Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

14 tys. bomb kierowanych dla Emiratów

 • Fot. Tech. Sgt. Michael R. Holzworth/USAF.
  Fot. Tech. Sgt. Michael R. Holzworth/USAF.

Departament Stanu zgodził się na dostawę amunicji lotniczej Zjednoczonym Emiratom Arabskim, pozwalającej na przygotowanie więcej niż 14 tys. bomb kierowanych. Ma się ona odbyć za pośrednictwem programu Foreign Military Sales. Maksymalny koszt ewentualnej umowy szacuje się na 785 mln dolarów. 

Sprzedaż ma według amerykańskich władz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa samych Stanów Zjednoczonych. W ten sposób bowiem USA pomagają ZEA pozostać aktywnym członkiem operacji Inherent Resolve, która skierowana jest przeciwko bojownikom Daesh działającym w tym regionie. Co więcej, w lutym 2016 roku pojawiły się informacje, że ZEA mają zamiar w walkę z ISIS na terenie Syrii włączyć swoich komandosów. Specjalsi mieli tam wspomóc sunnickie oddziały walczące o odzyskanie miasta ar-Rakka uznawanego za stolicę Państwa Islamskiego.

W znajdującej się w tym kraju bazie sił powietrznych Al Dhafra stacjonują spore amerykańskie siły, które - jak wskazują Amerykanie - "odgrywają żywotną wolę we wspieraniu regionalnych interesów USA". Przypominają również, że ZEA aktywnie wspierały takie operacji jak: Iraqi Freedom, Enduring Freedom (w Afganistanie) czy Unified Protector (Libii).

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, rząd ZEA zamierza nabyć w USA:

- 7 700 zestawów konwersyjnych GBU-10 razem z taką samą liczbą bomb MK-84/BLU-117

- 5 940 zestawów konwersyjnych GBU-12 oraz taką samą liczbę bomb Mk-82/BLU-111

- 500 systemów kierowania GBU-31V1 (JDAM) oraz 500 bomb Mk-84/BLU-117

- 500 systemów kierowania GBU-31V3 (JDAM) wraz z 500 bombami BLU-109

- 14 640 zapalników FMU-152

Mk-84
Bomba Mk 84 może być przekonwertowana na kierowaną, z użyciem zestawu JDAM bądź Paveway. Fot. STAFF SGT. LEE F. CORKRAN, US Air Force/ Wikimedia, Domena Publiczna

Kontrakt obejmować ma również wyposażenie niebędące MDE (Major Defense Equipment - sprzęt wojskowy sprzedawany wyłącznie za zgodą Kongresu). Wartość umowy szacowana jest na 740 mln dolarów w przypadku zakupów objętych MDE. Po wliczeniu również tej części zamówienia otrzymujemy kontrakt o maksymalnej wartości ok. 785 mln dolarów. 

Władze USA podkreślają jednak, że przekazana ZEA broń nie zmieni "równowagi militarnej w regionie". Szczegóły dotyczące dostawy zostaną doprecyzowane podczas negocjacji. Nie pojawiły się na razie żadne informacje na temat potencjalnego offsetu. Trzeba jednak zaznaczyć, że opublikowanie notyfikacji o wyrażeniu zgody na sprzedaż broni przez Departament Stanu nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu. Następuje to dopiero po wydaniu zgody przez Kongres USA i zakończeniu negocjacji. 

Hellfire lecą do ZEA

Jeszcze w maju 2016 roku Stany Zjednoczone zgodziły się na sprzedaż do ZEA ponad 4 tysięcy sztuk przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire II oraz związanego z nimi sprzętu, wsparcia oraz szkolenia. Szacunkowy koszt tego kontraktu wynosił 478 mln dolarów. Rakiety mają zostać dostarczone do ZEA w ciągu trzech lat. 

Według doniesień, ZEA planowały zakup rakiet w dwóch wariantach - AGM-114K oraz AGM-114R. Głównym wykonawcą zamówienia ma być koncern Lockheed Martin Missiles and Fire Control w Dallas.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Jegor

  Hellfire II - 478 mln$ + Bomby MK/BLU (14 000 lub więcej) 785 mln$ = 1,263 mld $ 1,263 mld$ x 3,95 zł = 4,988 mld zł Dobra, a ile Nas ten sprzęt mógł by kosztował???

  1. hhg

   Przy takim zamówieniu i celach na które one by spadały, to cena byłaby podobna.

 2. kozaznostra

  Pytanie przeciw komu będą użyte: -Iran??? -Europa???

  1. Han_

   Naloty dywanowe ??

  2. Trollhunter

   Tak. Oczywiście. ZEA szykują się do inwazji na Europe albo Iran. Tylko ze ZEA to 8 milionów mieszkańców, z czego Arabów jest jedynie trzydzieści parę procent. Więcej od Arabów mieszka tam imigrantów z Indii, sporo jest też Europejczyków, Persów czy Azjatów z dalekiego wschodu.. Prawdziwe Multi-Kulti.

  3. vvv

   europa :D hehehe

 3. 22

  W Iranie jest 14 000 celów wojskowych?

Reklama