Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

BAE System opracuje nowe wersje specjalistyczne CV90

CV90 w wariancie wozu inżynieryjnego i wozu wsparcia technicznego.
CV90 w wariancie wozu inżynieryjnego i wozu wsparcia technicznego.
Autor. BAE Systems Hägglunds/ Twitter

Koncern BAE Systems ogłosił rozpoczęcie prac nad stworzeniem kolejnych wersji specjalistycznych powstałych na bazie bojowego wozu piechoty CV90. Będą one prowadzone na podstawie umowy ze szwedzką administracją ds. materiałów obronnych (FMV). Wartość kontraktu wyniosła 90 mln USD.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dwa nowe warianty zostaną dostarczone przez szwedzką spółkę joint venture BAE Systems HB Utveckling AB, która łączy zdolności produkcyjne BAE Systems Hägglunds i firmy Bofors. Nowe warianty to wóz zabezpieczenia technicznego, który zapewni wsparcie wojskom w kwestii naprawy i odzyskiwania uszkodzonych/niesprawnych pojazdów do określonej masy. Drugi zaś to wóz inżynieryjny, który znacznie zwiększy zdolność w kwestii oczyszczenia tras przejazdu wojsk. Te dwa nowe warianty dołączą do formacji zmechanizowanych szwedzkiej armii, a dostawy zaplanowano na lata 2023-2027. Oba pojazdy będą wyposażone w bezzałogowe moduły wieżowe, najpewniej wyposażone w nieokreślonego typu karabiny maszynowe do samoobrony.

Czytaj też

„Jesteśmy dumni, że produkujemy te dwa nowe warianty CV90 dla armii szwedzkiej" — powiedział Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor zarządzający BAE Systems Hägglunds. „Podejście oparte na współpracy zastosowane w szwedzkim programie CV90 RENO zostało uznane za kluczowy czynnik sukcesu w osiągnięciu terminowego, zrównoważonego i opłacalnego rozwiązania, które spełni wymagania klienta w zakresie nowych zdolności. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie naszego szwedzkiego klienta w zwiększeniu jego skuteczności bojowej".

Reklama

Czytaj też

Dwa nowe warianty CV90 będą produkowane w zakładach BAE Systems Hägglunds w Örnsköldsvik w Szwecji oraz w zakładach Ritek w Levanger w Norwegii. Ritek jest jednym z kluczowych partnerów przemysłowych BAE Systems Hägglunds w norweskim programie CV90, odpowiadając m.in. za warianty specjalistyczne CV90 dla Norwegii. Podpisanie tej umowy jeszcze bardziej powiąże te zakłady z globalnym łańcuchem dostaw dla klientów BAE Systems.

„Ritek udowodnił, że posiada możliwości przemysłowe i umiejętności wymagane do takiego programu" — powiedział Peter Sedin, dyrektor operacyjny BAE Systems Hägglunds. „Jako nasz partner produkcyjny dla podobnego programu armii norweskiej, sensowne było zwrócenie się do Ritek, gdy szukaliśmy optymalnej konfiguracji przemysłowej dla tego ważnego kontraktu dla FMV".

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. thorshammer

    Trzecią wersję – ambulans – opracują Czesi. Dziś ukazało się to w czeskiej gazecie. Czechy kupiły cały projekt i zostały zaproszone do dalszego rozwoju i otrzymają transfer technologii. Wieżę wyprodukuje firma Excalibur Army, urządzenia optyczne wyprodukuje firma Meopta, podwozie, wannę i ogólną integrację zapewni państwowa firma VOP CZ. W produkcję zaangażowanych będzie około 70 czeskich firm.

  2. Orthodoks

    A u nas stęki, że specjalistyczne wersję Rośka wchodzą 20 lat od wprowadzenia do służby. CV90 pojawił się dużo, dużo wcześniej.

Reklama