Sprzedaż ma według amerykańskich władz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa samych Stanów Zjednoczonych. W ten sposób bowiem USA pomagają ZEA pozostać aktywnym członkiem operacji Inherent Resolve, która skierowana jest przeciwko bojownikom Daesh działającym w tym regionie. Co więcej, w lutym 2016 roku pojawiły się informacje, że ZEA mają zamiar w walkę z ISIS na terenie Syrii włączyć swoich komandosów. Specjalsi mieli tam wspomóc sunnickie oddziały walczące o odzyskanie miasta ar-Rakka uznawanego za stolicę Państwa Islamskiego.
W znajdującej się w tym kraju bazie sił powietrznych Al Dhafra stacjonują spore amerykańskie siły, które - jak wskazują Amerykanie - "odgrywają żywotną wolę we wspieraniu regionalnych interesów USA". Przypominają również, że ZEA aktywnie wspierały takie operacji jak: Iraqi Freedom, Enduring Freedom (w Afganistanie) czy Unified Protector (Libii).
Zgodnie z oficjalnymi informacjami, rząd ZEA zamierza nabyć w USA:
- 7 700 zestawów konwersyjnych GBU-10 razem z taką samą liczbą bomb MK-84/BLU-117
- 5 940 zestawów konwersyjnych GBU-12 oraz taką samą liczbę bomb Mk-82/BLU-111
- 500 systemów kierowania GBU-31V1 (JDAM) oraz 500 bomb Mk-84/BLU-117
- 500 systemów kierowania GBU-31V3 (JDAM) wraz z 500 bombami BLU-109
- 14 640 zapalników FMU-152
Kontrakt obejmować ma również wyposażenie niebędące MDE (Major Defense Equipment - sprzęt wojskowy sprzedawany wyłącznie za zgodą Kongresu). Wartość umowy szacowana jest na 740 mln dolarów w przypadku zakupów objętych MDE. Po wliczeniu również tej części zamówienia otrzymujemy kontrakt o maksymalnej wartości ok. 785 mln dolarów.
Władze USA podkreślają jednak, że przekazana ZEA broń nie zmieni "równowagi militarnej w regionie". Szczegóły dotyczące dostawy zostaną doprecyzowane podczas negocjacji. Nie pojawiły się na razie żadne informacje na temat potencjalnego offsetu. Trzeba jednak zaznaczyć, że opublikowanie notyfikacji o wyrażeniu zgody na sprzedaż broni przez Departament Stanu nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu. Następuje to dopiero po wydaniu zgody przez Kongres USA i zakończeniu negocjacji.
Hellfire lecą do ZEA
Jeszcze w maju 2016 roku Stany Zjednoczone zgodziły się na sprzedaż do ZEA ponad 4 tysięcy sztuk przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire II oraz związanego z nimi sprzętu, wsparcia oraz szkolenia. Szacunkowy koszt tego kontraktu wynosił 478 mln dolarów. Rakiety mają zostać dostarczone do ZEA w ciągu trzech lat.
Według doniesień, ZEA planowały zakup rakiet w dwóch wariantach - AGM-114K oraz AGM-114R. Głównym wykonawcą zamówienia ma być koncern Lockheed Martin Missiles and Fire Control w Dallas.
Jegor
Hellfire II - 478 mln$ + Bomby MK/BLU (14 000 lub więcej) 785 mln$ = 1,263 mld $ 1,263 mld$ x 3,95 zł = 4,988 mld zł Dobra, a ile Nas ten sprzęt mógł by kosztował???
hhg
Przy takim zamówieniu i celach na które one by spadały, to cena byłaby podobna.
kozaznostra
Pytanie przeciw komu będą użyte: -Iran??? -Europa???
Han_
Naloty dywanowe ??
Trollhunter
Tak. Oczywiście. ZEA szykują się do inwazji na Europe albo Iran. Tylko ze ZEA to 8 milionów mieszkańców, z czego Arabów jest jedynie trzydzieści parę procent. Więcej od Arabów mieszka tam imigrantów z Indii, sporo jest też Europejczyków, Persów czy Azjatów z dalekiego wschodu.. Prawdziwe Multi-Kulti.
vvv
europa :D hehehe
22
W Iranie jest 14 000 celów wojskowych?