Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

500 radarów Longbow dla śmigłowców Apache

Fot. Crown Copyright
Fot. Crown Copyright

Koncern Northrop Grumman poinformował o dostarczeniu do użytkownika pięćsetnego radaru AN/APG-78 Longbow. Trafił on wraz z jedną z maszyn AH-64E Apache Guardian do sił zbrojnych Kataru. Obecnie radiolokatory tego typu eksploatowane są przez 14 z 16 krajów uzbrojonych w śmigłowce uderzeniowe Apache w wersjach „D” i „E”.

Oficjalny komunikat opublikował 29 czerwca koncern Northrop Grumman który wraz Lockheed Martin jest współwłaścicielem spółki joint venture Longbow LLC. Powstała ona w celu produkcji tej specyficznej konstrukcji, jaką był w momencie pojawienia się w ofercie w 1998 roku milimetrowy radar kierowania ogniem umieszczony ponad wirnikiem śmigłowca AH-64 Apache. Poza wykrywaniem i identyfikacją celów umożliwia on również wykorzystanie specjalnej wersji pocisków kierowanych AGM-114L Longbow Hellfire wyposażonej w radarowy system naprowadzania.

Od czasu wejścia na wyposażenie maszyn Apache w AN/APG-78 Longbow konstrukcja i oprogramowanie zostały znacznie unowocześnione. Zasięg wykrywania celów wielkości czołgu zwiększono z 8 do około 16 km, jak również wyposażono system w oprogramowanie umożliwiające skuteczniejsze wykrywanie celów na powierzchni i na tle morza. Zwiększono też liczbę śledzonych obiektów z ponad 100 do 256. Wśród nich 16 może zostać sklasyfikowane jako cele priorytetowe i zostać wskazanych pociskom kierowanym Hellfire, Brimstone lub JAGM. Co równie istotne, informacje z radaru mogą być współdzielone z innymi maszynami oraz przekazywane do systemów zarządzania polem bitwy. Jest to o tyle istotne, że zależnie od wymagań klientów, w radar Longbow jest uzbrojony co drugi lub co trzeci śmigłowiec Apache. Jest to opcja wymienna m.in. z systemem MUM-T, wykorzystywanym do sterowania z pokładu śmigłowca bezzałogowymi statkami powietrznymi.

W stacje radiolokacyjne AN/APG-78 wyposażone są maszyny AH-64D i AH-64E oraz brytyjskie WAH-64 Apache Mk1. Znajdują się one na wyposażeniu US Army i siłach zbrojnych 13 innych krajów. Najnowszym z nich stały się Indie, które w ubiegłym roku otrzymały pierwsze maszyny z radarami. Natomiast „jubileuszony”, pięćsetny radar Longbow został dostarczony do Kataru, który zamówił 24 śmigłowce AH-64E Guardian w tym osiem z radarami. Dostawy zakończono w czerwcu 2020 roku.

2020 rok obfituje w znaczące dostawy dla rodziny śmigłowców Apache. W kwietniu Boeing poinformował o dostarczeniu 500. śmigłowca AH-64E Apache Guardian a w czerwcu oficjalnie poinformowano iż łączna liczba wyprodukowanych maszy Apache wszystkich wersji przekroczyła 2500. Pięćsetny śmigłowiec z radarem Longbow domyka te wyniki. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Matołusz

  Obecna ekipa kupiła tylko latające taksówki VIP, oczywiście bez przetargu, żeby w razie W szybko uciekać. Reszta leży.

  1. XYZ

   Nie no jeszcze wzięli 2 baterie Patriot które się rozstawi na Żoliborzu i Okęciu aby naczelnik mógł bezpiecznie do latającej taksówki dotrzeć i uciekać

  2. e

   Nudzicie

  3. BUBA

   Wlasnie dlatego wszysy idziemy na wybory bo to dla zwyklego szaraka jedyny wplyw na rzad ...

 2. USA

  Rosjanie mogą tylko pomarzyć o takim sprzęcie

  1. XYZ

   Polska też :) a jeśli już kupimy to zapewne kilka sztuk do pokazania na paradzie

  2. Davien

   Ale wiesz ze porównywanie w sferze zbrojen Polski do Rosji to jedynie załosna i kiepska manipulacja majaca podbudowac rosyjskie ego?;)

 3. Leon zawodowiec

  Dajcie longbow na Mi24

  1. Swidniczaneczka

   Analiza techniczna mi24 przeprowadzona w 2018 przez ZAKŁAD wskazywała 4-emrnty taniego MLU AWIONIKA GLASSKOKPIT UZBROJENIE HELLFIRE DOLNOK I PRZEKŁADNIA MOTOR SICZ Błaszczak był w Świdniku o DOSTAŁ dokument I CISZA

  2. QVX

   Hellfire z laserem (takie badali) nadają się współcześnie tylko do ganiania partyzantów. A do zmodernizowanego Mi-24 można dać coś lepszego.

 4. BUBA

  A MON dalej spi ludzie idziemy na wybory

  1. Wkurzony

   Kupować, kupować. Stać nas na mercedesy.

  2. y

   No. Ci z PO jak się dorwą do władzy, to dopiero nakupią wszystkiego. Mieliśmy przykład za czasów Klicha i Siemoniaka...

  3. Tadziu

   BŁASZCZAK zwolnił najmądrzejszego generała

Reklama