Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Marines z nowym wozem rozpoznawczym. Propozycja przemysłu

Propozycja General Dynamics Land Systems w programie ARV (Advanced Reconaissance Vehicle).
Propozycja General Dynamics Land Systems w programie ARV (Advanced Reconaissance Vehicle) to amfibijny pojazd o trakcji kołowej z napędem 8x8.
Autor. General Dynamics Land Systems

W środę 21 grudnia 2022, General Dynamics Land Systems, producent różnego rodzaju opancerzonych wozów bojowych w Stanach Zjednoczonych Ameryki, zaprezentował swoją propozycję na nowy kołowy wóz rozpoznawczy dla Korpusu Piechoty Morskiej.

Reklama

General Dynamics Land Systems poinformowało, że ich oferta oraz pierwszy prototyp zostaną przekazane Korpusowi Piechoty Morskiej w piątek 24 grudnia. Pojazd został opracowany od podstaw, na podstawie doświadczeń GDLS z podobnymi pojazdami rodziny LAV, oraz zarówno w formie prowadzonego wewnętrznie programu badawczo rozwojowego jak również współpracy podjętej z USMC.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na chwilę obecną nie są znane dokładne dane taktyczno-techniczne nowego wozu. Program ARV (Armored Reconnaissance Vehicle) zakłada opracowanie nowego wozu rozpoznawczego o trakcji kołowej mającego zastąpić do tej pory użytkowane wozy rodziny LAV-25. ARV występować ma w sześciu wersjach, czyli bardzo podobnie jak LAV-25.

Czytaj też

Oprócz GDLS, w programie bierze udział także firma Textron Systems z pojazdem Cottonmouth w układzie 6x6, którego pierwszy właściwy prototyp został niedawno dostarczony do testów. Testy mają potrwać cały rok 2023, a po ich zakończeniu wybrana zostanie konstrukcja docelowa. Kontrakt ma być realizowany przez kolejne pięć lat i ocenia się że kosztować będzie od 1.8 do 6.8 mld USD. USMC ma także ocenić czy alternatywą dla programu ARV, może być wdrożenie zmodyfikowanej wersji rozpoznawczej kołowego transportera opancerzonego ACV, bazującego na włoskim SuperAV.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Pucin:)

  Wyśmienita taxi - proszę 350 szt. dla WP - obok posiadanych bodajże 282 szt PTS-3, to dopiero armada desantowa gotowa do ataku anie BWP Borsuk!!!!!! :)

  1. Szwejk85/87

   Pucin;)@ Odczep się od Borsuka. Jest uszyty na miarę dla WP. Jest najlepszy na świecie i koniec dyskusji ;)

  2. Pucin:)

   @Szwejk85/87 - kpisz czy o drogę pytasz????? :)

 2. Pucin:)

  @hemanaryk i @Patryk - bardzo cenne uwagi!!!!! Zapewne teraz rozumiecie dlaczego BWP Borsuk to koncepcyjna wpadka - ot, taka nowinka technologiczna a nie realny pojazd bojowy!!!!!!! z przeznaczeniem na środkowoeuropejski teatr działań!!!!!!! :)

 3. youkai20

  Ale wielgachny, co to jest w ogóle? Podpowiem wam - idealny cel do trafienia.

  1. hermanaryk

   Lądowałeś kiedyś transporterem opancerzonym na pacyficznej fali? On ma przede wszystkim nie utonąć. Zwróć uwagę na kształt kadłuba nad pierwszymi kołami.

  2. Patryk.

   Na pewno pływa: kształt kadłuba (jak w jakiejś łodzi) oraz widać obudowę śruby nad/za tylnym kołem. A poza tym jest przecież dla Piechoty Morskiej. Nie znamy wymagań, więc się dziwimy takimi gabarytami. Opis i zdjęcia tyczą się wersji prototypowej i ewaluacyjnej, a biorąc pod uwagę, że ma być 6 wersji, to może w jednym prototypie chcieli zmieścić wszystkie wersje?

Reklama