Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Challenger 3 coraz bliżej. Więcej czołgów dla British Army?

Niemiecka armata gładkolufowa Rh-120 L55A1 kal. 120 mm ma trafić m.in. do zmodernizowanych brytyjskich Challengerów 3. Fot. Rheinmetall
Niemiecka armata gładkolufowa Rh-120 L55A1 kal. 120 mm ma trafić m.in. do zmodernizowanych brytyjskich Challengerów 3. Fot. Rheinmetall

Londyn rozważa zwiększenie liczby czołgów Challenger 3, powstałych przez głęboką modernizację Challengerów 2. Dotychczas program modernizacji przebiega zgodnie z harmonogramem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według Shephard Media, dotychczas program modernizacji czołgów Challenger 2 do standardu Challenger 3 mieści się w zakładanym budżecie oraz nie zaliczył opóźnień w harmonogramie. Obecnie umowa zawarta między brytyjskim ministerstwem obrony a RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) obejmuje dostawę 148 czołgów Challenger 3 i opiewa na kwotę 800 mln GBP lub 963 mln USD. Brytyjskie ministerstwo obrony może jednak rozszerzyć zamówienie na czołgi, jako że obecnie planuje przeprowadzić analizę potrzeb British Army w zakresie floty czołgów podstawowych.

YouTube cover video

Przypomnijmy że decyzja o modernizacji zaledwie 148 czołgów została podjęto przed pełnoskalową agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Informacje jakie NATO zbiera od Sił Zbrojnych Ukrainy, spowodowały weryfikację dotychczasowych założeń, obecnie uznaje się że 148 czołgów jest liczbą niewystarczającą, i być może liczba maszyn przeznaczonych do modernizacji wzrośnie. Co istotne, pierwszy właściwy prototyp ma zostać dostarczony w 2023 zaś kolejne prototypy będą dostarczane do 2025. Obecnie Wielka Brytania dysponuje flotą około 227 czołgów Challenger 2 z czego 14 egzemplarzy ma zostać przekazanych Ukrainie jako pomoc wojskowa. Oznacza to że po przekazaniu czołgów, Wielkiej Brytanii pozostanie 213 maszyn, biorąc pod uwagę plan modernizacji 148 czołgów do standardu Challenger 3, pozostawia to jeszcze 65 czołgów które można by poddać modernizacji. To zestawienie nie uwzględnia kilkudziesięciu czołgów, które - być może - są w brytyjskich rezerwach.

Reklama

Obecnie Challenger 3 przeszedł już przez fazę oceny projektu z wynikiem pozytywnym, natomiast RBSL i DSTL (Defence Science Technology Laboratory) zakończyły testy nowego pancerza kompozytowego który ma chronić nowy czołg - oprócz nowego typu opancerzenia wóz ma otrzymać również system aktywnej obrony Trophy MV, co ciekawe kupione ma zostać jedynie 60 zestawów które będą montowane wedle potrzeb na różnych czołgach, zdecydowano się na takie rozwiązanie zamiast zakupy systemów dla wszystkich czołgów, zapewne ze względu na koszty. Trwa również ocena tego, czy dostawy Challengerów 3 mogą rozpocząć się wcześniej niż zakładają to obecne harmonogramy.

Czytaj też

Co więcej jak informuje koncern RBSL, firma Pearson Engineering Ltd. zakończyła budowę pierwszej skorupy wieży w konfiguracji zbliżonej do seryjnej. Jest to istotny postęp, wskazuje on, iż w razie potrzeby, Pearson Engineering Ltd. mógłby produkować nie tylko nowe wieże, ale także nowe kadłuby, jeżeli podjęto by decyzję o zwiększeniu liczby czołgów w arsenale British Army.

Challenger 3 dysponować będzie całkowicie nowym systemem wieżowym uzbrojonym w gładkolufową 120 mm armatę Rh120/L55A1 oraz sprzężony z nią karabin maszynowy L94A1 kaliber 7,62 mm. System wieżowy będzie dysponował nowymi przyrządami obserwacyjno-celowniczymi dla działonowego i dowódcy, obaj będą dysponować tym samym przyrządem Thales Orion przy czym wariant dla dowódcy będzie w konfiguracji panoramicznej.

Czytaj też

Modernizacji ulegnie także kadłub, poza wymianą pancerza kompozytowego który chroni przód kadłuba, wóz otrzyma nową wersję silnika CV12-9A który zastąpi starszy CV12-6A, najprawdopodobniej silnik zostanie także sforsowany z 1200 KM do 1500 KM. Zainstalowane zostanie nowe zawieszenie hydropneumatyczne trzeciej generacji, nowy hydrauliczny system napinania gąsienic, nowy system chłodzenia, filtry powietrza oraz inne mniejsze ulepszenia, które nie są podawane w dostępnych źródłach.

Reklama

Komentarze (2)

  1. szczebelek

    Niecały miliard funtów za zmianę systemu wieżowego z armatą, opancerzenia kadłuba i silnika kontra nasz Bumar, który już wziął 3,5 mld złotych za "wielką modernizację" Leo2a4.

  2. wasko

    Challenger 3 pomalowany w Brytyjskie barwy na tle przytłaczającego czerwono czarnego nieba, Ciekawe czy autor chciał podkreślić tymi kolorami nieba nadchodzące krwawe bolszewickie zagrożenie jakie nadciąga na UK od wschodu .

Reklama