Reklama

Siły zbrojne

Grecy kupili Black Hawki

Śmigłowiec UH-60M Black Hawk
Śmigłowiec UH-60M Black Hawk
Autor. Lockheed Martin

Rząd Grecji wyraził ostateczną zgodę (podpisano list akceptacyjny LOA) na zakup 35 śmigłowców wsparcia pola walki UH-60M Black Hawk. To początek przechodzenia ojczyzny Homera z sędziwych UH-1 na te nowoczesne maszyny.

Śmigłowce produkowane są przez firmę Sikorsky należącą do Lockheed Martina, a zakup jest dokonywany w ramach procedury FMS (Foreign Military Sale), czyli na zasadzie umowy międzyrządowej. Jest tak, ponieważ Grecy zdecydowali się na zakup wersji tożsamej z tą wykorzystywaną przez U.S. Army.

Reklama

Poza śmigłowcami Grecy kupują pakiet szkoleniowy dla załóg i personelu naziemnego. Będą to bowiem pierwsze takie maszyny w służbie. Jednocześnie posiadają już wizualnie podobne morskie warianty Black Hawka czyli śmigłowce Seahawk S-70B, zastępowane obecnie przez MH-60R.

Czytaj też

Grecja stoi obecnie przed wielkim wyzwaniem jeżeli chodzi o wymianę floty śmigłowców UH-1. Są to maszyny bardzo stare i liczne. Na początku 2023 roku eksploatowano ich 74 sztuki. Zakup Black Hawków nie umożliwi więc ich wymiany w stosunku 1:1. Potrzebny będzie więc co najmniej podwojenie zamówienie w dość krótkim czasie. Chyba, że zmieniona zostanie doktryna użycia wojsk aeromobilnych.

Amerykańska zgoda na zakup Black Hawków przez Grecję obejmowała 35 śmigłowców z pakietami towarzyszącymi o wartości do 1,95 mld USD.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama