Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bydgoski Nitro-Chem z dużym kontraktem z USA

Produkcja amunicji artyleryjskiej w Zakładach Chemicznych "Nitro-Chem" S.A. w Bydgoszczy.
Produkcja amunicji artyleryjskiej w Zakładach Chemicznych "Nitro-Chem" S.A. w Bydgoszczy.
Autor. Zakłady Chemiczne "Nitro-Chem" S.A. w Bydgoszczy

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. z Bydgoszczy poinformowały o podpisaniu umowy z U.S. Army. Kontrakt dotyczy dostaw trotylu do amunicji artyleryjskiej przez najbliższe trzy lata.

Reklama

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. to jeden z dziewięciu podmiotów z czterech państw, z którymi przedstawiciele U.S. Army podpisali opiewające na 1,5 mld dolarów umowy o dostawach trotylu do amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Ma to związek z przekazywaniem ogromnej ilości amunicji na potrzeby Zbrojnych Sił Ukrainy, które wykorzystują coraz większą liczbę zachodnich systemów artylerii lufowej, w tym amerykańskich ultralekkich haubic holowanych M777 oraz polskich haubic samobieżnych Krab. Umowa będzie realizowana w latach 2023-2026.

Reklama
Nasza spółka to jeden ze światowych liderów w zakresie produkcji środków bojowych. Docenia to także największa armia świata, którą dysponują Stany Zjednoczone. Potwierdzeniem tego jest fakt, że od wielu lat dostarczamy na jej potrzeby amunicję różnych typów i kalibrów. Obecnie zawarty kontrakt to nie tylko zysk finansowy dla spółki, ale także gwarancja zatrudnienia dla załogi i wzmocnienie pozycji na trudnym, międzynarodowym rynku producentów amunicji.
Karol Borys, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu Zakładów Chemicznych "Nitro-Chem" S.A.
Reklama

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. to największy w NATO producent trotylu (w 2015 roku wytworzono ponad 10 tys. ton TNT). W bydgoskich zakładach powstają też inne materiały wybuchowe, m.in. heksogen i oktogen. W katalogu przedsiębiorstwa widnieją również wytwarzanie i elaboracja amunicji (w tym amerykańskich bomb lotniczych Mk 82), a także produkty chemiczne i folie z tworzyw sztucznych. Większość produkcji jest przeznaczona na eksport, a wyroby „Nitro-Chemu” zagościły na niemal wszystkich kontynentach. Przedsiębiorstwo prowadzi współpracę z wieloma podmiotami zagranicznymi, w tym z USA, krajów Europy Zachodniej i Północnej oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze (9)

 1. Norman

  Fabryka na cały świat produkuje a park maszyn,pomieszczenia i socjal pracowników jak z lat 60...odlewanie,frezowanie,dozowanie,napełnianie czy malowanie musi odbywać się masowo automatycznie-to szybkie bezpieczne i powtarzalne w jakości .człowiek jako serwisant linii czy inżynieria mieszanek wspomagana komputerowo...pakowanie.Zakład wymaga totalnej przebudowy i wiadomo to od lat...może mieć monopol na europe i parę krajów poza ale to wymaga inwestycji a nie kupna paru wózków ,wieszaków,i przemalowania lamperii.

  1. DBA

   Norman@ zgoda, trzeba rozbudowac i unowoczesnić dopóki zakład funkcjonuje i sa pracownicy z kompetencjami, ale wczesniej to pewnie cieńko przędli bo specjalnego popytu ze strony wojska nie było

  2. kowalsky

   Widocznie zysków starcza tylko na wypłaty dla Zarządu i Rady Nadzorczej. To Polska odmiana chińskiego turbo - kapitalizmu, zdaje się.

 2. X

  A co z tak zapowiadaną produkcją prochów ?

 3. Ma_XX

  ścieki do Stanów czy Wisły/ Odry?

  1. DBA

   Ma_XX@ masz wybór - albo ścieki do Wisły, albo polskie miasta mogą wyglądać jak Warszawa w styczniu 1945 lub Mariupol w czerwcu 2022. Jest takie powiedzenie - nie czas ratować róż jak płona lasy

 4. Szczupak

  Nitro to truciciel środowiska czy się to komuś podoba czy nie. Naprawdę nie można było przez tyle lat wybudować oczyszczalni dla kluczowego przedsiębiorstwa wojskowego???? 11 osób zatrzymanych za aferę z odpadami z Nitro siedzi w aresztach z zarzutami. Zmieniono nawet ustawę o środowisku by podmiot mógł bez zgody oczyszczalni dla miasta odprowadzać tam ścieki.- co zaś zabija oczyszczalnie. Wystarczy wybudować oczyszczalnie. Nie tylko w Bydgoszczy ale i w Gliwicach dla Bumaru i spółek górniczych. Zakładów azotowych itp itd.

  1. Chyżwar

   To czemu wcześniej nie budowaliście oczyszczalni ścieków a teraz pyszczycie, że jej nie ma?

  2. szczebelek

   Wszystko wina PiS-u, ale o budowie oczyszczalni decyduje samorząd i jego mieszkańcy poprzez referendum jeśli tego pierwszego interesuje opinia tych drugich...

 5. Chyżwar

  No to trzeba "sprywatyzować". Znajdzie się chyba jakiś chytry Niemiec chętny do kupienia grosze...

  1. Szczupak

   Jak wybudują oczyszczalnie To mieszkańcy zgodzą się na sprzedaż w referendum ze 100% poparciem nawet kosmitom.

  2. szczebelek

   Potem nie płacz, że musisz kupować trotyl z półki 😂🤣

 6. uubuk

  Ciekawe czy zainwestują w końcu w metody skutecznego degradowania swoich odpadów poprodukcyjnych czy nadal będą walić do Wisły lub rozwozić po lewych pseudo składowiskach. Niby największy w NATO producent aż wstyd.

  1. szczebelek

   W Polsce nie może być być producenta trotylu tak jak kopalni węgla brunatnego, ale w Niemczech ekologia już nie parzy przemysłu zbrojeniowego

 7. rwd

  Jeżeli ma takie branie, to należy Nitro-Chem rozbudować albo wybudować drugi ale większy.

 8. KAR

  No i prawidłowo. Oby tak dalej. :)

 9. doc_doc

  Będzie więcej czerwonej wody w Wiśle

Reklama