Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chwałek: Mamy dwa lata na przygotowanie naszych zakładów do masowej produkcji czołgów K2

Autor. R. Suchy

Polska Grupa Zbrojeniowa przygotowuje się do produkcji czołgów K2PL, w ramach drugiej partii ujętej w umowie ramowej. Jak wyjaśnia Sebastian Chwalek, prezes PGZ – „My wspólnie z naszymi koreańskimi partnerami, musimy złożyć wspólną ofertę. Jest jeszcze wiele do ustalenia, ale jak było już wielokrotnie mówione, w 2025 roku rozpoczniemy dostawy czołgów K2PL.”

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (15)

 1. Pitbull

  Wywiad z Platkiem byl mydleniem oczu, Wedlug tego wywiadu K2PL mial miec dodana 7 os co mialo pozwolic na dopancerzenie burt obecnej wersji K2 i co zreszta zrobili Turcy w swoim Altay 2, ktory teraz wazy 65 ton. Zamiast tego jak pokazaly modele K2Pl w Kielcach ma dalej miec 6 osi, ale jakos pogrubiony pancerz po bokach i pozostawionej tej samej masie. Jako inzynier, ze nawet przy uzyciu materialow kompozytowych nie ma szans na zachowanie masy i jednoczesne zwiekszenie opancerzenia. Nastepna niemprawda w wypowiedzi Platka bylo stwierdzenie, ze program Kraba jest niezagrozony bo MON planuje zakup nastepnej parti Krabow. Ale jak doszlo do zakupow to zlozono zamowienie na tylko 48 Krabow, czyli zywot Kraba rzedluzono o 1.5 roku obecnej proddukcji. Z tego trzeba oddac co najmniej 18 Krabow wyslanych na Ukraine.

  1. Chyżwar

   Z wywiadu, że wspomnianym Płatkiem jasno wynika, że mimo braku dodatkowych kółek przyrost masy K2PL wyniesie kilka ton. Na pewno nie będzie to mastodont taki, jak M1, ale pancerz w miejscach wrażliwych zostanie poprawiony. Technicznie jest to jak najbardziej możliwe. Leclerc ma bardzo podobne zawieszenie do K2 i z wersji na wersję jego masa własna rośnie. Obecnie masa własna tego czołgu wynosi 57.4 tony. Montowano do niego już takie pakiety, że masa własna czołgu wzrastała do 59 ton W najnowszym pakiecie modernizacyjnym Francuzi dodają mu dodatkowe osłony balistyczne. Przypuszczam więc, że po ich zamontowaniu masa własna Leclerca będzie oscylowała w okolicach 60 ton. Dlatego także w przypadku K2 zwiększenie zwiększenie masy własnej czołgu o pięć ton nie powinno być jakimś szczególnym wyzwaniem technicznym.

  2. Valdore

   @Chyżwar znowu... Ale dla twojej wiedzy nie będzie przyrostu masy o kilka tonbedzie jedynie trochę ERA i punktowo lekkie dopancerzenie własnei by masy nie podnosić Leclerc w najnowszej wersji z dodanym dodatkowym pancerzem ma własnei masę 57,4 tony czyli niecałe 3 tony powyżej poczatkowej Wiec panei Chyzwar, skończ pan opowiadac bajki

  3. Ed Kim

   My understanding is that the M1A2 SEP is around 70 tons and will be used in heavy armored brigades whereas the K2PL will be about 60 tons and used in much more mobile mechanized brigades? To keep the K2PL mobile you don't want it to be too heavy, right?

 2. Piotr Glownia

  Budowa nowoczesnej fabryki czołgów będzie bardzo kosztowna. Na YT kanale "City of Lima, Ohio" film "JSMC short" pokazuje jak to wyglądało tam w 2011. To jest wyzwanie, nie tylko finansowe, lecz też kadrowe, dla kraju pozbawionego własnego narodowego przemysłu motoryzacyjnego. Wyobrażam sobie, że samo zamówienie pewnych koniecznych robotów, zabierze z 4 lata, a edukacja kadr? Może Koreańczycy są w stanie zbudować i sprzedać Polsce prędzej, lecz 2 lata to nadal brzmi jak ta stępka pod prom, szczególnie że nawet lokalizacji nie wiemy, a to co wiemy, że właściciel indyjski wygasza powoli ostatnie piece hutnicze w Polsce. Chcieć nie oznacza zawsze móc. Ta pańszczyźniana następna Republika Polska to nie nasza królewska Najjaśniejsza Rzeczpospolita Polska. Pozostaje życzyć powodzenia PGZ, lecz skeptycyzm pozostaje.

  1. Poziom

   Zapraszam do północno ,achodniej Polski do Polic. Tam od 3 lat Koreańczycy z hyundai wspólnie z Polakami z grupy Azoty budują fabrykę polipropylenu. Nie straszny im covid i inne kryzysy. Na dodatek na bazie swojej technologii, którą przekazują nam. Wygrali przetarg na tę budowę bodajrze z Niemcami.

 3. Mama Leona

  Naprawdę niedawna wielomiliardowa pic modernizacja t72 (twa może?) z planami przejścia na Leo (nadal pracujemy nad wersją PL?) , potem hit wizerunkowy za wagony miliardów - Abramsy, teraz odkrycie, że K2 dają szanse na uniezależnienie... MISTRZOSTWO! Zabezpieczenie techniczne, remonty, wyszkolenie załóg na cztery/ trzy tak różne typy sprzętu to też będzie MISTRZOSTWO! Kto inny to jeszcze potrafi? Znani jesteśmy z organizacyjnego mistrzostwa. Więc wejdźmy także w merkavy i może challengery, idźmy szerzej

  1. hermanaryk

   Dzięki tej, jak piszesz, picmodernizacji Ukraińcy mogli parę dni temu prowadzić ofensywę na kierunku charkowskim także nocą. A Rosjanie nic nie mogli na to poradzić. Nie chcę być niegrzeczny, Mamo Leona, ale chyba lepiej będzie, jeśli wrócisz do garów :)

 4. Chyżwar

  Olaf Schulz znów łgał twierdząc, że pomoc wojskowa dla Ukrainy nie obejmuje czołgów i bojowych wozów piechoty, gdyż Stany Zjednoczone nie wysyłają takiego sprzętu. Ambasada USA w Berlinie szybciutko to wyprostowała wydając oświadczenie, że każde państwo samo decyduje o zakresie pomocy. Skutkiem tego niemiecka prasa kpi z euro integracji i samodzielności strategicznej pisząc, że kanclerz Niemiec zanim coś zrobi musi pytać o zgodę Waszyngton. Ja natomiast kolejny raz pozwolę sobie na stwierdzenie, że nie wolno uzależniać się od wątpliwego i na dodatek chcącego nas zdominować "sojusznika". Dlatego uważam, że M1 z USA i K2 z Korei, która nie ma sprzecznych interesów z Polską i tak samo jak my jest sojusznikiem USA to słuszny wybór.

  1. Edmund

   @Chyżwar jak najbardziej się zgadzam. Wyciągneliśmy właściwe wnioski. Obawiam się analogicznej reakcji Niemiec na agresję na Polskę mimo NATO podobnego do wcześniejszego stanowiska Angeli Merkel do konfliktu na Ukrainie. ,,Konflikt ten można rozwiązać jedynie w drodze dyplomacji". Żadnych zakupów zbrojeniowych w Niemczech, poza koniecznymi komponentami.

  2. Valdore

   @Chyżwar, ale chcesz się uzależniac od pańśtwa które jak Rosja pogrozi palcem to odetnieciebie od wszystkiego, od państwa które ze strachu przed Rosja nic nie wysyła Ukrainie? To państwo to Korea Płd jakbys nie wiedział

  3. Chyżwar

   @Valdore Już ci pisałem, że koreańskie prawo zabrania eksportowania gotowej broni do stref ogarniętych konfliktem. Nie dotyczy to jednak podzespołów, z których składa się broń. Poza tym nie chcę się uzależniać od Niemów, którzy nie tylko chcą podporządkować sobie mój kraj, ale na dodatek jeszcze są takimi tchórzami, że boją się posłać do niczego im niepotrzebne Leopardy 1 na Ukrainę.

 5. Edmund

  Proponuję zapoznać się z wywiadem na Youtube P. Wolskiego z ppłk Krzysztofem Płatkiem. Tam jest dużo wyjaśnione. Co do K2 to jest jego nowa wersja wspólna dla Polski i Korei. Różni się ona od obecnej solidnym opancerzeniem boków oraz przeprojektowaną wieżą. Ponieważ Koreańczycy zorientowali się już, że zarówno Norwegowie, jak i Polacy wymagają solidnego opancerzenia, taka też będzie nowa wersja K2. Koreańczycy dla siebie nie będą już robili wersji oddzielnej, czyli K2 lepiej opancerzona będzie też dla Korei. Może niektórzy nie wiedzą, ale K2 może pokonywać samodzielnie rzeki do głębokości 4m a sprzęt do tego wozi ze sobą. Abrams tego nie potrafi. Dlatego K@ jest przewidziany do współpracy z Borsukami.

  1. Chyżwar

   Tylko, że do ludzików, którzy lubią zależność od goebbelsów jakoś nie bardzo to dociera. Tak samo jak udają ślepych, którzy na koreańskim stoisku "nie widzieli" jak ma wyglądać aktualna wersja K2PL.

  2. Valdore

   @Edmund zwyczajnie kłameisz do mspółki z Chyzwarem. K2PL to zwykły K2 z naklejka PL na kadłubie, Koreańczycy sobie nie robia nowej wersji ale modernizację obecnych K2 i tylko dla siebie. Bajek o Abramsie nawet nei ma sensu komentować, i tak nei masz pojecia co wypisujesz.

 6. Starszy pan

  Mam nadzieję że ty sobie jaja robisz, bo nikt normalny nie uwierzy że PiS działa w interesie Polski a iemcy tylko czekają żeby nas zaatakować. Bez UE nasza gospodarka nie istnieje a nasza złotówka będzie warta mniej niż papier na który m ja wydrukowano.

  1. Al.S.

   Oni nie czekają, tylko od dawna nas atakują. A że militarnie niewiele dziś znaczą, atakują nas innymi środkami. Jakimi- otwórz oczy, załóż okulary (boś już jest cokolwiek stary), a zobaczysz. Co do podnoszonej przez ciebie normalności, to tak jak więzienia są pełne niewinnych, tak oddziały leczenia przypadłości głowy są pełne normalnych. Definicja jest tu ulotna, a nadmierna skłonność do kategoryzowania w tym względzie może wskazywać na fakt balansowania na pograniczu tej kategorii.

  2. Anahu Yamito

   Oj widac, ze starszy pan z ciebie. Nawet bardzo stary.

  3. Chyżwar

   Niemcy? A kim oni właściwie są dla nas? Razem z Francuzami kombinowali jak się pozbyć z Europy USA. Czyli tego państwa, które choćby tylko przez parasol atomowy jest dla nas gwarantem bezpieczeństwa. O rosyjsko niemieckiej współpracy, która odbywała się ponad naszymi głowami z litości nie wspomnę.

 7. WSK74PL

  unifikacja podwozia i napędu K2PL i K9PL powinna być priorytetem

  1. mc.

   Unifikacją jest ten sam silnik i przekładnia.

  2. Starszy pan

   I jeszcze napędu F35..

  3. Starszy pan

   Przecież obiecują już 15 emeryturę a na węgiel daj 3 tyś zł. Akurat rodziny z dziećmi to nie specjalnie już ich elektorat więc na rewaloryzację 500 plus nie ma co liczyć

 8. mc.

  Kruca bomba, mało casu....

  1. Chyżwar

   Fakt. Mało czasu. Odnoszę wrażenie, że dzieje się sporo więcej niż plan MONu na doposażenie naszej armii z powodu ruskiego zagrożenia. A sprężyć się musimy nie tylko my. Chyba jeszcze bardziej muszą sprężyć się Koreańczycy. Wygląda mi więc, że święci się większa rozróba niż się spodziewamy.

  2. Robert0

   @chyżwar - to nie rozróba tylko wybory i to podwójne w przyszłym roku. Nie ma gazu , nie ma węgla, nie ma pieniędzy na podwyżki pensji chociaż rząd z padem dostali 40% więcej. za to jest drogi prąd, droga żywność, oraz droga benzyna. Pisiory tłumaczą to wojną i dlatego Morawiecki poprosił o pomoc... Ukrainę. UA dostarczy nam prąd a nawet węgiel, nie za darmo rzecz jasna. 7 lat nic nie robienia w dziedzinie energetyki, modernizacji armii oraz narastającej inflacji trzeba ciemnemu ludowi wytłumaczyć. No więc znaleźli temat jakim jest wojna (hipotetyczna) i teraz przy okazji robienia dealu z Azjatami tłumaczą niedostatki, wydatki oraz cała patologię swojej władzy koniecznością zbrojeń. Naprawdę jesteś taki naiwny by w to wierzyć?

  3. mc.

   Towarzyszu RobertO - gdyby działali mając na uwadze kolejne wybory, to zwiększyliby 500+ do 1000+, a emerytom dodaliby 15 emeryturę. Ale tego nie robią, za to kupują ogromne ilości broni i chcą zgromadzić możliwie najwięcej żołnierzy. A wyngięl.... wojna bedzie, bo wyngiel przywiozom.

 9. Chyżwar

  Nie wolno tej sprawy zawalić. Dlatego mam nadzieję, że umowa z Koreańczykami jest tak zabezpieczona, że nie da się jej zerwać jak to było w przypadku Caracali. I nie żeby mnie to jakoś zabolało. Moim typem był wówczas śmigłowiec produkowany w Polsce w zakładach kupionych przez naszego amerykańskiego sojusznika.

  1. Andybuba

   Nie bój żaby. Zabezpieczeniem jest produkcja pod ścisłym zabezpieczeniem US. Ani PiS tego zakupu nie wymyślił, ani nikt po nich tego nie zerwie.. Produkcja na wypadek dwóch fontów: Rosja i Tajwan. Części od nas i od nich w pełni zamienne :)

  2. Chyżwar

   @Andybuba W rzeczonym przypadku jestem prawie pewien, że na to rozwiązanie naprowadziło nas USA. Niemniej obawiam się, że niemiecka opcja na polecenie Berlina gotowa jest wszystko popsuć. Dlatego dobrze by było, gdyby w takim przypadku Amerykanie faktycznie posiadali tyle determinacji, żeby tym towarzystwem potelepać tak, żeby im od tego zadzwoniły zęby.

  3. Valdore

   @Chyżwar no i się wydało że chciałeś osłabienia polskeij armii wyposażając ja w maszynę będącą małpią wersją UH-60M, zamiast w o wiele lepszy śmigłwoiec produkowany w POLSKICH a nei amerykańskich zakłądach.

 10. Był czas_3 dekady

  Jeszcze te pierwsze 180szt K2 z Korei ma być doprowadzone do standardu K2PL. Roboty nie zabraknie. Trzeba by)o nie zwlekać i decyzje podejmować kilka lat wstecz, gdy tylko pojawiały się chęci wymiany T72 na nowy sprzęt. Być może już te pierwsze 180 byłoby. w wymaganej wersji PL

  1. Chyżwar

   Nie byłyby. Z tego, co widzę K2PL będzie mniej więcej przypominał to, co Koreańczycy kombinują dla własnych K2 w programie PIP. Czasu na opracowanie takich rzeczy Waćpan nie przeskoczysz.

  2. Box123

   @Chyżwar: ale jeśli opracowanie czołgu K3 jest dalszą perspektywą niż 2035 i tak należy przywrócić koncepcję prawdziwego k2PL. Nawet jeśli jego produkcja rozpoczęła by się w 2030 to prawdopodobnie przypadło by na nią i tak ok 300 z planowanego 1000 K2. A wygląda na to, że obecnie zapowiadany k2pl/no (ktory raczej nie przewyższy poziomem Leopardow2a7) ma się nijak do oryginalnego k2pl, który miał być zbliżony parametrami do abramsa. Więc nawet dla 300 takich czołgów warto jest go opracować, tymbardziej że poprawiało by to naszą pozycje negocjacyjną odnośnie K3 w przyszłości niż jeżeli będziemy tylko produkować lekko zmodyfikowane k2

  3. Valdore

   @Chyżwar, jeszcze do ciebie nei dotarło że K2PL to zwykły K2 z naklejka PL na kadłubei. A K2 PIP to modernizacja dla w3ozów koreańskich a nie polskich

 11. Paweł P.

  Jedziemy z "koksem"! Brawo!

 12. Pal Teleky

  W pełni zabezpieczone magazyny amunicji to wymóg podstawowy od którego nie ma odwołania. Hard kill powinien być bo to też skokowo podnosi przeżywalność.

 13. Szwejk85/87

  Żeby tylko nie zaczęło się nieustające, publicystyczne, wymyślanie jaki powinien być K2 PL. Ukraińcy udowodnili, że na Rosjan nie jest potrzebna " gwiazda śmierci ". Trzeba szybciutko jasno i krótko zdefiniować wymagania i ruszać z produkcją ;) Żadnych genijalnych pomysłów w ostatniej chwili blokujących uruchomienie produkcji !!!

  1. mc.

   Pewnie dlatego zrezygnowano z 7 "osi kół" i w pełni chronionego magazynu amunicji. Obecnie proponowana wersja to... K2N. Wcale byś się nie zdziwił gdyby spółka joint venture w Gliwicach wyprodukowała pojazdy dla Norwegii.

  2. Chyżwar

   Nie będzie kombinowania bo już wykombinowano. Czołg dostanie mniej więcej to samo, co przewidziana dla Korei wersja rozwojowa K2. Plan plan polega bowiem na tym, że w razie draki na półwyspie koreańskim Polska będzie mogła dostarczać podzespoły. Można więc liczyć na dodatkowy pancerz, APSa. Nie wykluczam planowanej przez Koreę modernizacji zawieszenia i tak dalej.

  3. Robert0

   @chyżwar ty to jednak jestes naiwny. Korea ma zagwarantowane dostawy z Polski na wypadek wojny tak? Ale w drugą stronę już nie bardzo, bo jak sami Koreańczycy przyznają, ich prawo zabrania eksportu do krajów ogarniętych konfliktem. Masz wywiad kilka tygodni temu na D24 z koreańskim generałem i stąd takie wnioski. Po drugie jak nie dołożysz pary kółek do K2 to zapomnij o pancerzu bocznym jaki proponuje się na MSPO. No chyba że wzorem russkich będą te wytłaczanki do jajek, w końcu Azjaci są pomysłowi. Po trzecie akurat K2 mi się nawet podoba ale jak patrzę na szczegóły dealu z K9A1 dla Polski to mam coraz większe wątpliwości. Czy dostaniemy możliwość produkcji ASOP, ppk tych czołgów a także koreańskich silników to akurat byłby plus. Niestety pis nie kieruje się dobrem kraju i ma gdzieś polską obronę narodową. Więc nie sądzę by zadbał o tak istotne szczegóły umowy.

 14. marian123

  2 lata to za długo, powinni się uwinąć w 0,5 roku, maks. rok.

 15. Valdi

  Rozumiem że pgz zamówiło blachy na czołgi Ponieważ w 2 lata to i latarki nie wyprodukują

Reklama