Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2020: Cywilny Black Hawk z Mielca [WIDEO]

„PZL-Mielec wyprodukował pierwszy śmigłowiec cywilny. Jego robocza nazwa to S-70M Black Hawk i przechodzi on obecnie końcowe badania certyfikacyjne” – poinformował Janusz Zakręcki, prezes zarządu PZL Mielec. Nowa wersja maszyny jest odpowiada na zapotrzebowanie rynków cywilnych i sukces jakim okazał się Sikorsky Firehawk, czyli specjalna wersja Black Hawka do zadań pożarniczych.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Jak podkreślił w rozmowie z Defence24 prezes Zakręcki, jest wielu klientów poza siłami zbrojnymi którzy poszukują śmigłowców o sprawdzonej i odpornej konstrukcji z certyfikatem cywilnym do realizacji zadań związanych na przykład z akcjami ratowniczymi, pomocą humanitarną czy transportem w trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach. Dlatego PZL Mielec wyprodukował taką maszynę i rozpoczął wysiłki mające na celu uzyskanie certyfikatu cywilnego FAA (amerykańskiej Federalnej Agencji Lotnictwa). Pierwotnie proces ten miał zakończyć się w lipcu lub sierpniu, jednak ze względu na pandemię COVID-19 pojawiło się niewielkie opóźnienie. Mimo to uzyskanie certyfikatu planowane jest do końca roku 2020.

Produkcja cywilnego S-70M i wojskowego S-70I ma przebiegać równocześnie na tej samej linii produkcyjnej PZL Mielec, która posiada jeszcze potencjał dla dalszego zwiększenia ilości wytwarzanych maszyn. Rozwój wersji cywilnej ma przebiegać niezależnie od wersji wojskowej, odpowiadając na odmienne zapotrzebowanie.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2020 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama