Przemysł Zbrojeniowy

BAE Systems analizuje zagrożenia związane z bronią masowego rażenia

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

BAE Systems opracuje zaawansowaną technologię analityczną pomagającą w wykrywaniu i zapobieganiu użycia broni masowego rażenia, przyczyniającą się do utrzymania bezpieczeństwa narodowego w USA.

BAE Systems otrzymało fundusze z Biura Nauk Obronnych amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) na opracowanie zaawansowanej technologii analitycznej, która pomoże w wykrywaniu i powstrzymywaniu działań związanych z bronią masowego rażenia (WMD), przyczyniając się do zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Ta pierwsza w swoim rodzaju technologia wykorzysta wiele źródeł danych, syntezę danych, modelowanie przeciwników, dopasowanie wzorców i techniki uczenia maszynowego do wykrywania i identyfikacji oznak zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, jądrowych i wybuchowych (CBRNE).

W ramach uruchomionego przez DARPA programu SIGMA+ zespół badawczo-rozwojowy BAE Systems FAST Labs™ będzie współpracować z partnerami z Barnstorm Research oraz Uniwersytetu Stanu Washington w celu opracowania rozwiązania technologicznego o nazwie MATCH (Multi-info Alerting of Threat CBRNE Hypotheses). Funkcja MATCH automatycznie wygeneruje obraz świata za pomocą danych z czujników i wielu źródeł, aby zapewnić analitykom widoczność działań związanych z zagrożeniami w obszarze metropolitalnym. Korzystając z tego obrazu, MATCH stworzy hipotezy, które pozwolą zidentyfikować i scharakteryzować zagrażającą aktywność CBRNE.

Nasza technologia ma pomóc analitykom w zamknięciu pętli między analizą informacji a gromadzeniem nowych danych w celu uzupełnienia braków i zapewnienia kompleksowego obrazu potencjalnego zagrożenia. [...] Co najważniejsze, nasze rozwiązanie automatyzuje proces, który obecnie jest wykonywany ręcznie, poprawiając zdolność analityka do szybkiego i dokładnego zidentyfikowania działalności CBRNE, a ostatecznie pomagając chronić nasz kraj przed tymi istotnymi zagrożeniami.

- dyrektor linii produktów w dziale Autonomii, Kierowania i Szacowania w BAE Systems Chris Eisenbies

Faza 1 badań nad programem SIGMA+ wykorzystuje ekspertyzę BAE Systems w zakresie scalania danych, zaawansowanej analityki i zarządzania zasobami w ramach swojej oferty technologii autonomicznych. Opiera się również na wcześniejszych pracach nad programem Insight dla DARPA i wykorzystuje dojrzałe technologie: kompleksowe rozwiązanie do scalania danych ze wszystkich źródeł śledzenia i identyfikowania tożsamości ATIF (All-Source Track and Identity Fuser) oraz analizę danych z różnych źródeł wywiadowczych służącą do tworzenia wzorców uczenia się i ich zastosowania MAPLE (Multi-INT Analytics for Pattern Learning and Exploitation). Prace nad programem zostaną zakończone w zakładach BAE Systems w Burlington w stanie Massachusetts i Arlington w stanie Wirginia.

Komentarze (3)

  1. dim

    Ech ! Napisałem, że w takim razie, w sztolni w Bieszczadach, nic już nie odpalimy. I nie przeszło - Redakcja wycięła. Czyżby coś znów w tych sztolniach szykowano? ;-)

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

    Nie ma większej broni masowego rażenia od Homo Sapiens a przyroda co rusz robi lekarstwo na tą plagę!!!!! Bo Homo Sapiens to rak biosfery tej planety!!!

  3. Pentagram

    Chłopaki nie załapali się na Gro teleskopy I teraz kombinują