Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Airbus z miliardowym kredytem na drony i śmigłowce bojowe

Autor. Airbus

Rząd Hiszpanii wyraził zgodę na dwie pożyczki dla koncernu Airbus o łącznej wartości 2,1 mld euro na prace nad dronami Euromale oraz śmigłowcami uderzeniowymi Tiger MK III.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak poinformowało ministerstwo przemysłu, handlu i turystyki Hiszpanii, zgoda na przyznanie kredytu zapadła podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Ministrów w Madrycie. Resort sprecyzował, że dzięki realizacji obu przedsięwzięć uda się utworzyć ponad 3000 nowych miejsc pracy w zakładach w Getafe, Albacete, Kadyksie oraz w Sewilli.

Czytaj też

Na inwestycjach tych, jak spodziewa się rząd premiera Pedra Sancheza, skorzystają szczególnie zakłady w położonym pod Madrytem Getafe, a także w Albacete.

Reklama

Centrolewicowy gabinet zaznaczył, że budowa dronów Euro MALE będzie prowadzona w ramach projektu realizowanego wspólnie z Niemcami, Włochami i Francją, w którym Hiszpania ma 22 proc. udziałów. Szacuje się, że inwestycja ta zostanie ukończona w 2028 roku. Chodzi o europejski bezzałogowiec średniego pułapu i dużej długotrwałości lotu, z możliwością przenoszenia uzbrojenia. Obecnie w Europie tego typu uzbrojenia się nie produkuje, stąd poszczególne państwa (m.in. Holandia, Włochy, Francja) zakupiły amerykańskie MQ-9 Reaper. Na leasing dronów zbudowanych poza Europą zdecydowały się też Polska (Reaper) i Niemcy (izraelski Heron TP, za pośrednictwem Airbusa).

Czytaj też

Z kolei wdrażanie programu Tiger MK III ma polegać na opracowaniu i produkcji zmodernizowanej wersji śmigłowców bojowych Tiger do 2030 roku. Celem projektu jest przedłużenie okresu eksploatacji tych maszyn z 20 do 40 lat, a także zwiększenie ich możliwości bojowych.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

  1. X

    Pakują się dalej w tego Tigera, hmmm...

  2. Filemon19

    Paradoksalnie socjalista broni związków zawodowych w zbrojeniowe Deja vu? Haloooo Bumar

Reklama