Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Abrams ze sztuczną inteligencją

Autor. Jenna Mozeyko U.S. Army Combat Capabilities Development Command C5ISR Center

US Army ujawniła fotografie oraz informacje pochodzące z 5 listopada 2022, kiedy prowadzone były badania i testy nowych rozwiązań w zakresie sprzętu wojskowego w ramach projektu Convergence 2022.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ramach projektu Convergence (Konwergencja) 2022, testowane są nowe rozwiązania między innymi z zakresu zdobywania i obróbki danych, sztucznej inteligencji, łączności itp. Jednym z testowanych systemów jest ATLAS czyli Advanced Targeting and Lethality Aided System.

Autor. Spc. Gabriella Bruce-Larkin U.S. Army

Jako platformę testową dla systemu ATLAS, wykorzystano zmodyfikowany czołg M1A1FEP, który wcześniej służył w Korpusie Piechoty Morskiej USA. Wóz przeszedł pewne modyfikacje, mianowicie otrzymał panoramiczny przyrząd optoelektroniczny oraz dość rozbudowaną elektronikę dla systemu ATLAS.

Reklama
YouTube cover video

ATLAS to bazujący na sztucznej inteligencji, system wspomagający wykrycie, identyfikację oraz porażenie celu. ATLAS wykorzystuje zapewne bazę danych dotyczącą np. różnych pojazdów, które mogą pojawić się na polu walki, jak również zaawansowane algorytmy.

Czytaj też

Dzięki systemowi ATLAS znacząco skrócono czas od wykrycia do zniszczenia celu. Teraz załoga czołgu lub innego wozu bojowego jest wstanie zniszczyć trzy cele w tym samym czasie, który wcześniej był potrzebny do zniszczenia jednego celu.

System ATLAS może w przyszłości być zainstalowany zarówno na obecnie eksploatowanych pojazdach, jak również na wozach bojowych nowej generacji, które opracowywane są dla US Army w ramach programu NGCV - Next Generation Combat Vehicles.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Wuc Naczelny

  "Nazywam się Abrams i jeśli nie przeszkadzam, chciałbym z Panem porozmawiać o kilku pilnych sprawach."

 2. oko

  Taki system Atlas przydałby się na niszczycielach czołgów Otokar Brzoza .

  1. RGB

   Ottokar-Brzoza ma korzystać z pocisków Brimstone które same mają znajdować sobie cele i je niszczyć. Brimstone to system autonomiczny. Atlas może być użyteczny np w MBT, lub BWP, czyli tam gdzie może wspomóc człowieka.

Reklama