Przemysł Zbrojeniowy

AS 2018: Ukroboronprom stawia na współpracę z Czechami i Turcją

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Ukraiński koncern obronny Ukroboronprom zawarł dwie istotne umowy z firmami z Turcji i Czech. Pierwsza dotyczy kluczowej dla ukraińskiej armii kwestii łączności i podpisana została z turecką firmą Aselsan. Druga obejmuje współpracę z czeską spółką Excalibur Army w zakresie produkcji, rozwoju i sprzedaży pojazdów opancerzonych.

Umowa z czeskim producentem dotyczy nie tylko kwestii prac nad pojazdami opancerzonymi oraz ich rozwojem, produkcją i modernizacją. Przewiduje również wspólne dostawy dla krajów trzecich. Jak podkreślił dyrektor generalny Ukroboronprom Paweł Bukin, w ten sposób ukraiński koncern wszedł w kooperację ze spółką działającą w kraju NATO, otwierając dzięki nowe rynki dla produktów ukraińskiego przemysłu.

Drugi z podpisanych 9 października 2018 roku dokumentów ma większe znaczenie dla sił zbrojnych Ukrainy. Porozumienie dotyczy rozpoczęcia przez należącą do Ukroboronprom spółki Spetstechnoeksport i turecki koncern Aselsan współpracy na zasadach joint venture w zakresie produkcji nowoczesnych systemów łączności radiowej na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych.  

Planuje się, że porozumienie zostanie wdrożone za pomocą mechanizmu zobowiązań offsetowych pomiędzy przedsiębiorstwami. Tureckie systemy łączności są już montowane na wybranych pojazdach produkcji ukraińskiej, ale w wyniku tego porozumienia staną się one podstawowym wyposażeniem łącznościowym. Celem jest wprowadzenie nie tylko bezpiecznej, kodowanej łączności, ale również odejście od standardów posowieckich w stronę systemów zgodnych ze standardami NATO.

Komentarze (10)

 1. skryba

  A gdzie PGZ? Nawet Ukraina nie ma co kupić w Polsce? To pokazyje , jaka degrengolada panuje w polskiej zbrojeniówce. A swoją drogą informuję,że Excalibur to firma handlowa , produkcja jest marginesem.Chodzi więc o znalezienie firmy, która będzie sprzedawała na świecie wyroby ukraińskie. O dziwo,Ukraińcy nie zapytali Cenzinu,Cenrexu, że o bezradnym PGZ nie wspomnę. To jest dno.

 2. Victor

  Gdzie te śmigłowce nowej generacji, które mieliśmy opracować wraz z Ukraińcami? Minister wyraźnie je zapowiedział już ponad dwa lata temu. Myślę więc, że powstały już prototypy i są oblatywane. Tylko pewnie w głębokiej tajemnicy.

 3. a my, a my, bla bala bla

  Tak, gratulacje i pozostaje jeszcze życzyć Czechom i Turkom żeby ich technologie na Ukrainie były lepiej strzeżone niż składy amunicji...

 4. Sailor

  Panie LLd niestety my nic nie robimy chociaż moglibyśmy współpracować z Ukraińcami w zakresie łączności. Niestety obecna władza całkowicie nie rozumie naszej sytuacji geopolitycznej i jest skupiona tylko na rozgrywkach wewnętrznych. Przez co tracimy wiele ciekawych okazji do współpracy i rozwoju.

 5. Marek

  @Gemis Już prędzej Ukraińcy skorzystają na współpracy z Turkami.

 6. Patriota

  A Polska co??? dajemy im gaz,pomagamy jak możemy i z tego nic nie wynika?? a przecież Ukraina ma technologie rakietowe,niektórzy powiedzą że przestarzałe ale my i tak jesteśmy 100 lat za nimi jeśli chodzi o technologie rakietowe.Inni robią biznes korzystny dla obu stron a my wszystko gotowe za grube miliardy z USA bez przekazania nam jakiejkolwiek technologi.Kto w tym kraju w końcu rządzi ??????

 7. LLd

  A my co robimy? Naprawdę nie da się zrobić biznesu? Ukraina jest w trudnej sytuacji, czemu z tego nie korzystamy?

 8. Zenek

  a my jak zwykle...

 9. dim

  Zauważcie - z nastawieniem na eksport, są te sprawy pancerne. Chyba najtańszy duży światowy producent - wykonawca pancerek, szybko realizujący prototypy, wiąże się z przemysłem i handlem kraju mającego bardzo dobre pojęcie o wysokiej technologii. Garnuszek państwowy niewiele tu stronie Ukroboronprom pomoże, skoro jest prawie pusty. A PGZ ... - niczym karmiona odżywkami dla niemowląt, worek bez dna.

 10. Gemis

  A jak tam nasza współpraca ? Czesi i Turcy nie mają oporów, skorzystają technologicznie. A my?