Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Brazylia zacieśnia współpracę obronną z Rosją

Minister obrony Brazylii Celso Amorim, i Rosji, Siergiej Szojgu - fot. defesa.gov.br
Minister obrony Brazylii Celso Amorim, i Rosji, Siergiej Szojgu - fot. defesa.gov.br

W wyniku spotkania ministra obrony Brazylii Celso Amorima i przewodniczącego rosyjskiej delegacji ministra Siergieja Szojgu, zawarto szereg porozumień o współpracy wojskowej i przemysłowej w zakresie obronności. Brazylia zobowiązała się w ciągu dwóch miesięcy wysłać do Rosji komisję techniczną w sprawie zakupu systemów przeciwlotniczych Pancyr-S1 i Igła-S.

Szacowana wartość kontraktu to kwota zbliżona do miliarda dolarów. Mowa tu o zakupie trzech baterii artyleryjsko-rakietowych systemów Pancyr-S1 i znacznej ilości rakiet bardzo krótkiego zasięgu Igła-S. 

Umowa ma zostać podpisana w połowie 2014 roku. Systemy te nie zdążą więc dotrzeć do odbiorcy przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku. Ich przeznaczeniem jest ochrona Olimpiady organizowanej w Rio De Janeiro w 2016 roku. Tym samym Brazylię czeka integracja systemów Pancyr-S1 z obecnie używanymi działami samobieżnymi Gepard produkcji niemieckiej i radarami CTEx M-60 SABER  krajowej produkcji. 

Minister Szoigu zaproponował brazylijskim wojskowym i przedstawicielom rządu udział w charakterze obserwatorów środków bezpieczeństwa podczas przyszłorocznej Olimpiady Zimowej w Soczi. Przedstawił też propozycje w zakresie ochrony przed cyberterroryzmem. W tym względzie jednak obie strony były dalekie od porozumienia. Brazylia jest zwolennikiem regulacji, ale bez ograniczania swobody działania w sieci. 

Bardzo powierzchownie potraktowano natomiast kwestie marynarki i lotnictwa. Minister Amorim stwierdził że jego kraj jest oczywiście zainteresowany współpracą przy opracowaniu myśliwca 5 generacji, ale obecnie priorytetem jest zakup maszyn, mających zastąpić myśliwce F-5E i Mirage-2000. Tym samym kwestia wyboru myśliwców w programie FX-2 nadal pozostaje otwarta.

Reklama

Komentarze

    Reklama