Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Australia wyprodukuje pociski kierowane

Zdj. ilustracyjne, fot. Royal Australian Air Force
Zdj. ilustracyjne, fot. Royal Australian Air Force

Australia zamierza produkować własne pociski kierowane w ramach opiewającego na 1 mld dolarów planu budowy nowych zakładów zbrojeniowych we współpracy z globalnym producentem broni. Premier Scott Morrison ostrzega, że „zmieniające się środowisko globalne” podkreśla potrzebę stworzenia suwerennych zdolności obronnych.

„Jak pokazała pandemia koronawirusa, zdolność do samowystarczalności, czy to w zakresie rozwoju szczepionek, czy obrony Australii, jest kluczowe dla spełnienia naszych własnych wymagań w zmieniającym się globalnym środowisku” – powiedział. „Jest to imperatyw, którym się teraz kierujemy, tworząc suwerenną zdolność do (wyprodukowania) broni kierowanej” – podkreślił.

Ministerstwo obrony Australii wybierze „strategicznego partnera przemysłowego”, który zostanie zakontraktowany do obsługi zakładu produkcyjnego. Jako potencjalnych partnerów wskazuje się: Raytheon Australia, Lockheed Martin Australia, Konsberg i BAE Systems Australia – informuje w środę australijska gazeta internetowa „The New Daily”. Lokalizacji zakładu jeszcze nie ustalono.

Resort obrony ogłosił niedawno, że współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w celu opracowania i przetestowania hipersonicznego pocisku manewrującego, który może przekroczyć prędkość dźwięku.

Minister obrony Peter Dutton powiedział, że Australia będzie ściśle współpracować z USA nad projektem nowego krajowego pocisku kierowanego. Dodał, że projekt ten będzie „wspierał zarówno potrzeby Australii, jak i rosnące potrzeby naszego najważniejszego partnera wojskowego”.

Reklama
Reklama

W ciągu 10 lat australijski rząd wyda na projekty obronne 270 mld dolarów.

Minister przemysłu obronnego Melissa Price powiedziała, że produkowane w kraju pociski kierowane będą uzupełnieniem istniejących w Australii technologii zbrojeniowych, w tym pocisku wabika Nulka, oraz zakładów materiałów wybuchowych. „Według szacunków przemysłu obronnego w ciągu najbliższych 20 lat to nowe przedsiębiorstwo może być warte 40 mld dolarów w lokalnej produkcji i eksporcie” – powiedziała.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama