Przemysł Zbrojeniowy

Black Hawki z Mielca przyleciały na Filipiny

Fot. PZL Mielec
Fot. PZL Mielec

Pięć śmigłowców Black Hawk zamówionych przez Filipiny i produkowanych w PZL Mielec dotarło do kraju przeznaczenia — poinformował w niedzielę PAP chargé d'affaires a.i. ambasady RP w Manili Jarosław Szczepankiewicz. To pierwsza partia tych maszyn transportowana drogą lotniczą, pierwszy śmigłowiec dostarczono transportem morskim.

"Pierwsza partia pięciu śmigłowców S-70i dla filipińskich sił powietrznych i wyprodukowanych w PZL Mielec prawdopodobnie wylądowała dziś rano na pokładzie samolotu An-124 Rusłan na lotnisku Clark" - powiedział PAP Szczepankiewicz.

Rusłan został załadowany w Rzeszowie-Jasionce i wystartował w sobotę. BlackHawki, które znajdowały się na jego pokładzie, to kolejne z sześciu śmigłowców, których dostawę przewidziano do końca bieżącego roku, i pierwsze wyekspediowane transportem powietrznym. Pierwsza z maszyn została dostarczona w sierpniu. W ostatnich dniach odbył się odbiór techniczny pięciu maszyn wysyłanych na pokładzie Rusłana.

Kontrakt na dostawę 16 śmigłowców S-70i należąca do koncernu Lockheed Martin firma Sikorsky podpisała ze stroną filipińską w 2019 r. Wszystkie zamówione śmigłowce są produkowane w będących własnością amerykańskiej korporacji PZL Mielec. Jak podawały media, wartość umowy wyniosła 240 mln dolarów (ponad 900 mln zł). Dostawy zaplanowano na lata 2020-21, z czego sześciu maszyn w bieżącym roku.

Black Hawki są eksploatowane w ponad 30 krajach. Cztery śmigłowce tego typu dla polskich Wojsk Specjalnych, wraz z doposażeniem, zakupiło w PZL Mielec pod koniec stycznia 2019 roku MON, śmigłowce w konfiguracji podstawowej zostały odebrane w grudniu tego samego roku.

Z kolei w 2018 r. łącznie trzy Black Hawki z Mielca kupiła polska policja. Maszyny tego typu były w ubiegłych latach eksportowane do innych państw, m.in. do Chile.

PAP/Defence24.pl.

Źródło:
PAP

Komentarze