Przemysł Zbrojeniowy

BWP Bradley dla Grecji?

Bradley
Amerykańskie bojowe wozy piechoty Bradley podczas ćwiczeń w Korei Południowej.
Fot. USFK

Grecki portal informacyjny Ptisidiastima poinformował o możliwym zakupie przez Grecję, nowych bojowych wozów piechoty, w miejsce leciwych transporterów opancerzonych M113 oraz bojowych wozów piechoty BMP-1. Te ostatnie mogłyby zostać przekazane w formie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Według dziennika, USA miały pozytywnie odpowiedzieć na zapytanie Grecji i zabezpieczyć około 300 bojowych wozów piechoty w wersji M2A2ODS-SA w dobrym stanie technicznym. Miałyby one one w arsenale wojsk lądowych Grecji zastąpić bojowe wozy piechoty BMP-1 oraz transportery opancerzone M113.

Czytaj też

Wedle doniesień, USA wycenia przeprowadzenie przeglądu oraz niezbędnych napraw pojazdów na kwotę około 300 mln EUR. Jednak potrzeby greckich wojsk lądowych są dużo większe, stąd zakup również używanych i wyremontowanych niemieckich bojowych wozów piechoty Marder 1A3 oraz zainteresowanie zakupem nowych niemieckich bojowych wozów piechoty KF41 Lynx.

Czytaj też

Planowany zakup bojowych wozów piechoty M2A2ODS-SA jest jednym z elementów szerszego programu modernizacji technicznej greckich wojsk lądowych. Planowana jest również modernizacja czołgów Leopard 1A5 oraz Leopard 2A4.

Komentarze (3)

 1. Wojak24

  Polska powinna uzgodnić z USA o wszystkich BWP ruskich na Ukrainę w zamian za Bradleye 500 sztuk po remontach i udoskonaleniu.Zamówienie na Borsuki ma być na 1000 sztuk , gdzie dopiero to ma wszystko ruszyć , około 30 sztuk rocznie produkcja , to zajmie to 30 lat, a Wojsko Polskie oczekuje nowych wozów.

  1. PatrykB

   Bradleye to szmelc którego za darmo byśmy na pewno nie dostali a BWP potrzebne są cały czas bo dla wszystkich koni nie starczy wystarczy że czołgiści się przesiedli. Ponadto Borsuki są pod każdym względem lepsze i Będą rekordowo szybko produkowane także nie rozumiem tego pośpiechu.

 2. madryt1998

  Idealny do naszych Abramsów. Wziąć 200-300 szt. z 0 resursem po przeglądach na teraz! I Dałoby to czas Stalowej Woli na ciężki BWP na podwoziu Kraba.

  1. ruffii

   Bradley jest dopancerzonym lekkim BMP, to samo można zrobić z Borsukiem.

  2. PatrykB

   Dokładnie poza tym z borsukiem można to zrobić lepiej pomijając to że wogóle jest dużo lepszą konstrukcją.

 3. Conan_babrbarzyńca

  Przekazaliśmy tyle sprzętu ukrainie, że usa powinno nam przekazać z 500 sztuk takich bradleyów i czekamy na naszą produkcję ciężkiego bwp które potrwa lata a tak mielibyśmy już nie długo na stanie bradleye! Rozbrajamy się a inne kraje dostają sorzęt od usa za atrakcyjną cenę!