Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brytyjski projekt wymiany głowic atomowych potwierdzony

Wizualizacja przyszłych brytyjskich okrętów podwodnych. Fot. Royal Navy
Wizualizacja przyszłych brytyjskich okrętów podwodnych. Fot. Royal Navy

Brytyjskie okręty podwodne wyposażone w pociski strategiczne mają w przyszłości otrzymać nowe głowice atomowe. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze doniesienia z Waszyngtonu, które mówiły, że Wielka Brytania również rozpoczęła prace nad nowym typem głowic dostosowanych przede wszystkim do pocisków SLBM Trident II. 

Minister obrony Wielkiej Brytanii oznajmił w wystąpieniu dla Parlamentu Zjednoczonego Królestwa, że jego państwo rozpoczyna program wymiany dotychczasowych głowic nuklearnych, które są na co dzień osadzone na brytyjskich pociskach Trident. Wszystko dzieje się przy okazji medialnej burzy, którą miał wywołać fakt, że taka informacja najpierw wypłynęła w Stanach Zjednoczonych. Dopiero teraz brytyjscy deputowani do tamtejszego parlamentu, de facto mogli się o niej dowiedzieć, bezpośrednio od Bena Wallace`a.

Wielka Brytania planuje zastępstwo dla swoich głowic nuklearnych, które stanowią podstawowy środek odstraszania atomowego. Wspomniane głowice są osadzone na pociskach typu Trident - na brytyjskich okrętach ma znajdować się obecnie po 16 pocisków Trident II / D5, zaś Royal Navy może wystawić 4 okręty podwodne. Wśród nich wymienić można okręty podwodne klasy Vanguard, będące obecnie ramieniem strategicznego odstraszania Wielkiej Brytanii. Oczywiście do czasu, potencjalnego ich zastąpienia przez okręty podwodne klasy Dreadnought, których ma być w Royal Navy ostatecznie 4. Koszt programu okrętów podwodnych oszacowano nawet na 31 miliardów dolarów, a jego finalizacja ma nastąpić w latach trzydziestych XXI w. Tym samym, być może wraz z Vanguardami nastąpi również diametralna zmiana w zakresie użytkowanych głowic nuklearnych.

Pierwsze sygnały o tego rodzaju planach Londynu miały jednak pojawić się, co ciekawe w Waszyngtonie. To właśnie tam najpierw admirał Charles Richard wskazał amerykańskiemu Senatowi propozycje rozwoju nowej głowicy W93 (MK7) dla pocisków wystrzeliwanych z okrętów podwodnych (SLBM), powołując się przy tym, że partnerzy w Wielkiej Brytanii również rozpoczęli analogiczny program. Trzeba pamiętać, że amerykanie w ramach US Navy dysponują obecnie głowicami W76-1 oraz W88, a także wprowadzili w ograniczonym stopniu również W76-2. Brytyjczycy najprawdopodobniej posługują się zmodyfikowanymi wersjami głowic W76-1 produkcji amerykańskiej.

image
HMS Vanguard. Fot. CPOA(Phot) Tam McDonald - Defence Imagery/OGL v1.0

Co więcej, Amerykanie poszli dalej, gdyż Pentagon miał podkreślić brytyjski program w obrębie nowych głowic również poprzez wypowiedź Alana Shaffera. Kluczowym problemem był fakt, że stało się to nim deputowani brytyjskiego parlamentu, mogli być sami poinformowani o tym fakcie. Trzeba podkreślić, że problem dotyczy samego rozpoczęcia programu w Wielkiej Brytanii, a nie istnienia jego założeń planistycznych. Gdyż przyjęło się, że o starcie takich programów zbrojeniowych informuje się Parlament jako pierwszy.

Już od 2015 r. Wielka Brytania zastanawiała się nad możliwością unowocześniania własnego potencjału odstraszania atomowego. Tym samym, należy zachować wysoką ostrożność w definiowaniu sensacji w całej sprawie. Co więcej, sygnały z Londynu (potwierdzone obecnie przez sekretarza obrony) i Waszyngtonu nakazują wręcz uznanie za wysoce prawdopodobne głębokie zbliżenie technologiczne amerykańsko-brytyjskie w ramach dwóch narodowych projektów. Oba państwa użytkują pociski Trident, oparte na amerykańskiej konstrukcji i mogą ograniczyć koszty budowy nowych głowic. W przypadku Wielkiej Brytanii cały program modernizacji/zmiany głowic jest nadzorowany przez  Atomic Weapons Establishment (AWE).

Wielka Brytania uznaje swoje zdolności odstraszania atomowego jako istotny element zapewniania bezpieczeństwa państwu, ale również wywiązywania się z zobowiązań sojuszniczych w ramach NATO. Gdzie, obok amerykańskiego potencjału nuklearnego, to właśnie Brytyjczycy są osią odstraszania atomowego.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Fanklub Daviena

  Kluczowym faktem jest to, że USA i cały Zachód mają w 4 literach traktaty międzynarodowe, które podpisali. Mamy bowiem: "Brytyjczycy najprawdopodobniej posługują się zmodyfikowanymi wersjami głowic W76-1 produkcji amerykańskiej" - a tymczasem taki fundamentalny traktat jak NPT głosi w punkcie I: "Każde mocarstwo atomowe będące stroną Traktatu podejmie kroki by nie przekazywać do ŻADNEGO odbiory jakiejkolwiek broni nuklearnej lub innego nuklearnego urządzenia wybuchowego lub kontroli nad taką bronią lub urządzeniem wybuchowym bezpośredniej lub pośredniej"... Czu Wielka Brytania jest 51 stanem USA? A może nie jest "żadnym odbiorcą"? Czy też istnieją równi i równiejsi i USA nie obowiązują traktaty, które podpisali? :)

  1. Davien

   A zwróciłes funku uwage ze dotyczy państw nie mających broni jadrowej?? Czy mi się zdaje że WB miała broń jądrowa przed 1970r?? Niezła wpadka:)

  2. Polak mały

   Tak jak FR ma w 4 literach min. gwarancje dla Ukrainy podpisane w Budapeszcie i inne zobowiązania międzynarodowe w kwestii bezpieczeństwa. Jedno mówią, co innego robią. Zresztą jak zawsze.

  3. hah

   davien, chcr Ci sie jeszcze gadac z ruskim trollem? to tak jakbys chcial sie dodzwonic na infolinie konsumrncja jakiegos produktu tlumaczac ze reklama ich produktu klamie. babeczka siedzi na infolinii po prostu wyrabia norme godzinowa i tyle. tak samo fanklub rosji postradzieckiej. musi zarobic na chleb, lub slowa pochwaly mu wystarcza. daj se spokoj z tym klamca :)

 2. chateaux

  Nie polega na prawdzie informacja ze Brytyjczycy uzywaja amerykanskie glowice W76. Gdy Margaret Thatcher podpisala w Haroldem Brownem umowe na zakup pociskow Trident II D, umowa dotyczyla tylko pociskow, Brytyjczycy mieli natomaist uzywac swoich wlasnych glowic. Nie amerykanskich.

  1. Fanklub Daviena

   Kłamiesz. Te Tridenty nawet nie są brytyjskie: są w składzie USA, niczym się od innych nie różnią i na wypadek wojny będą załadowane na brytyjskie okręty (obecnie nie mają Tridentów na pokładzie) razem z amerykańskimi oficerami z książkami kodowymi, którzy zgodę na ich odpalenie dostają od... POTUSa, czyli są to rakiety amerykańskie, opłacone przez brytyjskiego podatnika, który w zamian uzyskał jedynie prawo weta do startu. Dlatego brytyjska opinia jest przeciwko utrzymywaniu tego.

  2. chateaux

   Wiesz co, ilość dezinformacji podawanej przez Ciebie w tym miejscu sieci, przekracza wszelkie granice. +++++++++++++++++++Brytyjczycy kupili D-5 od Amerykanów, przy czym częścią ceny było utworzenie amerykańskiej bazy na należącej do Wielkiej Brytanii wyspie Diego Garcia na Oceanie Indyjskim oraz pokrycie przez rząd Wielkiej Brytanii kosztów zakupu przez USA brytyjskiego rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej Rapier, z przeznaczeniem go dla ochrony amerykańskich baz na wyspach brytyjskich. Niejako w zamian, Stany Zjednoczone zwolniły Wielką Brytanią z konieczności pokrycia przez ten kraj znacznej części kosztów programu badawczo-konstrukcyjnego systemu Trident, zastępując je jedynie stałą pięcioprocentową składką. Następnie Amerykanie pomogli Brytyjczykom opracować własne ładunki termojądrowe dla tych pocisków, o mocy 100kT, które zostały umieszczone w "pojazdach powrotnych" Mark 4 - czyli takich samych jak wykorzystane w amerykańskich głowicach W76, jednak były to już inne głowice. I jak najbardziej, pociski Trident II, pływają operacyjnie pod pokładami okrętów typu typu Vanguard. Tylko w Sputnikach i innych Izwiestiach, można wyczytać, że brytyjskie SSBN-y pływają na pusto.

  3. Polak mały

   Byłeś, widziałeś ?

 3. easyrider

  Kto za 20 lat będzie pływał na tych okrętach? Bo raczej nie Anglicy.

  1. Strażnik Teksasu

   Anglicy i Walijczycy. Za 20 lat Szkocja będzie niepodległym państwem a Irlandia Płn zniknie. Wchłonie ją Republika Irlandii.

  2. straznik meksyku

   to kto bedzie plywal holownikiem Bolko za 20 lat?

  3. easyrider

   Za 20 lat Anglików i Walijczyków w UK będzie mniejszość.

 4. michalspajder

  "obok amerykańskiego potencjału nuklearnego, to właśnie Brytyjczycy są osią odstraszania atomowego". Jest jeszcze jeden partner w tej osi, chociaz troche niesforny. Nazywa sie Francja;-)))

 5. Alu Gator

  31 ,mld usd fajny plan Kasa pochodzi z datków na,UE

  1. Kiks

   Wkrótce i jej nie będzie.

 6. Smutna prawda

  Stare dla nas ? A nie zapomniałem że jestem obywatelem państwa o PODRZEDNEJ pozycji na świecie tj wasalnego (czy ze wschodu czy zachodu). Takie miałem g...ne szczęście już od narodzin. Jesteś tym gdzie się urodziles-takie prawo tego świata. Brak polityków chcących to zmienić. Pseudo patriotyzm na ustach próbujący ogłupiać jak największą liczbę rodaków wirtualnym bezpieczeństwem dla naiwnych

  1. MAZU

   Jak ci tu tak źle to jedź go anglii robić na zmywaku. Albo przestań kwękać i rób co do ciebie należy, najlepiej jak potrafisz, to może coś się zmieni. I więcej dumy. M

  2. Szach mat w jednym ruchu.

   Masz rację rosja to dziwny kraj!

  3. Wieloryb

   Zawsze mozesz zrzec sie obywatelstwa.

Reklama