Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Bojowy wóz piechoty przyszłości zaprezentowany

OMFV BAE Systems
Główne uzbrojenie nowego BWP stanowi armata automatyczna XM913 kaliber 50mm. Z przodu kadłuba widoczne włazy dla dwu osobowej załogi.
Autor. BAE Systems

BAE Systems 30 listopada zaprezentował model 3D swojej propozycji w programie nowego bojowego wozu piechoty OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle) będący elementem szerszego programu NGCV (Next Generation Combat Vehicle), którego celem jest opracowanie nowej generacji wozów bojowych dla US Army.

Reklama

Wymagania dla wozów OMFV są następujące, pojazd musi mieć dwu osobową załogę oraz przewozić co najmniej sześciu żołnierzy desantu. Uzbrojenie wozu zainstalowane musi być w bezzałogowym systemie wieżowym i składać się z armaty automatycznej XM913 kaliber 50 mm, sprzężonego z armatą karabinu maszynowego kaliber 7.62 mm oraz wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Reklama
Zaprezentowany przez BAE Systems bojowy wóz piechoty biorący udział w programie OMFV wyposażony ma być między innymi w gumowe gąsienice.
Autor. BAE Systems
Reklama

Napęd pojazdu ma być natomiast hybrydowy i składać się z tłokowego silnika wysokoprężnego o mocy około 1000 KM oraz elektrycznej przekładni/silnika połączonego z kołami napędowymi. Tego typu napęd ma zapewniać nie tylko niskie zużycie paliwa a przez to duży zasięg operacyjny, ale także odpowiedni moment obrotowy zapewniający dobre przyspieszenie oraz możliwość cichego poruszania się przy wyłączonym silniku spalinowym za pomocą energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach. Napęd hybrydowy zapewnia także możliwość generowania większej ilości energii elektrycznej, zapewniając stabilne zasilanie wszystkich systemów elektronicznych pojazdu oraz elementów takich jak aktywne systemy obrony, których sensory radarowe wymagają dużych ilości energii elektrycznej.

Czytaj też

Prezentowany przez BAE System pojazd wyposażony jest w opracowaną przez Elbit Systems of America wieżę bezzałogową UT50 uzbrojoną w armatę automatyczną XM913 kaliber 50 mm, sprzężony z nią karabin maszynowy M240 kaliber 7.62 mm oraz wielozadaniową wyrzutnię zdolną do wystrzeliwania szerokiej gamy przeciwpancernych pocisków kierowanych, np. TOW-2, Javelin, Spike, oraz amunicji krążącej czy rozpoznawczych systemów bezzałogowych.

System wieżowy UT50 widoczny od tyłu, na tylnej płycie oraz częściowo stropie umieszczona jest wielozadaniowa wyrzutnia dla PPK. Na burtach wieży widoczne wyrzutnie przeciwpocisków systemu aktywnej obrony Iron Fist.
Autor. BAE Systems

Układ napędowy opracowany został wspólnie przez BAE Systems oraz QinetiQ i nosi nazwę HED (Hybrid Electric Drive) składający się z silnika wysokoprężnego o mocy 1070 KM oraz elektrycznej przekładni/silnika E-X-Drive i będzie zdolny do rozpędzenia wozu do 70 km/h i osiągania przyspieszenia od 0 do 40 km/h w 10.5 sekundy. Pojazd wyposażony będzie także w gumowe gąsienice redukujące hałas, wibracje, oraz ogólną masę pojazdu a także zwiększające resurs podzespołów układu bieżnego. Elektronika natomiast opracowana została we współpracy przez BAE System oraz Curtiss-Wright Defense Solutions, nosi nazwę MOSA (Modular Open Systems Architecture) i jak ta wskazuje, posiada otwartą architekturę. Załoga wspierana jest przez sztuczną inteligencję, stanowiącą tzw. wirtualną załogę, która może wspierać ludzi w wykrywaniu oraz identyfikacji zagrożeń oraz celów, a także naprowadzaniu na nie uzbrojenia, automatycznego śledzenia celu itp.

Osłona balistyczna pojazdu ma się składać z zasadniczej osłony ze stali pancernej, wzmocnionej osłonami kompozytowymi, wybuchowym pancerzem reaktywnym oraz aktywnym systemem obrony, w wypadku konstrukcji BAE Systems, wykorzystany został system Iron Fist firmy Israeli Military Industries.

Czytaj też

W programie OMFV biorą udział następujące firmy, BAE Systems, General Dynamics Land Systems, Hanwha we współpracy z Oshkosh oraz Rheinmetall we współpracy z Textron.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Norman

  U nas sie zafiksowali w to co w Usa w latach 80 było nowością 30mm działo.dlaczego borsuk nie jest od razu produkowany w lufie 40mm.zróbcie testy porównawcze przebicia pancerza n.apoligonie z 30mm i 40mm nowego.typu. Takie testy to tydzień.Widać ewidentnie po walkach na ukrainie że dobra seria z działka w czołg np.w mieście też go może unieszkodliwić a nawet wysadzić patrz ostrZał BTR 35mm

  1. Wieszako

   Mk44s przy użyciu amunicji 40mm nie oferuje żadnego wzrostu penetracji. Francuska 40mm ma zbliżone osiągi co 30mm. Co do btr na Ukrainie to obie strony używają amunicji 30x165mm z pociskami ap i apds. My używanym 30x173mm z amunicją apfsds oferująca miejwiecej dwukrotnie większą penetrację niż amunicja używana na Ukrainie.

 2. Szwejk85/87

  Fajnie by było, jakby się okazało, że zespół który wyrzeźbił wieżę Borsuka, siedzi i rysuje wieżę z działkiem 50mm....

  1. LMed

   Fajnie by było, gdyby Zamawiający taką robotę zamówił w polskiej firmie z doswiadczeniem. Ale mało prawdopodobne. Oni teraz Koreę czeszą. I co by tu jeszcze...

 3. Sorien

  Wow jaki piękny i nowoczesny wow wow wow .... Dobry na Irak i Afganistan..... Nie na wojnę masowa .... Ile to kosztuje ? Ile czasu robi się jedną sztukę ? Jak wyborazacie sobie walkę tego czegoś i jemu podobnych borsuków w wojnie masowej miliony na miliony. ? Rosja jak nas kiedyś zaatakuje to nie 160 tyś jak Ukraine.... Jak nas zaatakuje to ilością amri czerwonej z 1945 roku i takie drogie i skomplikowane cuda będą niszczone masowo przez nawet piechotę z wyrzutniami p-panc .... Jak w czasie wojny masowej będziemy nadrabiać ilości straconych takich super bajerow? Dzisiejsze czołgi i bwp są oderwane od rzeczywistości IIIWŚ za drogie za łatwe do zniszczenia przez piechura za trudem w produkcji za skomplikowane. Dobre na mały konflikt z bezpiecznym zapleczem nie na wojnę masowa . Po 3 miesiącach tego typu uzbrojenia nie będzie już na froncie

  1. stary wirus

   Dlatego wojna to przede wszystkim starcie przemysłów a drugiej kolejności koncepcji. Dopiero na końcu są siły zbrojne. Tego, niestety, nie rozumieją nasi rządzący.

  2. Laky

   Na Afganistan i Irak to tylko rosyjski szrot się nadaje😉😂😂😂

 4. stary wirus

  Dla dwuosobowej załogi a nie dla dwu osobowej.

 5. Vixa

  Damian, serdecznie witam na Def24, (nie pamiętam czy już tu coś popełniłeś, czy to pierwszy raz?). Ogromna wiedza, rzetelność, i coś tutaj nowego: tekst bez rażących błędów językowych.... A, i masz reklamę za friko: "Broń Pancerna Świata" subskrajbować i oglądać.

 6. xiomy

  Dziwnie przypominający Borsuka...😏 PS. Powodzenia, panie Damianie.

Reklama