Przemysł Zbrojeniowy

Brytyjskie Challengery z izraelską ochroną

Fot. Rheinmetall Defence

Brytyjski oddział izraelskiego przedsiębiorstwa Elbit Systems został wybrany przez Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) jako dostawca laserowego systemu ostrzegania Elbit (ELAWS) w ramach programu modernizacji czołgów Challenger 2 do standardu Challenger 3.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Elbit Systems UK dostarczy 150 zestawów ELAWS, zapewniając brytyjskim czołgistom dokładne ostrzeżenia w celu wsparcia skutecznych i szybkich reakcji na zagrożenia kierowane laserem. ELAWS to system, którego produkty z tej rodziny są obecnie dostarczane do innych programów opancerzonych wozów bojowych dla brytyjskiego ministerstwa obrony, a także dla innych międzynarodowych klientów.

Czytaj też

System ten zapewnia 360-stopniowe pokrycie, pozwalając na wykrycie opromieniowania laserem oraz jego kategoryzację i dokładne określenia lokalizacji źródła lasera, takiego jak dalmierze, przeciwpancerne pociski kierowane, podświetlacze celów i iluminatory podczerwieni. Może również bezproblemowo zintegrować się z szeroką gamą środków zaradczych jak systemy ochrony aktywnej.

W całym programie modernizacji czołgów Challenger 2, Elbit Systems UK będzie ściśle współpracować z RBSL, aby w pełni spełnić wymagania brytyjskiego ministerstwa obrony i tamtejszych sił zbrojnych. Ten kontrakt stanowi znaczący krok, nie tylko w rozwoju zdolności obronnych Wielkiej Brytanii i inwestycji w łańcuch dostaw, ale także w rozwijaniu brytyjskich umiejętności poprzez transfer technologii.

Czytaj też

"Mamy udokumentowane doświadczenie w zakresie wspierania zaawansowanych zdolności naszych sił zbrojnych oraz doświadczenie w dostarczaniu zaawansowanych technologicznie systemów ochrony dla pojazdów opancerzonych. Dokładamy wszelkich starań, aby personel brytyjskich sił zbrojnych był odpowiednio wyposażony i chroniony przed stale zmieniającym się zakresem zagrożeń, i będziemy nadal wspierać wszystkie fazy tego programu z wielu naszych placówek w całej Wielkiej Brytanii" - Martin Fausset, dyrektor generalny Elbit Systems UK

Modernizacji poddane zostanie 148 z 227 czołgów Challenger 2, oznacza to, że pozostałe 79 maszyn zostanie zmagazynowanych. Dołączą do najpewniej kilkudziesięciu sztuk już wcześniej zmagazynowanych wozów. Poza wymianą systemu wieżowego zmianie ulegnie uzbrojenie główne czy układ napędowy. Armata gwintowana kal. 120mm L30A1 o długości 55 kalibrów zostanie zastąpiona najnowszą niemiecka konstrukcją o gładkim przewodzie lufy Rh 120 L/55A1 kal. 120 mm. Pozwoli to na wprowadzenie standardowej amunicji czołgowej NATO kal. 120 mm do sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Za modernizację będzie odpowiadać spółka joint venture Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL).

Fot. Fot. Rheinmetall

Komentarze (4)

 1. Ma_XX

  wymiana armaty gwintowanej ma jeszcze jedną zaletę - żywotność (gładkolufowa ma zdecydowanie większą)

  1. żelazny2

   Akurat żywotność nie jest istotna, obecnie chyba nie ma wozu który by dotrwał na polu walki do zużycia lufy, ale ok jest to plus. Dla Anglików zapewne ważna jest skuteczność armaty i dostępność standardowej amunicji NATO.

  2. wRG

   @żelazny2 jest istotna. Na UA arta zużywa lufy, są przypadki uszkodzenia/urwania lufy. Tak samo czołgi, dochodzi do wygięć lufy w t-72

 2. LMed

  Rasowy czołg się zrobił. Tak, tak, modernizacja czołgów ma sens.

 3. Był czas_3 dekady

  Modernizacji poddane zostanie 148 z 227 czołgów Challenger 2.Pozostałe 79 maszyn zostanie zmagazynowanych. Strach się bać takiej armii.

 4. Valdi

  Nowoczesny asop to podstawa Elbit ma niezly choć nie tani