Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czeskie BWP przyjechały na Ukrainę [WIDEO]

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Należąca do koncernu Ukroboronprom spółka Ukrspetsexport rozpoczęła przekazywanie siłom zbrojnym Ukrainy 37 czeskich bojowych wozów piechoty BVP-1. Maszyny przeszły niezbędne przeglądy i instalacje komponentów wymaganych przez odbiorcę. Jak podkreśla prezes Ukrspetsexortu, Aiwaras Abromawicius, było to trudne, ze względu na ograniczenia w transporcie spowodowane pandemią koronawirusa. Jednak całą dostawę zrealizowano przed terminem.

Dostarczone na Ukrainę pojazdy, to licencyjna wersja popularnego i znajdującego się na wyposażeniu m. in. polskich sił zbrojnych, sowieckiego bojowego wozu piechoty BMP-1, produkowanego w Czechach pod oznaczeniem BVP-1. Zgodnie z informacjami ukraińskiego pośrednika, pojazdy nie były używane, ale pochodzą ze zmagazynowanych zapasów. Co istotne, są one uzbrojone jedynie w armatę niskociśnieniową 73 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy, natomiast brak umieszczonej ponad lufą wyrzutni pocisków kierowanych 9M14 Malutka. Jest to archaiczny typ uzbrojenia, którego skuteczność jest znikoma.

Poza dokonaniem przeglądów technicznych i sprawdzenia sprawności pojazdów ukraiński koncern Ukrspetsexport najprawdopodobniej wymienił oryginalne, sowieckie radiostacje na krajowe środki łączności lub stosowane powszechnie urządzenia zachodnie, np. Harris, Aselsan lub Kenwood.

Najprawdopodobniej 37 pojazdów BVP-1 zostało dostarczonych 2 kwietnia 2020 roku przez należącą do Czechoslovak Group spółkę Excalibur Army, która działa aktywnie na Ukrainie. Od 2018 roku ten czeski koncern dostarczał siłom zbrojnym Ukrainy m. in. haubice samobieżne 122mm 2S1 Goździk oraz właśnie bojowe wozy piechoty BMP-1, w liczbie co najmniej 50 egzemplarzy. 

Reklama

Komentarze (12)

 1. ooo

  Nie rozumiem czemu wiecznie piszecie, że ten sprzęt ma znikomą wartość bojową. Skoro Ukraińcy i Syryjczycy używają go z powodzeniem do działań bojowych (a nie na ukochanych przez wszystkich symulatorach), to najwyraźniej nie jest bezużyteczny. No chyba, że sugerujecie, że to są durnie, którzy nie wiedzą co czynią?

 2. AZIA

  A na innym portalu jest informacja ze Ukraina kupiła te BWP od Polski. O co tu chodzi?

  1. bender

   I chyba konkurencja ma rację, bo Czesi u siebie używali BMP-2. Konkurencja napisała też, że

  2. ooo

   Nie rozumiem, w czym problem? Kupili i tu - i tu.

 3. DZIKA GĘŚ

  Mogliby je Czesi przerobić na Szakale ale cóż mają Ukraińcy znakomite taksówki terenowe co to potrafią nawet zrobić qq ale z tego co wiadomo wozy mają być zmodernizowane w uzbrojenie 30mm ,pancerz, i silnik zIVECO 350 KM porostu moderka w wersji ukraińskiej natomiast armaty 73mm zamontowane pickapach w wersji holowanej sprowadzone do wersji SPG9 tylko na kołach bo Ukraińcy chwalą sobie granatniki SPG9 z amunicją termobaryczną i odłamkową świetnie im się sprawdzają w wojnie domowej tym bardziej amunicję do nich produkują w oparciu o świetną Bułgarską licencję nie mówiąc że granatniki cieszą się estymą na Bliskim Wschodzie i Izraela

  1. Wik

   Z całym szacunkiem do wiedzy o osoby komentatora, muszę zauważyć, że na terytorium Ukrainy od lutego 2014 r. trwa regularna wojna z Rosją, a nie "wojna domowa"

  2. Bardzo dobra poprawka!!!

  3. ooo

   Szakal okazał się niewypałem - znacznie zwiększono masę wozu bez niezbędnej poprawy zawieszenia. Pojazd nie przeszedł prób terenowych dla czeskiej armii (o ile pamiętam).

 4. jozef

  omg, serio? zycze powodzenia w uzytkowaniu, zbiornik paliwa w drzwiach :)

  1. fifi

   Jak nie będą uciekali, to w tylnie wlazy nie trafią.

  2. Cynik

   Zbiornik paliwa jest w drzwiach i jest to bardzo sensowne i przemyślane rozwiązanie, zabezpiecza to wóz i jego załogę przed pożarem i ewentualnym spaleniem. Doświadczenie wielu wojen potwierdziło prawidłowość tego rozwiązania. Jak się nie znasz to nie pisz.

  3. Zbiornik na paliwo w tylnych drzwiach jest w czasie wojny zaślepiony jest w nim piasek. Korzysta się z środkowego.

 5. ito

  Dosyć to zdumiewające żeby na Ukrainę trzeba było sprowadzać BWP1. Rozumiem, że nie są użyte, ale żeby móc ich używać w walce trzeba w nich wymienić prawie wszystko. Zupełnie jak w naszych.

 6. Andrettoni

  Fajnie by było wymienić nasze, tylko jak to zrobić? Wpakowaliśmy się w drogie programy takie jak Wisła czy zakup F-35. Oczekiwaliśmy "stałego wzrostu". Zawsze pisałem, że buduje się "od dołu" z użyciem własnego przemysłu, a "górę" kupuje się na koniec, gdy nie potrafimy jej sami zrobić. Nadmierny optymizm i względy polityczne sprawiły, że jesteśmy.... w czarnej rozpaczy. Gospodarka raczej nie będzie rosła, a to odsunie planowane zakupy w czasie, a Borsuki zaczniemy kupować gdy będą miały wartość muzealną - za 15-20 lat... Chyba, że w "międzyczasie" nie będzie już miał ich kto produkować.

 7. Kris

  Te archaiczne BWP są na uzbrojenie równie archaiczne uzbrojonej naszej armii.I raczej szybko to się nie zmieni.

  1. Tomasz33

   A Borsuk to co? Już niedługo. Wiadomo że nie zastąpią wszystkiego od razu, a w ciągu kilku lat. Nasza armia nie jest równie archaiczna, ponad 1/3 sprzętu jest nowoczesna, tzn. zachodniej i polskiej produkcji a nie radzieckiej. Do Ukrainy i Czech nas nie porównuj, chociaż wypada trzymać za oba te kraje kciuki w kwestii ich modernizacji sił zbrojnych, szczególnie Ukrainy.

  2. Jerzy

   Niepoprawny optymista :):):)

  3. Piotr

   Haaaaaa naprawde w to wierzysz? Bo trzeba wierzyć - oparcia w faktach nie ma. Borsuk jeśli wejdzie za kilka lat to w bardzo małej ilości niestety.

 8. windy_city

  lepsze to, niż klepanie po plecach i zapewnienia o wsparciu...

  1. ryba

   tak samo jak praca lepsz od wiecznego żebractwa u sojuszników ,wstyd i siara i z takim żebraczym podejsciem to juz niedługo mało kto bedzie chciał znami rozmawiac.

 9. LMed

  Ci Czesi to tacy nasi starsi bracia , nieprawdaż.

  1. pomz

   Czy starsi to nie wiem, ale mądrzejsi, to z pewnością...

  2. Markonn

   Nie całkiem. Morawianie pierwsi rozwinęli silną państwowość. Czesi się wzmocnili na współpracy z Niemcami i zdominowali osłabione Państwo Wielkomorawskie.

  3. xyz

   I jak Żydzi bardzo dobrze umieją liczyć pieniądze tzn. jeśli jest okazja, a tu jest, to ją wykorzystują, Sprzedają ten towar po cenie znacznie wyższej niż cena złomu - Polacy tego nie potrafią, brawo bracia Czesi !

 10. Autor

  Excalibur Army to podmiot zależny Czechoslovak Group tak samo jak Tatra

 11. nie pepik

  Czechy to taki regionalny odpowiednik Izraela z jego najwiekszymi zaletami i wadami....poza obciazeniem geograficznym bo zyja jak w miodku

 12. Cywill

  Czesi mieszkają za górami (za lasami) .... z dala od potencjalnych awantur , a u nas WSZYSTKO się przyda - podobnie Ukrainie.

  1. Leopardzik

   Kolego tych 700 ZŁOMOW tez? A kolega tym jezdzilr? Bo lewarki nie działają Dlaczego? A czym sa nasmarowane od 40 lat?

Reklama