyzje Siemoniaka pozwoliły reanimować Kraba, uruchomić prace nad ZSSW i zrobić z HSW polskiego potentata, którym jest teraz. Wśród tych miernot które były ministrami obrony przez ostatnie 30 lat, Siemoniak zdecydowanie wyróżnia się na plus.

  2. sfdsfdgfdgfd

   Ale, ci co stali wyżej od Siemioniaka, zrobili go w konia, obcinając mu kasę, a teraz on za to odpowiada. Być może, gdyby tą kasę miał zrobiłby wiele dobrego, a być może nie.

  3. chateaux

   To ile Siemoniak płacił polskiej Stoczni Marynarki Wojennej na budowę polskiej korwety Ślązak? Zaczał już płacić więcej niż jego poprzednik z tej samej partii, czyli 75.000 złotych rocznie? Kiedy przekazał SMW pieniądze na zamówiony od Thalesa system zarządzania walką, który ten ostatni dostarczył, a stocznia która zamawiała system na zlecenie rządu, nie miała pieniędzy aby za niego zapłacić Francuzom i odsetki oraz kary umowne rosły lawinowo?

 20. chateaux

  Jak ich nie zamówisz teraz, to nie zamówisz nigdy. Pierwsze prace nad system obrony przeciwrakietowej podjęto w Polsce w 1998 roku. Ciągnęły się do dziś. Dopiero rosyjska inwazja na Gruzje pchnęła sprawy nieco do przodu, a tak naprawdę dopiero inwazja Rosji na Ukrainę.

 21. Ku chwale wielkiej POLSCE

  Zamówienia w rodzimym przemyśle to inwestycja w POLSKE I POLKÓW to koło zamachowe rodzimej gospodarki to tu odprowadzane podatki to ograniczanie eksportu pracy poza ojczyznę

 22. Cynik

  Pan Siemoniak jest odpowiedzialny za rujnowanie polskiego wojska. To za jego czasów Agencja Mienia Wojskowego wyprzedawała za bezcen najbardziej atrakcyjne nieruchomości w prywatne ręce. Teraz wojsko nie ma gdzie ćwiczyć i gdzie mieszkać. Modernizacji w ogóle nie było. Teraz udaje wielkiego eksperta w dziedzinie obronności. Proszę się więcej nie wypowiadać bo pańska wiedza jest komiczna.

  1. BUBA

   Moje slowa.Czesto pisaleem ale mnie wycieto

  2. Jaro

   Wypowiedź trafiona w sedno!!!! Siemoniak dbał o cudze interesy a nie o interes Sił Zbrojnych RP!!!!

  3. bender

   Wojsko to niech mieszka sobie u siebie w domu. Narzekacie niemal codziennie, że wielka kasa na obronność rozchodzi się bez efektów, ale wojskowy socjał miałby zostać? W Polsce mamy kilka dużych poligonów, więc jest gdzie ćwiczyć. Za jego czasów powstała nowa FB w Radomiu i z kopyta ruszyły krajowe programy zbrojeniowe. Ale przede wszystkim mam dla niego szacunek za zakończenie epopei Kraba. Gdyby nie on, to nie byłoby w ogóle artylerii 155 mm lub co najwyżej Paladiny z demobilu.

 23. Szymon

  Jeżeli ktoś uważa, że kupując wszystko w USA kupuje bezpieczeństwo, to jest w wielkim błędzie. Amerykanie są mili i fajni, ale i tak uważają nas za frajerów. Wdzięczność się nie liczy, skoro kasa jest już u nich w kieszeni.

  1. Jaro

   Racja

 24. zeus89

  Panie Sieomoniak. Na Pana miejscu siedziałbym pod miotłą i miał nadzieję, że ludzie o mnie zapomną po tym co narobiłem. To co Pan mówi nie jest warte złamanego grosza w kontekście tego co pan zrobił.

  1. Zulu

   Kolego bez przesady. Tablice Mendelejewa o ogromnej mocy rażeniowej, to pewnie kupił u nas.

  2. Z prawej flanki

   Siemoniak akurat zrobił całkiem sporo. Na tle pozostałych miernot które były ministrami ON w ciągu ostatnich 30 lat, zdecydowanie wyróżnia się na plus.

 25. Ukulele

  A te Caracale to kto chciał kupować, bo zapomniałem?

  1. Faryzeusz

   Tak ustawił przekręt i myślał ze sie uda

  2. Davien

   Przekret to chciał ustawiac Sikorsky ale go MON pogonił.

  3. bender

   Przekrętem to są 4 najdroższe śmigła w galaktyce z polską tapicerką. A do dziś już byśmy mieli swoje nowe śmigłą dla kawalerii powietrznej, marynarki i specjalsów, klepali nowe dla Rumunii i Ukrainy i im je serwisowali. Jak to szło... "miałeś chamie złoty róg (...), ostał ci się ino sznur".