Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Collins z zasobnikiem rozpoznawczym proponowanym dla Jastrzębi

Fot. Collins Aerospace

Firma Collins Aerospace proponuje polskim Silom Powietrznym wprowadzenie nowego zasobnika rozpoznawczego TacSAR, który zastąpiłby starsze zasobniki DB110, obecnie wykorzystywane na polskich samolotach F-16C/D Jastrząb. Główną zmianą wprowadzoną na TacSAR jest zastąpienie głowicy optoelektronicznej radarem z syntetyczną aperturą.

Reklama

Nowy zasobnik TacSAR (Tactical Syntetic Aperture Radar) jest reklamowany przez firmę Collins jako system obserwacyjny na każdą pogodę. Powstał poprzez zintegrowanie radaru Osprey 50 z aktywną anteną ścianową AESA (Advanced Electronically Scanned Array) opracowanego przez koncern Leonardo z już istniejącym zasobnikiem DB-110 EO IR. Dzięki temu stworzono zupełnie nowe rozwiązanie przy zachowaniu wielu elementów z poprzedniego zasobnika.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wykorzystywana w ten sposób stacja radiolokacyjna pracuje w paśmie X, co w połączeniu z techniką SAR zapewnia bardzo dużą rozdzielczość obserwowanych obiektów. Dzięki aktywnej antenie AESA, istnieje dodatkowo możliwość adaptacyjnego, programowego kształtowania wiązki z jej sterowaniem w azymucie i elewacji. Antena ta jest umieszczona w bocznej ścianie zasobnika, uzyskano więc tak naprawdę system obserwacji bocznej. Układ antenowy może być jednak skierowany w czasie lotu w obie strony: na lewo i na prawo patrząc od osi płatowca. W prowadzeniu takiej obserwacji pomaga fakt, że TacSAR jest przenoszony pod kadłubem, podwieszany na centralnym pylonie (ważąc maksymalnie do 900 kg).

Radar Osprey 50
Fot. Leonardo

Włączenie radaru do istniejącego zasobnika zwiększyło możliwości lotniczego systemu obserwacyjnego przede wszystkim poprzez uniezależnienie się od warunków pogodowych i pory dnia, co jest związane m.in. z możliwością prowadzenia obserwacji również poprzez chmury. TacSAR jest więc reklamowany jako zasobnik 24/7.

System jest wielofunkcyjny i operator z poziomu kokpitu może wybierać spomiędzy różnych trybów pracy:

-       zobrazowanie punktowe SAR o wysokiej rozdzielczości dla obszarów o szczególnym znaczeniu;

-       zobrazowanie SAR szerszego pasa obszaru w przypadku celów rozległych (takich jak lotniska);

-       wykrywanie mobilnych obiektów naziemnych na dużym obszarze GMT (Ground Moving Target Indicator);

-       nadzór obszarów morskich z wykrywaniem, śledzeniem i identyfikacją jednostek pływających;

-       tryb przeplatania, co zwiększa elastyczność operacyjną.

TacSAR to nie jest jedynie zasobnik. W skład całego systemu wchodzi jeszcze sprzęt do obsługi naziemnej, łącze danych jak również oprogramowanie pomagające w planowaniu misji i opracowaniu danych.

W czasie konferencji prasowej na MSPO 2022 przedstawiciele firmy Collin Aerospace zwracali dodatkowo uwagę na dodatkowy pakiet oprogramowania SCi-Toolset. Składa się on z kilku aplikacji (SCi-Contour, Sci-Discover, SCi-Gather, SCi-Maps, SCi-Progress, SCi-Pulse, SCi-X), które pomagają w szybkiej, zaawansowanej obróbce, analizie i dystrybucji danych rozpoznawczych uzyskanych z różnych źródeł – w tym z zasobników rozpoznawczych takich jak TacSAE i DB-110. Łącząc te dane można uzyskać większa świadomość sytuacyjną, jak również koordynować działanie środków rozpoznawczych skupiając uwagę na rejonach stanowiących zagrożenie i nie pozwalając na pozostawienie miejsc nie objętych nadzorem

Przedstawiciele firmy Collins Aerospace przypominają również, że obecnie rozwijany jest także multispektralny zasobnik MS-110, który jest tak naprawdę nową generacją systemu DB-110. Oba zasobniki z założenia wykorzystują ten sam sprzęt do obsługi naziemnej. MS-110 może być on wykorzystywany przez samoloty myśliwskie F-16, F-15 i F/A-18 oraz Gripen, samoloty C-130, morskie samoloty patrolowe oraz bezzałogowe statki powietrzne klasy MALE (np. MQ-9 Reaper).

Jego najważniejszą cechą jest prowadzenie obserwacji multispektralnej w wielu pasmach wizualnych i IR. Zwiększono też zasięg, a więc również obszar, który może być nadzorowany i skrócono czas przekazywania danych do systemów ogniowych (poprzez zastosowanie szybkiego łącza danych).

Komentarze (1)

  1. Polaris

    DB110 to nie zasobnik a system rozpoznania. Zasobnik to AN/ASD 14 proszę o precyzję ponieważ jakość artykułu spada. Pozdrawiam