Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BAE Systems dostarczy system zwalczania min dla U.S. Navy

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Jak poinformował koncern BAE Systems, Departamentu Obrony USA przyznał tej firmie kontrakt o wartości do 87 mln funtów na produkcję i dostawę bezzałogowców przeciwminowych Archerfish dla U.S. Navy. Jest to czwarty z rzędu kontrakt dotyczący Archerfisha, przyznany BAE Systems od 2003 r. Systemy będą dostarczane amerykańskiej marynarce w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Archerfish to zdalnie sterowany podwodny bezzałogowiec przeciwminowy, który można wysłać do działania i sterować nim z pokładu okrętu nawodnego, śmigłowca lub bezzałogowej jednostki podwodnej (UUV). Jego światłowodowe łącze informacyjne przekazuje z czujników pokładowych, w czasie rzeczywistym, przy słabym oświetleniu, obrazy wideo wysokiej rozdzielczości i obrazy sonarowe wysokiej częstotliwości obiektów będących przedmiotem zainteresowania, co skraca czas potrzebny do zidentyfikowania i zneutralizowania obiektów. Dzięki temu misje zwalczania min można wykonać szybciej.

Archerfish eliminuje też konieczność wysyłania nurków do wody. W USA jest używany (pod oznaczeniem AN/ASQ-235) przez eskadry wyposażone w śmigłowce MH-60S, operujące z okrętów typu Littoral Combat Ship U.S. Navy, jako element zdolności neutralizacji min z powietrza. Na mocy nowego kontraktu Archerfish będzie nadal wykorzystywany U.S. Navy w rzeczywistych operacjach zwalczania min, ma także służyć do prowadzenia ćwiczeń szkoleniowych od teraz do 2027 r.

Zamówienie obejmuje również dostawę zestawów szpul ze światłowodem, wyposażenia pomocniczego, przeglądów, napraw oraz zarządzanie programem i wsparcie, które zostanie zapewnione przez zespół projektowy Archerfish z Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Dr Brooke Hoskins, dyrektor ds. produktów i usług szkoleniowych w dziale usług morskich BAE Systems, powiedziała: „Kontrakt ten opiera się na naszym silnym partnerstwie z U.S. Navy, w ramach którego BAE Systems wspiera operacje zwalczania min przez prawie dwie dekady.

Archerfish został opracowany przez BAE Systems z własnych środków, z wykorzystaniem bogatych doświadczeń firmy w zakresie efektorów podwodnych. Archerfish ma elastyczny system dowodzenia i kierowania o otwartej architekturze, który może działać samodzielnie lub zostać zintegrowany ze strukturą dowodzenia wyższego szczebla. Łączność bezprzewodowa umożliwia zdalne działanie systemu.

W celu ulepszenia tego rozwiązania realizowane są obecnie inwestycje, które pozwolą sprostać przyszłym wyzwaniom w zakresie zwalczania min i zmniejszyć koszty eksploatacji systemu. Innowacyjne scalanie danych pozwoli na jego odzyskanie i ponowne użycie. Opracowywana także jest funkcja automatycznego rozpoznawania celu, która umożliwi Archerfishowi wykonywanie operacji zwielokrotnionych, pozwalając na jednoczesną neutralizację dużej liczby min.

Reklama

Komentarze

    Reklama