Przemysł Zbrojeniowy

AS 2018: Ukroboronprom stawia na współpracę z Czechami i Turcją

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Ukraiński koncern obronny Ukroboronprom zawarł dwie istotne umowy z firmami z Turcji i Czech. Pierwsza dotyczy kluczowej dla ukraińskiej armii kwestii łączności i podpisana została z turecką firmą Aselsan. Druga obejmuje współpracę z czeską spółką Excalibur Army w zakresie produkcji, rozwoju i sprzedaży pojazdów opancerzonych.

Umowa z czeskim producentem dotyczy nie tylko kwestii prac nad pojazdami opancerzonymi oraz ich rozwojem, produkcją i modernizacją. Przewiduje również wspólne dostawy dla krajów trzecich. Jak podkreślił dyrektor generalny Ukroboronprom Paweł Bukin, w ten sposób ukraiński koncern wszedł w kooperację ze spółką działającą w kraju NATO, otwierając dzięki nowe rynki dla produktów ukraińskiego przemysłu.

Drugi z podpisanych 9 października 2018 roku dokumentów ma większe znaczenie dla sił zbrojnych Ukrainy. Porozumienie dotyczy rozpoczęcia przez należącą do Ukroboronprom spółki Spetstechnoeksport i turecki koncern Aselsan współpracy na zasadach joint venture w zakresie produkcji nowoczesnych systemów łączności radiowej na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych.  

Planuje się, że porozumienie zostanie wdrożone za pomocą mechanizmu zobowiązań offsetowych pomiędzy przedsiębiorstwami. Tureckie systemy łączności są już montowane na wybranych pojazdach produkcji ukraińskiej, ale w wyniku tego porozumienia staną się one podstawowym wyposażeniem łącznościowym. Celem jest wprowadzenie nie tylko bezpiecznej, kodowanej łączności, ale również odejście od standardów posowieckich w stronę systemów zgodnych ze standardami NATO.

Komentarze