Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czechy: nowa armatohaubica kołowa od Excalibur Army

Fot. Excalibur Army
Fot. Excalibur Army

Czeska spółka Excalibur Army wchodząca w skład koncernu Czechoslovak Group ujawniła swój najnowszy produkt w segmencie lufowych systemów artyleryjskich — kołową armatohaubicę samobieżną DITA. Konstrukcja ta stanowi kolejną, daleko idącą wersję rozwojową systemu DANA vz. 77. 

O opracowaniu nowej armatohaubicy koncern Excalibur Army poinformował w krótkim wpisie w mediach społecznościowych. Łatwo zauważyć, że jej konstrukcja w dużym stopniu jest zbliżona i oparta na rozwiniętych przez czeską firmę modernizacjach haubic typu wz. 77 Dana M1 oraz Dana M2. Najbardziej podstawową cechą nowej czeskiej haubicy jest jednak wyposażenie w lufę kalibru 155 mm, dostosowaną do strzelania NATO-wską amunicją i zapewniającą znacznie wyższą donośność.

Może ona więc stanowić ciekawą ofertę dla użytkowników szukających pośredniego rozwiązania pomiędzy klasycznymi kołowymi zestawami, które nie są wyposażone w obrotowe wieże a armatohaubicami samobieżnymi na podwoziu gąsienicowym w kalibrze 155 mm.

Już zmodernizowana haubica Dana-M2 dysponowała nowoczesnym systemem kierowania ogniem, pozwalającym na prowadzenie strzelań w trybie MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact). Można więc spodziewać się, że tego rodzaju zdolności zostały zachowane, bądź jeszcze rozszerzone. Dana-M2, a prawdopodobnie również DITA, jest też wyposażona jest także w system automatycznego ustawiania działa (Automatic Setting of Action Position), jak i w nowoczesne układy zarządzania amunicją, ochrony przed bronią masowego rażenia (CBRN) czy pomocniczą jednostkę napędową (APU). Wszystko to zapewnia podwyższony komfort i zwiększony stopień automatyzacji w stosunku do systemów artyleryjskich poprzedniej generacji.

Nośnik stanowi z kolei wojskowy samochód ciężarowy z rodziny Tatra T815 8×8. Na razie dokładne dane techniczne nowego systemu artyleryjskiego nie zostały oficjalnie potwierdzone. 

Reklama

Komentarze

    Reklama