Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

AS 2018: Rakietowy Berest w miejsce ukraińskich Gradów?

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Koncern Ukroboronprom zaprezentował w Kijowie nowy system artyleryjski BM-21 UM Berest, który stanowi rozwinięcie wyrzutni wieloprowadnicowej BM-21 Grad. Nie jest to jednak prosta modernizacja, a nowoczesny system rakietowy kalibru 122 mm. Jego siłę ognia zwiększono o 25% zwiększając o dziesięć liczbę pocisków, a precyzję zapewnia cyfrowy system kierowania ogniem. Całość powstała w oparciu o komponenty ukraińskie.

System rakietowy Berest powstał w Szepetowskich Zakładach Remontowych, należących do ukraińskiego koncernu Ukroboronprom w celu zastąpienia BM-21 Grad w siłach zbrojnych Ukrainy. Oprócz radiostacji Kenwood NX-700 nowy system artylerii rakietowej powstał w oparciu o komponenty ukraińskie. 

Bazę dla wyrzutni stanowi dziewięciotonowe podwozie КrАZ-5401NЕ z czterodrzwiową, pięciomiejscową kabiną. Pojazd osiąga prędkość ponad 90 km/h i zasięg ponad 600 km. Napęd stanowi silnik diesla o mocy 312 KM.

image
50-prowadnicowa wyrzutnia rakiet. Fot. J.Sabak

Obsługa systemu ogniowego może być realizowana z wnętrza kabiny lub spoza pojazdu. Zautomatyzowany system sterowania może być obsługiwany zdalnie, w oparciu o wskazania cyfrowego systemu kierowania ogniem, co znacznie skraca czas przejścia w tryb bojowy. Precyzję prowadzonego ognia zapewnia system nawigacji GPS/INS oraz komputer artyleryjski i zautomatyzowany system kierowania ogniem.

Sam blok wyrzutni Berest wyposażony jest w 50 prowadnic dla pocisków kalibru 122 mm, podczas gdy standardowy Grad posiada ich 40. Istotnie zwiększa to więc siłę prowadzonego ognia. Cały moduł artyleryjski, złożony z wyrzutni i systemu jej obrotu oraz elewacji wraz z układem stabilizacji stanowią odrębny moduł RZZ BM-21 "Hrad" i mogą być wykorzystane na dowolnej platformie.

Zakłady z Szepetowska pracują również nad modernizacją wyrzutni systemu BM-27 Uragan kalibru 220 mm, które także znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii. 

Reklama

Komentarze (17)

 1. Harry 2

  @Gliwiczanin- FENIKS do 40 km.

 2. WW3

  Marek a mamy na uzbrojeniu Langustę 2 ?

 3. Marek

  @WW3 A jak się ma UM Berest do Langusty II, która ma w pełni zautomatyzowany proces prowadzenia ognia i zmechanizowany układ przeładowania?

 4. kolumeta

  Berest to wiocha pod Krynicą Zdrój, kiedyś łemkowska (mocno wspierali UPA) dodam

 5. WW3

  A co z naszymi Gradami vel Langustami ładowanymi ręcznie i na korbkę :) Już jesteśmy 100 lat za Ukrainą jeśli chodzi o sektor zbrojeniowy a niedługo będziemy 200 lat za nimi

 6. Gliwiczanin

  Ciekaw jestem jaki zasięg posiada BM-21 UM Berest. Z tego co czytałem to WR 40 Langusta z rakietami feniks ma między 40 a 70 km. Jeśli nasz Mon je kupił. Jeśli BM-21 UM Berest ma rakiety z Gradów to ich zasięg to 20 km czyli słabo. Siła ognia nic nie da jeśli pocisk nie doleci ;) I nie wierzyłbym w ukraińska elektronikę i system kierowania ogniem. My mamy nasz Topaz, który daje radę.

 7. Harry 2

  "Obsługa systemu ogniowego może być realizowana z wnętrza kabiny lub spoza pojazdu". A w Languście tylko spoza pojazdu?!

 8. mądrze JÓZEK rzecze

  Polska powinna skonfigurowac w oparciu o 70 mm efektory rakietowe 100 prowadnicową wyrzutnie rakietową montowaną na podwoziach z Kraba dla wojsk operacyjnych a ideą powinna być wyrzutnia" Stokrotka"

 9. Jan

  Ciekawe jak ma się ta wyrzutnia do naszej sterowanej korbką Langusty?

 10. Sailor

  Panie inż tak Krazy są produkowane na Ukrainie w miejscowości Krzemieńczuk w okręgu Połtawski. Czyli albo wykazał się pan pełną ignorancją albo to celowy wpis na zlecenie sami wiemy kogo.

 11. Serwor

  Kraz to firma z terenu Ukrainy, teraz zdaje się prywatna większościowy udziałowiec to jakaś niemiecka firma.

 12. Marek

  @ryszard56 A po co skoro jest Langusta II?

 13. igo

  Kraz jest marką ukraińską i tam jest produkowany

 14. Adam S.

  @inż, Krazy są produkowane na Ukrainie, w Kremenczuku nad Dnieprem. Pomyliłeś z Kamazem. Po drugie Rosjanie nie są Rusinami, Ruś jest kijowska. Dopiero w 1721 roku Piotr Wielki zmienił nazwę Carstwa Moskiewskiego na Imperium Rosyjskie, właśnie po to, żeby "podłączyć się" pod historię Rusi.

 15. Maciej67

  @inż. KrAZy są produkowane na Ukrainie. Pomyliło ci się z rosyjskimi KamAZami. Komu potrzebna jest wojna? Najeźcom sterowanym z Kremla.

 16. inż.

  To KRAZ-y są produkowane na Ukrainie? Zastanawiam się komu jest potrzebna ta wojna pomiędzy Rusinami? Ale tak na poważnie Ukraina będąca w stanie wojny z Rosją kupuje od niej ciężarówki wojskowe?

  1. ubaw

   a nie pokiśkał ci się Kraz z Kamazem?

 17. ryszard56

  i to dla Nas

Reklama