Przemysł Zbrojeniowy

Black Hawki trafią do Szwecji i Austrii

Śmigłowiec Black Hawk UH-60M
Śmigłowiec Black Hawk UH-60M

Jak informuje Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego USA, Departament Stanu podjął decyzję zatwierdzającą ewentualną zagraniczną sprzedaż wojskową rządowi Szwecji i Austrii śmigłowców UH-60M Black Hawk i związanego z nimi sprzętu.

Umowa ze Szwecją ma dotyczyć kupna dwunastu śmigłowców UH-60M Black Hawk, trzydziestu silników T700-GE-701D oraz siedemnastu systemów ostrzegania przed pociskami rakietowymi (CMWS) AN/AAR-57. W zestawie mają znaleźć się także różnego rodzaju systemu ostrzegania, czy zestawy do detekcji laserowej. Do tego dochodzą również części zamienne i naprawcze, sprzęt pomocniczy i sprzęt testowy. Stany Zjednoczone zapewniają też usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego.

Helikoptery będą wyposażone w awaryjne nadajniki lokalizacyjne EBC-406HM, ulepszone systemy ochrony balistycznej pancerza EBAPS, czy systemy wewnętrznych pomocniczych zbiorników paliwa IAFTS.

Cena zakupu ma wynosić około 900 milionów dolarów.

Czytaj też

W przypadku kontraktu z Austrią, mowa jest o dwunastu śmigłowcach UH-60M Black Hawk z dwudziestoma sześcioma silnikami T700-GE-701D, piętnastu systemach ostrzegania przed pociskami rakietowymi AN/AAR-57 (CMWS) oraz trzydziestu wbudowanych systemach globalnego pozycjonowania H-764U z nawigacją inercyjną (EGI) z unikatowymi w danym kraju modułami antyspoofingowymi o selektywnej dostępności. Wyposażenie śmigłowców ma zawierać zestawy ostrzegania i detekcji laserowej bardzo podobne do tych, które trafią do Szwecji. Dodatkowo maszyny będą wyposażone w zestawy sprzętu ratowniczego i systemy rozpoznawcze.

Austria za helikoptery wraz z dodatkowym sprzętem będzie musiała zapłacić około 1,05 miliarda Dolarów.

Głównym wykonawcą obu zamówień będzie Lockheed Martin, Sikorsky. Nie są znane żadne umowy offsetowe w związku z oboma potencjalnymi transakcjami.

Czytaj też

Jak informuje Departament Stanu USA, potencjalna sprzedaż śmigłowców ma na celu wspieranie celów polityki zagranicznej i interesów bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO oraz ważnego europejskiego partnera, którzy są siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie.Proponowana sprzedaż nie będzie miała negatywnego wpływu na gotowość obronną USA.

Szwecjaobecnie dysponuje piętnastoma śmigłowcami UH-60M Black Hawk, z których korzysta od 2012 roku. Austria natomiast, od 2002 roku korzystała z helikopterów S-70 Black Hawk, a w 2019 podjęła decyzję o zakupie kolejnych Black Hawków w wersji UH-60L.

Komentarze (1)

  1. MacReady

    Niesamowite że nie kupują S-70i Biedahawk, tylko jak wszyscy wojskowi klienci UH-60. Z wyjątkiem Polski i Chile. U nas specjalsi latają śmigłowcami bez dyspersji gazów wylotowych, co w UH-60 jest standardem od dekad. Wstyd.