Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bradley dla Ukrainy?

Amerykański M2A3 Bradley. Fot. U.S. Army
Amerykański M2A3 Bradley. Fot. U.S. Army

Jak informuje Bloomberg, w Stanach Zjednoczonych rozważane jest przekazanie Ukrainie w ramach pomocy wojskowej bojowych wozów piechoty M2 Bradley.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na chwilę obecną nie podjęto jeszcze wiążących decyzji, problemem może być także dostępność odpowiedniej ilości wozów w obecnie eksploatowanej wersji. Ogółem wyprodukowano około 6000-7000 bojowych wozów kawalerii M2 i bojowych wozów kawalerii M3.

Chodzi mianowicie o wersje M2A2, M2A3 i najnowszą M2A4 do których są dostępne i są produkowane różnego typu części zamienne. Starsze M2 i M2A1 które są jeszcze składowane, uznawać należy za puste skorupy, które wymagałyby głębokiej modernizacji do któregoś z wyżej wymienionych wariantów.

Reklama

Czytaj też

Kolejnym problemem jest to że praktycznie wszystkie M2A2/A3/A4 są obecnie eksploatowane przez wojska lądowe USA. Nie wiadomo, ile wozów wersji M2A2 zostało wycofanych z czynnej eksploatacji, a ile poddano modernizacji, zaś dość duże ilości już wyeksportowano do Arabii Saudyjskiej (400), Libanu (32) i Chorwacji (89) właśnie wersji M2A2.

Z drugiej strony, US Army nie będzie wstanie przekazać swych wozów dopóki nie zostanie zakończony rozpoczęciem produkcji seryjnej i wdrożeniem do służby, nowego bojowego wozu piechoty, program OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle).

Czytaj też

Bojowe wozy piechoty M2A2/A3/A4 mają masę dochodzącą do około 36 ton, pancerz zasadniczy jest de facto kompozytem i składa się na wykonaną z aluminium pancernego skorupy, do której na śruby, mocowane są płyty pancerne ze stali wysokiej twardości. Osłona taka zapewnia pełną ochronę przeciwko amunicji przeciwpancernej 30x165 mm stosowanej w rosyjskich armatach 30 mm 2A42 i 2A72, najprawdopodobniej chodzi tutaj o pełnokalibrową amunicję APBC 3UBR6 oraz podkalibrową amunicję z krótkim rdzeniem APDS 3UBR8.

Wozy tego typu wyposażone są w dwuosobową wieżę TBAT-II, wieża ta posiada pełną stabilizację wraz z uzbrojeniem, co pozwala na celne prowadzenie ognia w trakcie ruchu. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna M242 kalibru 25 mm, która wykorzystuje amunicję APFSDS (podkalibrowa przeciwpancerna stabilizowana brzechwowo) M919, APDS (podkalibrowa stabilizowana obrotowo) M791 i HEI (odłamkowo-burzący) M792. Zapas amunicji wynosi 900 naboi kalibru 25x137 mm. Uzbrojenie pomocnicze stanowi uniwersalny karabin maszynowy M240 kalibru 7.62 mm sprzężony z armatą z zapasem 2200 naboi 7.62x51 mm. Wieża wyposażona jest także w zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71 TOW-2, a pełen zapas przewożonych pocisków wynosi 7 pocisków TOW-2A i TOW-2B.

Czytaj też

Co więcej, wieża TBAT-II może być przy minimalnych modyfikacjach może zostać przezbrojona w armaty Mk44S lub M813 kalibru 30 mm na amunicję 30x173 mm. System wieżowy dysponuje nowoczesnym systemem kierowania ogniem z cyfrowym komputerem balistycznym, natomiast przyrządy celownicze dysponują kanałem dziennym, kanałem termowizyjnym oraz dalmierzem laserowym. Od wersji M2A3 wprowadzono także panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dla dowódcy, również dysponujący kanałem dziennym, termowizyjnym i dalmierzem laserowym.

Załoga bojowych wozów piechoty M2 wynosi trzech żołnierzy, natomiast desant to od sześciu do siedmiu żołnierzy. Napęd wozu stanowi silnik wysokoprężny VTA-903T o mocy 675 KM, sprzężony z hydrokinetyczną przekładnią HMPT-500, co zapewnia tym wozom prędkość na drodze utwardzonej do 66 km/h.

BWP Bradley byłby pierwszym tej klasy wozem konstrukcji zachodniej, przekazanym Ukrainie. Do tej pory dostarczano jedynie transportery opancerzone uzbrojone co najwyżej w karabiny maszynowe i granatniki automatyczne, a jedyne czołgi i BWP jakie dostarczano, to sprzęt posowiecki (T-72 i jego odmiany, M-55S, BWP-1 itd.). Wprowadzenie tych pojazdów w odpowiedniej liczbie mogłoby znacząco wzmocnić ukraińską obronę, ale też skłonić sojuszników do rozszerzenia wsparcia Ukrainy o ten rodzaj sprzętu.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (4)

 1. Filemon66

  Podsumowując Jennifer Jacobs z Bloomberga donosi na Twitterze że ma wiadomość z Pentagonu Gdyby to było prawdziwe to EXTRA Problem z tym że Bloomberg nie ma żadnego źródła w Pentagonie The Washington Post donosi że Jake Sullivan sugerował 2 brygady zmechanizowanej piechoty mogą być uzbrojone w w wozy Bradley które już sa wycofywane z USA z uwagi na nowy przetarg wozów bojowych.

  1. Anty 50 C-cali

   Podsumuj bloomberga za podanie Daty ATAKU Putina, z dokładnościa do 1-2 dni...w lutym ub.roku

 2. bc

  Tu się nie ma co zastanawiać Bradleye i np. czołgi M60A3 zrobiły by robotę i uratowały wielu Ukraińców. A przy okazji wtedy już Niemcy nie wykręciły by się od wysłania Marderów i Leopardów 1 które mają zmagazynowane.

  1. Anty 50 C-cali

   a 105mm amunicję to Gdzie MA kto zmagazynowane. Na razie Ukraińców (i legię - w tym kowboja z...Argentyny/pogranicza Chile) ratuje zrzutka od Australii do Portugalii i Nederlandii nieporadnych z pozoru M113. W kulki 105tki to pewnie w Brazylii by sobie polecieli przeciw Urugwajowi z Paragwajem. Bo w Kolumbii jak zobaczyli Teciaki z 125mm to testowali zaraz 120mm, ale nie EUszrot . Turcy skoczyli z Leo1 do Syrii, nie!!!

  2. Esteban

   Szanowny kolego. Niemcy jak pokazuje nieodległa historia są mistrzami w wyszukiwaniu sposobów na symlowaniu pomocy wojskowej w wersji ofensywnej. Niemcom najlepiej wychodzi eksport lobbystów gospodarczych, skorumpowanych polityków i służalczej agentury politycznej.

  3. bwn99

   USA nie przekazały jeszcze Ukrainie ani jednego własnej produkcji czołgu, samolotu czy helikoptera, a sprzętu tego mają wielokrotnie więcej niż Niemcy. Oczywiście dobrze by było dać asekuranckim Niemcom nie chcącym wychodzić przed szereg dobry przykład ale nie oczekujmy zbyt wiele od nich. Niemcy z początku wojny bojące się wysłać hełmy wyszły obecnie w pomocy militarnej na drugie miejsce, wyprzedzając tak Polskę jak i Wielką Brytanię.

 3. Prezes Polski

  Bradley to początek. Bez dodatkowych czołgów się nie obejdzie.

 4. szczebelek

  Jedynym tematem, który nie pojechał na Ukrainę to były F16, a Bradley to byłby kolejny cios w europejskie mocarstwa w tak krótkim czasie po patriotach... W sumie oba tematy są w obiegu.

Reklama