Przemysł Zbrojeniowy

Białoruś: uzbrojenie dla dronów na bazie amunicji kasetowej

Fot. WPK
Fot. WPK

Jak poinformował Kompleks Wojskowo-Przemysłowy (WPK) Republiki Białorusi, jedna z wchodzących w jego skład spółek - Zakład Elektromechaniki Precyzyjnej opracował amunicję dla małych, bojowych bezzzałogowych statków powietrznych. Co ciekawe podstawą tego systemu jest subamunicja radzieckiej bomby kasetowej.

Wspomniany lotniczy system uzbrojenia został opracowany na specjalne zlecenie Ministerstwa Obrony Republiki Białorusi z myślą o dronach bojowych opracowanych w kraju. Ze względu na ich małą masę i rozmiary oraz niewielką nośność nie mogą one wykorzystywać nawet najlżejszych wariantów klasycznego uzbrojenia lotniczego. W związku z tym białoruscy inżynierowie postanowi przystosować ten problem w dość interesujący sposób. Wykorzystano w tym celu radzieckich bomb przeciwczołgowych małego wagomiaru PTAB-2.5, których 60 sztuk stanowi ładunek bojowy radzieckiej bomby kasetowej RBK-500.

Te niewielkiej rozmiarów i masy bomby lotnicze swobodnie spadające (grawitacyjne) o masie 2,5 kg (w tym 0,45 kg ładunku wybuchowego) zostały wyposażone w nowe obudowy i lotki oraz zaczep do podwieszania pod bezzzałogowcem - w tym przypadku kwadrokopterem UBAK-70, który jest rozwijany przez 558. Zakład Napraw Lotniczy. Amunicja ta może być zrzucana z wysokości od 150 do 3000 metrów w celu rażenia siły żywej oraz pojazdów opancerzonych i nieopancerzonych. Równolegle opracowany został także prototypy wersji rozwojowych tego systemu takich jak zmodernizowanej bomby PTAB-2.5 (o masie zwiększonej do 3,2 kg), PTAB-2.5MB1 czy PTAB-2,5MB2, a także lekkich bomb odłamkowych na bazie ręcznego granatu odłamkowego RG-42, czyli AO-1 i AO-2 o masie odpowiednio 1 i 2 kg.

image
Reklama

Zakład Elektromechaniki Precyzyjnej deklaruje, że może opracować dowolne typy małych bomb lotniczych dla małych bojowych bezzałogowych statków powietrznych. W tym celu możliwe jest wykorzystanie np. szerokiej gamy poradzieckich systemów uzbrojenia takich jak subamunicja bomb kasetowych, ładunki bojowe pocisków rakietowych systemu BM-21 Grad, granatów moździerzowych i ręcznych granatników przeciwpancernych i wielu innych. Zgodnie z wymaganiami potencjalnego klienta mogą one zostać dostosowane do konkretnych charakterystyk działania i taktyki przewidzianej dla danego typu drona zarówno w układzie płatowca jak i wielowirnikowca.

W ostatnim czasie przeprowadzono szereg prób lekkich kierowanych bomb szybowcowych UPAB-05 o masie 6 kg. W dalszej kolejności planowane jest przeprowadzenie demonstracji możliwości bojowych kilku różnych typów krajowych bojowych bezzałogowych statków powietrznych uzbrojonych w wyżej wymienione typy lekkich bomb lotniczych. Część z nich ma zostać zaprezentowane na ekspozycji ich producenta na krajowych targach zbrojeniowych MILEX-2021, która ma odbyć się w czerwcu br.

Komentarze