Reklama

Siły zbrojne

Posłowie z komisji obrony oceniają Macierewicza. Szkodnik czy reformator?

Szef MON Antoni Macierewicz na ćwiczeniu Dragon-17. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Szef MON Antoni Macierewicz na ćwiczeniu Dragon-17. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Posłowie z komisji obrony narodowej, z którymi rozmawiał portal Defence24.pl, różnią się w ocenie ponad dwóch lat, kiedy szefem MON był Antoni Macierewicz z PiS. Według Marka Opioły były minister zasadniczo zmienił funkcjonowanie wojska. Czesław Mroczek nazywa Macierewicza szkodnikiem. Paweł Szramka uważa, że były minister dobrze zaczął, ale spoczął na laurach. Natomiast Jerzy Meysztowicz powiedział, że Macierewicz sprawował swoją funkcję w fatalny sposób.

We wtorek dotychczasowy szef MSWiA Mariusz Błaszczak został szefem MON. Odwołany został Antoni Macierewicz, który kierował resortem obrony od 16 listopada 2015 roku. 

Opioła: minister Macierewicz dokonał zasadniczych zmian w funkcjonowaniu SZ RP

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji ds. służb specjalnych oraz posła komisji obrony Marka Opioły (PiS) bilans Antoniego Macierewicza w MON jest pozytywny.

Pan minister Antoni Macierewicz jednak dokonał zasadniczych zmian funkcjonowania sił zbrojnych. Utworzył Wojska Obrony Terytorialnej i bardzo postawił akcent na tę formację.

Marek Opioła (PiS)

W rozmowie z Defence24.pl Opioła wskazał też na wprowadzenie nowych rodzajów uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym dokończenie projektów odziedziczonych po poprzednikach. W tym kontekście poseł PiS wymienił 155-mm haubice Krab, prowadzenie "bardzo trudnych negocjacji" w sprawie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, podjęcie decyzji o zakupie systemu Pilica, pozyskanie małych i średnich samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie, co zdaniem Opioły było bardzo znaczące.

Dopytywany o wciąż niezakończone postępowania w programach Wisła, Orka (okręty podwodne nowego typu) i Homar (artyleria rakietowa dalekiego zasięgu), szef speckomisji podkreślił, że są to bardzo trudne negocjacje dotyczące miliardów złotych. Zwrócił przy tym uwagę, że w programie Wisła Polska stara się o zakup systemu Patriot w wersji znacznie bardziej zaawansowanej niż niedawno zakupiona przez Rumunię.

Czytaj więcej: Rumunia zapłaciła za Patrioty. Modernizacja dzięki zwiększeniu budżetu [KOMENTARZ]

Wśród sukcesów byłego szefa MON poseł PiS szczególnie podkreślił szczyt NATO w Warszawie w 2016 r., zarówno z punktu widzenia podjętych decyzji, jak i organizacji samego przedsięwzięcia. Wymienił także udział wojska w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Krakowie w 2016 r., doprowadzenie do tego, że budżet na obronność wynosi 2 proc. PKB liczonego według wskaźników w roku, w którym ponoszone są wydatki, a także przekształcenie Akademii Obrony Narodowej w Akademię Sztuki Wojennej, promowanie nowych oficerów oraz najnowszą zmianę w systemie dowodzenia Wojskami Specjalnymi.

Czytaj więcej: Wojska Specjalne pod jednolitym dowództwem [KOMENTARZ]

Pytany, dlaczego mimo to minister Macierewicz musiał odejść, Opioła powiedział, że po prostu zapadła taka decyzja. – Od samego początku w tym rządzie było mówione, że ministrowie nie są przypisani do funkcji i może zajść taka potrzeba, że dany minister po prostu będzie musiał się przenieść i realizować inne zadania – powiedział przewodniczący sejmowej speckomisji.

Poseł PiS przyznał, że nie da się ukryć "kwestii pana prezydenta", jak nazwał napięte relacje między prezydentem, zwierzchnikiem sił zbrojnych Andrzejem Dudą a ministrem Macierewiczem. – Były różnice zdań, które dawało się odczuć na posiedzeniach w parlamencie – powiedział Opioła.

Czytaj więcej: Siły zbrojne w cieniu konfliktu prezydenta i szefa MON [PODSUMOWANIE]

Jednocześnie Opioła życzył sukcesów nowemu szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi. Wśród wyzwań wskazał na kwestie wynikające ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, który zresztą pochwalił. Za priorytet uznał zmianę systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz wprowadzenie nowej wersji planu modernizacji technicznej. – Od lat widać, że plan planem, a jego wdrażanie to zupełnie coś innego. To jest wyzwanie, stojące od lat przed każdym ministrem obrony narodowej. Miejmy nadzieję, że to się uda zmienić – powiedział Opioła.

Mroczek: dobrze, że odchodzi człowiek, który zniszczył potencjał osobowy

Diametralnie przeciwne zdanie o kierowaniu MON przez Antoniego Macierewicza ma były wiceminister w tym resorcie Czesław Mroczek (PO). – Bardzo dobrze, że odchodzi Antoni Macierewicz, destruktor, szkodnik, człowiek, który poczynił niesamowite szkody w wojsku – ocenił poseł, który w "gabinecie cieni" PO odpowiada za MON.

Zapowiedział, że jego partia przedstawi raport, podsumowujący wspomniane szkody i będzie postulowała, by jedno z najbliższych posiedzeń sejmowej komisji obrony było poświęcone działaniom poprzednika. – To musi się zacząć od jakiegoś podsumowania – uważa Mroczek.

Dobrze, że odchodzi człowiek, który zniszczył potencjał osobowy. Przecież tylu doświadczonych dowódców odeszło, wszyscy praktycznie doświadczeni dowódcy z autorytetem w wojsku i instytucjach międzynarodowych. Zahamowany proces modernizacji – składamy w tej chwili wniosek o przegląd głównych programów modernizacyjnych, m.in. obrony powietrznej, artylerii rakietowej, śmigłowców. To też będzie dobra okazja, by nowy minister ocenił dotychczasowe działania i pokazał, jak będzie podchodził do zadań.

Czesław Mroczek (PO)

Czytaj więcej: Gen. Różański: chciałem pokazać, że nie godzę się na poniżanie kadry [WYWIAD]

Poseł PO powiedział, że nie wiąże dużych nadziei z nowym ministrem. – Przecież Mariusz Błaszczak to jest człowiek, który zdemolował policję. Symbolem jego rządów jest ten dowódca bez butów zatrzymany przez inną służbę – ocenił Mroczek w rozmowie z Defence24.pl. Podkreślił przy tym, że policja jest formacją nieco większą od wojska, a dotychczasowy szef MSWiA – zdaniem byłego wiceszefa MON – nie ma kompetencji do zarządzania tak poważną instytucją.

Według posła PO po nominacji Błasczaka ustanie ostry konflikt między prezydentem, zwierzchnikiem sił zbrojnych a MON. – Natomiast minister Błaszczak to prawa ręka prezesa (Jarosława Kaczyńskiego – przyp. red.) i realizuje jego politykę. Prezydent w polityce prezesa Kaczyńskiego nie ma samodzielnej roli do odegrania, więc nie spodziewam się tutaj bardzo dobrych kontaktów, bo prezydent będzie spychany do niewielkiej roli. Nie będzie wojny, ale nie będzie bardzo dobrych relacji – uważa Mroczek.

Szramka: Błaszczak wcześniej nie zajmował się obronnością, są obawy

Paweł Szramka z klubu Kukiz’15 ocenił, że Antoni Macierewicz w miarę dobrze zaczął kierowanie MON a później spoczął na laurach. – Nie ma tego, czego wszyscy oczekiwali, czyli reformy systemu dowodzenia – powiedział Defence24.pl poseł, który przed objęciem mandatu był szeregowym zawodowym.

Jego zdaniem trudno powiedzieć, co może wnieść zmiana szefa MON na Mariusza Błaszczaka.

Na pewno będzie pod dużym wpływem prezesa Kaczyńskiego. Jakie ma doświadczenie, jakie ma kompetencje w sferze zbrojeniowej, to ciężko powiedzieć, nie słyszałem, żeby tą tematyką wcześniej się zajmował, więc jest obawa, czy to jest właściwa osoba, żeby tak ważny resort objąć. Zobaczymy, z niecierpliwością czekam na pierwsze posiedzenie komisji, na którym pojawi się pan Błaszczak.

Paweł Szramka (Kukiz’15)

Do pozytywnych zmian przeprowadzonych przez ministra Macierewicza poseł klubu Kukiz’15 zaliczył zniesienie maksymalnego 12-letniego terminu pełnienia służby kontraktowej, co dotyczyło głównie szeregowych zawodowych, a także likwidację limitów awansowych. – Zabrakło kontynuacji tych dobrych pomysłów, m.in. uzdrowienia sytuacji w szkolnictwie wojskowym – powiedział Szramka, wskazując, że szeregowym trudniej jest dostać się np. do szkoły oficerskiej niż cywilom.

Meysztowicz: o Macierewiczu nie ma można powiedzieć nic dobrego

Zamienił stryjek siekierkę na kijek – tak zamianę szefa MON skomentował dla Defence24.pl Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej. Ironizował, że następnym rozdaniu Błaszczak zostanie ministrem sportu lub cyfryzacji. – To świadczy o tym, że na dobrą sprawę w tym rządzie nigdy nie było fachowców – uważa poseł Nowoczesnej. Jego zdaniem "nie ma nic, co by można dobrego powiedzieć o ministrze Macierewiczu".

Pytanie, czy taka roszada ma sens, czy to zmieni polską politykę. Nie sądzę. Dobrze, że odszedł minister Macierewicz, bo był fatalnym ministrem i szkodził Polsce. Pytanie, czy minister Błaszczak po tym, co pokazał, jak potrafi traktować służby mundurowe, nie przyzwyczaił się do tego i będzie podobnie traktował żołnierzy.

Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna)

Zdaniem Meysztowicza przyszłość relacji szefa MON z prezydentem zależy od tego, ile władzy będzie chciał zachować nowy minister. – Pytanie, czy czeka nas kolejna rewolucja, jeśli chodzi o najwyższe stanowiska w armii, bo każdy ma swoich faworytów i pupili – zauważył poseł Nowoczesnej.

Reklama

Komentarze (20)

 1. soldat

  Niestety myślałem że po Klichu gorszego ministra nie będzie, myliłem się, na szczęście koszmar właśnie minął i został tylko bajzel do posprzątania.

 2. Wojewoda

  @żołnierz Macierewicz to dziecko PRL, wychował się i wykształcił w tamtym ustroju. Skoro wojskowe wykształcenie rodem z PRL jest złe, historyczne wykształcenie Macierewicza rodem z PRL jest także złe. Komunistyczna propaganda była obecna na każdej uczelni, Macierewicz również jest nią skażony.

 3. jarkono

  Nieustające pasmo sukcesów @Macierewicz_A: 1)Wisła - cena zaporowa 2)Homar - cana zaporowa 3)Śmigłowce 8-12szt. z wyp. za 5-7mld zł 4)Orka w/g zasady zatkać ry... Francuzom 5)WOT 8tyś w 2l. 6)Rezerwiści w trampkach na poligonie 7)MiG-29 spada bez paliwa 8)Drzwi C-130 na sznurku

  1. Kwp

   Kanalio WISLA i HOMAR w trakcie negocjcji.Nie znasz cen manipulatorze od gamoniaka.Banda zlodziei z PO chciala patriot bez ibcs nieprzydatny przy iskanderach.Antek negocjowal z IBCS to przeskok synku.Pierwsi na swiecie z Amerykanami.Siemoniak stary z 30mld zgodzil sie na50mld i termin realizacji z 2022 na 2030.Experci z PO nie zrobili ani razu szkolenia rezerwy w 8lat!zakupy sa rekordowe za Antoniego 20mld w 2lata synku.Zmiosl limit pracy szereg zamiast wywalac po12latach ludzi po6misjach a awanse dajac szkole moskiewskiej.Siemoniak zrobil nsr totalna patologie i dno obiecywal ot 350tys haha.kto kupil 53 TYS MSBS,96 KRAB,64RAKi,118żmij,jass er do1000km za po kupili o zasiegu 400km inbecylu,2494ukm 2000p to tylko niewielka czesc z zamowien.Jestem zolnierzem mi nie wmowisz bajki jsk cywilom nt.Antoniego .To NAJlepszy Min.Obrony po 89roku!Dla WP wielka strata.Prezydent moze pomarzyc o glosach zolnierzy.

 4. Jasio z pisiu

  Ja mam pytanie do wszystkich wielbicieli tego bajkopisarza który nic dla wojska nie zrobił.Mianowicie skoro piszecie że był taki dobry i był najlepszym ministrem to czemu go ze stołka zrzucili ??????? ha ha ha

 5. duży_drop

  Skoro wg posłów PiS był taki znakomity to czemuż to samo PiS go wywaliło z funkcji? Brak logiki kompletny.

  1. Grzyb

   W PiS-ie też są układy układziki, tarcia wew miedzy posłami i walka o wpływy. To duża i nie zawsze jednolita partia.

 6. zukosa

  https://mobile.twitter.com/sciosbezdekretu Poczytac radze

 7. Dr

  Syf polityczny malo mnie obchodzi. Wojsku potrzeba przeze wszystkim obrony przeciwlotniczej i niech tym nowy minister się zajmie. Choć ten jeden punkt przeprowadzcie od A do Z w tej kadencji.

  1. Roland

   MON się zastanawia Narew czy Homar. Pieniądze są to najważniejsze.

  2. gts

   Syf to macie w glowach. Wiadomo jest ze nie pozyskamy systemu przed 2020r. Za to w latach 2015-2018 mozna bylo pozyskac mysliwce i czolgi. Sprawy bylyby zalatwione raz a porzadnie. OPL jest nam potrzebna ale jest niedosetpna zanim nie powstanie IBCS i sami amerykanie go nie zbuduja. Chyba ze chcemy system jaki jest teraz - brak sieciocentrycznosci itp... Bajek o MEADS nie zamierzam nawet czytac, bo przed MEADS jest podobna droga rozwoju jak przed Patriotem. Oba systemy sa nie do pozyskania w oczekiwanych przez nas specyfikacjach, nawet jesliby pewne sprawy odpuscic w najblizszych latach. Jedyne co mozemy teraz zrobic to skupic sie na Narwi. Jednak jak juz wiemy znow czas pozyskania jest dosc odlegly a w tych latach budzet zostanie roztwoniony po raz kolejny. Niestety pieniedzy nie da sie zbierac na Wisle 10 lat nic nie kupujac, bo budzet tak nie dziala.

  3. pragmatyk

   Moje pełne poparcie ,bez opl nasze Leopardy tracą połowę wartości ,drugą połowę tracą bez wsparcia smigłowców.

 8. Junger

  Zwłaszcza że szkodzisz dużo bardziej niż poprzednicy

 9. PRS

  Akurat Pilica to największa ,,plama" rządów Tusk-Kopacz i Szydło. Obciąża ich to w równy sposób. Do czerwca ub. roku Tarnów miał to zacząć dostarczać, mamy styczeń i cisza w temacie. System, który ma służyć do obrony lotnisk a którego parametry taktyczno-techniczne nie pozwalają nawet na obronę ,,samego siebie". Jeszcze raz dla jasności - Pani Premier B. Szydło tego nie wymyśliła - to POprzednicy, ale ona to podpisała więc ponosi także odpowiedzialność. Przedstawianie Pilicy jako ,,sukces" jest odwracaniem kota ogonem. OK to może być system do potencjalnej obrony drugorzędnych mostów ew stacji trafo ale nie pierwszoplanowej infrastruktury strategicznej. Tu nawet Noteć w obecnej odsłonie to za mało.

  1. Kozi

   Pilica to porażka a kwota powala

 10. WPW1

  Wisła,Orka itp. - żaden z najważniejszych dla wojska kontraktów nie został podpisany mimo że pajacowali przy nich ponad dwa lata.Dwa pierwsze śmigłowce Black Hawk mimo że ciągle obiecane lecą do nas od końca 2016 roku.Reszta pisania jest zbędna,dobrze że odwołali tego bajkopisarza bo przynosił tylko wstyd naszemu wojsku.

 11. obiektywny

  odwolanie obecnego ministra obrony to szalenstwo przed obecnymi waznymi negocjacjami w sprawie Wisly i Homara plus innymi kluczowymi kontraktami ,a prezydent niestety w tych negocjacjach nie bierze udzialu mysle ze dopiero po tych finalnych rozmowach mozna byloby subiektywnie oceniac Macierewicza

  1. WP1

   Dwa lata pierdzieli się z Wisłą i nic,podobnie z Orką,dość tego cyrku,dobrze ze go odwołali

  2. Tom

   nie ma kasy stąd jeszcze przez 2 lata będzie ściema medialna, że jesteśmy twardzi itd - a zrzucone to zostanie na następne lata lub w niebyt

  3. duży_drop

   przecież to właśnie Amerykanie sugerowali by wymienić ekipę negocjacyjną, przedstawiciel Pentagonu był nawet na Nowogrodzkiej ze skargą na totalną niekompetencję tej ekipy...

 12. kazik

  Czy ktoś wyobraził sobie rozmowę poczciwego Błaszczaka a Amerykanami w sprawie ceny Potriotów.?. Umieram ze strachu.

  1. koko

   A ja ze śmiechu:) Choć AM wcale nie był lepszy!

  2. dropik

   zadnych rozmow nie bedzie kupimy 2 baterie w wariancie rumunskim i rozdamy ordery zasłużonym

 13. łuki

  Cały czas mówię, że na jakiekolwiek oceny przyjdzie czas za 6 lat żeby można było porównać wspaniałe osiągnięcia poprzedniej ekipy i aktualnej. Jak na razie wygląda, że już na starcie maja znaczącą przewagę

  1. dropik

   nie do konca się tak da porównać bo czasy były różne . np różne otoczenie zewnetrzne, różne etapy modernizacji i inne pieniądze do dyspozycji. trzeba to uzwględniać inaczej wyjdzie demagogia

 14. Marcus

  Gdzie te śmigłowce co miały być taniej, lepiej i szybciej?

 15. Robo

  Potencjał osobowy niszczono już wcześniej. Utrudnianie żołnierzom z doswiadczeniem startowanie do szkoł oficerskich, z cywilow robienie oficerow w 3 miesiace - do czego to dochodzi..

 16. Saracen

  " Macierewicz przez dwa lata nie zrobił nic, by poprawić dowodzenie wojskiem. Nie zrealizował obietnic zakupu uzbrojenia. Zrobił czystkę wśród doświadczonych dowódców. Po tych dwóch latach czuję żal - mówi generał Roman Polko, były dowódca GROM " Świeżutki wywiad, warto przeczytać.

  1. Blady

   Zostały zakupione pociski dalekiego zasięgu JASSM, pociski plot. i bomby dla F-16, więc chyba jednak nie tak nic.

  2. zły

   Warto przypomnieć, że według różnych danych w 2017 roku z GROM-u odeszło od 50 do 74 żołnierzy. Szczególnym policzkiem dla komandosów było mianowanie dowódcą jednostki płk Mariusza Pawluka, który w 2010 roku pisał donosy na ówczesnego dowódcę GROM gen. Dariusza Zawadkę. Za gen. Zawadką wstawiło się ponad 400 oficerów GROM-u a Pawluk pozbawiony odznak odszedł z wojska.

  3. i to ma być gwiazdkowy generał?

   Wg tego człowieka AM. miał w 2 lata nadrobić syf z ostatnich 28 lat! Zabawne rozumowanie:)

 17. ppp

  Obstawiam to pierwsze.

 18. stary

  Myślę że obrona Przeciwlotnicza to priorytet.W sprawie Homara rozmawiać z Ukrainą i Izraelem .Słynne śmigłowce też potrzebne.A i Kryla odświeżyć trzeba.Nie za dużo od razu ale do skutku.

 19. cdee

  szkoda. Powinien Macierwicz zostac i skończyć sprzatać ta "stajnie augiasza"

 20. same plusy

  Po owocach ich poznacie: Samoloty VIP, tony krówek, długopisy pancerne, Helikoptery, 100 F16, 100 Leo, granatniki ppn, OP, Wisłą, Narew, Honker, węgiel, przekroje karabinów po 70 tyś za sztukę. i wiele wiele innych. Dużo dadania zero rezultatów.

Reklama