Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Cztery podmioty w dialogu na system dowodzenia obroną przeciwlotniczą

Fot. Wistula (CC BY-SA 3.0)
Fot. Wistula (CC BY-SA 3.0)

Cztery podmioty zgłosiły się dialogu technicznego dotyczącego modernizacji systemu teleinformatycznego, urządzeń oraz sprzętu łączności i dowodzenia elementów systemu dowodzenia OPL Łowcza/Rega – poinformował Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek.

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zamiar rozpoczęcia dialogu technicznego w maju bieżącego roku. Celem „Modernizacji systemu teleinformatycznego, urządzeń oraz sprzętu łączności i dowodzenia elementów systemu dowodzenia OPL ŁOWCZA/REGA” jest dostosowanie systemu współpracy z nowoczesnymi systemami sojuszniczymi,  a dokładnie uzyskanie następujących funkcjonalności:

1. Zbieranie, przekazywanie i wymiana informacji z wykorzystaniem protokołów transmisji danych armii sojuszniczych NATO (takich jak LINK 11B, LINK 16),
2. Integracja z systemami łączności wykorzystywanymi w Siłach Zbrojnych RP,
3. Przetwarzanie informacji niejawnych do klauzuli NATO SECRET / TAJNE,
4. Precyzyjne raportowanie położenia do szczebla nadrzędnego.

Oprócz tego planowana jest wymiana platform samochodowych, na których system jest posadowiony, ponieważ obecnie stanowiska dowodzenia Łowcza-3 wykorzystują „schodzące” podwozie Star 944 a Rega-1 samochód terenowy Honker. Celem ma też być „unifikacja” pojazdów, a wiec można spekulować, że Stary zostaną zastąpione Jelczami 662, a Honkery nowym pojazdem terenowym, być może Nissanem Navarra, albo innym (cięższym?) pojazdem który zastąpi w przyszłości Honkery w określonych, bardziej specjalistycznych zastosowaniach.

Jak poinformował nas rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia do dialogu zgłosiły się cztery podmioty:

 1. Teldat Sp. z o.o.
 2. Leonardo S.p.A.
 3. GISS Sp. z o.o.
 4. PIT-Radwar S.A.

Wszystkie podmioty to firmy zajmujące się rozwiązaniami z dziedziny informatyki, łączności i integracji, a nie motoryzacji, jednak zapewne będą one oferować swoje rozwiązania zintegrowane z wskazanymi przez wojsko (lub ewentualnie zaproponowanymi w ramach własnej oferty) pojazdami.

Reklama

Komentarze (19)

 1. zxclxkzlcklxzkvlxkcv

  Po co oni robią otwarte przetargi w łączności wojskowej? Do tego powinny mieć dostęp tylko wybrane, certyfikowane firmy polskie. Jak przypadkiem wygra obca firma to co oni potem zrobią?

  1. Troll z Polszy

   A wieś co to jest dialog techniczny ? Chyba nie skoro piszesz takie kocopoły. Ps. A od kiedy Teldat nie jest Polska Firmą ?

  2. Paweł 87

   Żadna polska firma nie produkuje radiostacji z przetwarzaniem informacji do nato secret

 2. men

  Wielokrotnie tu dawałem głos że słabością SZ jest nie przyjęcie wieloletnich programów podwozia bazowych od Mustanga do Pegaza i pośrednich, wyżej mamy Jelcza w tym i opancerzonego, Nissan niczego nie załatwia tak samo kilkadziesiąt Pegazów dla WSpec.

 3. Marek

  A ibcs za który opłaciliśmy Usa jego opracowanie ?

 4. hydrolog

  Wody Narwi żeby okrężną drogą dopłynąć do Wisły muszą wogóle zacząć płynąć. Może wreszcie skończy się posucha, za oknem też pada czasem mocno.

 5. rmarcin555

  Mam pytanie: jak można dowodzić czymś czego nie ma?

  1. Jarek

   No jest to łatwiejsze niż dowodzenie czymś co jest

  2. szprotka elektryczna

   Ale marynarze byli w tym pierwsi ! :)

 6. Zmechu 12

  To jak OPL? Bo na poligonie machali CHORĄGIEWKAMI SZMACIANYMI CO ICH W NOCY NIE WIDAĆ

  1. ;)))

   Teraz te chorągiewki mają być "fluoryzujące". I właśnie te kompetencje chce pozyskać nasza zbrojeniówka.

 7. gaba

  Czy w ogóle jest sens przerowadzać taki dialog, skoro nie wiadomo jaki pojazd ma to wozić. Chyba powinno się wyjść od określenia nośnika dla armii, a potem dialogować jak tu na nim umieścić sprzęt

  1. Troll z Polszy

   Dialogować to Polskie słowo ?

  2. Ot ts

 8. XYZ

  Pan instruktor narciarstwa mógłby załatwić jakiś system po znajomości :)

  1. wert

   ,ale tylko na wczasach we Włoszech

 9. P.M.

  Cały ten „dialogu na system dowodzenia obroną przeciwlotniczą” jest jakąś bzdurą. To tak, jak byśmy oddali go w ręce wywiadu rosyjskiego – już to było niedawno i nie rozliczono. Szanujące się państwa taki dialog organizują w „swoim gronie„. Z tej listy można jedynie zaliczyć PIT-Radwar S.A. – a gdzie krajowi potentaci z tej dziedziny – zapomniałem, taka decyzji w gestii nowych generałów , którzy sami podejmą właściwe „rozwiązanie” problemu a później tylko jakaś dobrze płatna posadka w tych zagranicznych koncernach zbrojeniowych. W takiej sytuacji nie musimy się martwić o „kody do rakiet” – nazewnictwo oryginalne, cytowane przez tzw. specjalistów wojskowych bowiem nie wiedzą jak to wygląda z systemami sieciowymi np. cywilnymi, nie mówiąc o tego typu wojskowych systemach zarządzających – vide, ostatnio opisane schematy zarządzania polem walki np. F35 przez amerykanów - nie napisali jedynie o zdalnej akceptacji „centrali” każdej operacji bojowej (także kontynuacji lotu bojowego) przez pilota, nie mówiąc o użyciu broni pokładowej.

  1. Troll z Polszy

   Łowca szpionów ? Czyżby uczeń Antoniego M ?

 10. Sam

  Jelcz i Tur VI

 11. Zły jest tylko jeden

  Pal diabli te całą elektronikę, linki, sznurki i kordonki! Słuchajcie, bo oni, ci w tym MONie, to chcą wybrać nowe... podwozie!! A ja już wiem, że akurat t o nie będzie łatwe. Bo wiecie, od coś 15 lat brakuje nam wozów rozpoznania artyleryjskiego. Pamiętam, jak naczelny dowódca Wojsk Rakietowych i Artylerii tłumaczył już jakieś 5 lat temu, że "nie mogą kupić (tak krytycznie ważnych, niezbędnych nam!!!) nowych wozów rozpoznania artylerii, bo... m u s z ą czekać na wybór podwozia"! Tak więc, osobiście widzę tu nierozwiazywalny w tym postępowaniu problem - braku jakiejkolwiek firmy motoryzacyjnej!! Zatem, z tego kompletnie N I C nie będzie. Bo "będą czekać na wybór podwozia"?? Za to w "czekaniu na wybór podwozia" to nasz MON ma doświadczenie absolutnie największe w całym cywilizowanym świecie!! Aha, wozów rozpoznania artylerii nadal nie mamy!!

 12. Edek

  Dla mnie brakuje tu jeszcze paru firm. Sprawdzonych i cenionych w naszych przetargach. Ruroplast Sp. Z O.o. z Gdyni, Rusztowania-Grile-Wyroby metalowe Sp z o.o. z Szumii oraz Gazniki Tlumiki Zaczepy SĄ z Siemiatycz.

  1. jurgen

   oraz Skład Węgla i Papy z Suchedniowa

  2. clash

   No bo wiesz najwazniesze zeby zakupy byly w Polsce robione- "soracofanymi rekoma polskich fachocow" co to najlepszy sprzet na swiecie robia i podatki placa w Polsce i w ogole sa kolem zamochowym polskiej gospodarki……...

  3. ;)))

   Co to są "soracofane rence" ? Te "rence", to już ode mnie - chyba lepiej się komponuje.

 13. Zaraz a icbs IBM czym ma się zajmować? Przecież miał wprowadzić siecio coś tam...i w ogóle super ekstra

  1. Ma się zajmować zarabianiem pieniędzy dla producenta, a ty myślałeś że czym?

  2. No,ale... przecież pan Mariusz mówił ,że icbs jest tak super,że super bardziej być nie może...

 14. Remote Controll

  kilka modelarni dzieciecych jeszcze by sie przydało z bliskiego wschodu..bo narazie jerozolimski leonardo jest

 15. ????

  Co tu robi leonardo Elbitu i IA I co montowało pseudorejestratoey na Mig 29 i zlikwidowało produkcje smigłowców w Sswidniku oraz dostarczyło izraelskie oprogramowanie i pseudosamolotu do Deblina zamiast włoskich ???

 16. ajaja koko dżambo

  Mi tu brakuje firmy Olino@rus, firmy FSB RF, firmy SPD Germany, firmy Green Peace int. corp. i wielu innych.

 17. ty i ja

  w latach 90 mowilo sie o walizce teraz to pudelko od zapalek i caly system dowodzenia

  1. JSM

   W cywilu tak, w wojsku nie.

 18. shx

  Czym?

 19. CAN

  Jak widać największym sukcesem tego dialogu jest to że "zgłosiły się podmioty zajmujące się rozwiązaniami z dziedziny informatyki, łączności i integracji, a nie motoryzacji" :-))

Reklama