Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Zbrojeniówka w obliczu nowych zamówień; Wywiad z gen. Leonem Komornickim; Potencjał militarny Nigerii; Dymisja w BBN; Dragon-17 kontra Zapad-17

Photo: J. Graf/Defence24.pl.
Photo: J. Graf/Defence24.pl.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Zbrojeniówka znów rośnie i zatrudnia”: Polskie firmy zbrojeniowe przy tak dużych zamówieniach dla wojska, będą miały problem z pozyskaniem kredytu oraz terminowym dokończeniem inwestycji. „Polskie firmy obronne mobilizują siły, aby sprostać zamówieniom armii. Takiej obfitości kontraktów nie widziano w branży od dawna.”


Roman Laudański, Polska The Times, „Rosja ćwiczy tylko jeden manewr: uderzenie na Zachód”: Wywiad z gen. dyw. w stanie spoczynku Leonem Komornickim. „Tu potrzeba dialogu, a nie wyciąganie argumentów, które nie mają nic wspólnego z decyzjami o stanowieniu siły obronnej państwa. Jej nieodzowną częścią jest obrona terytorialna. Jej krytyka jest niezgodna z polską racją stanu.”


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Militarna siła rekruta”: Analiza potencjału militarnego Nigerii. „Funkcjonujący w wojskach lądowych TRADOC prowadzi prace koncepcyjne nad doktryną obronną i opracowuje podręczniki z tego zakresu. Pełni również funkcję inspektoratu uzbrojenia, zajmuje się zakupem i testowaniem nowoczesnego sprzętu dla żołnierzy. Potencjał pancerny tego komponentu wojsk prezentuje się dosyć skromnie. Trzon stanowią sowieckiej produkcji czołgi T-72 odkupione od Czechów oraz czołgi T-54/55. Ponadto armia ma do swojej dyspozycji brytyjskie maszyny Yickers MBT oraz francuskie AMX-30.”


Nasz Dziennik, „Dymisja Juźwika”: Zmiany kadrowe w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.  „Szef BBN Paweł Soloch podjął decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę z płk. Czesławem Juźwikiem, ekspertem w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, po uzyskaniu informacji o jego służbie w WSW w latach 1983-1990 - wynika z komunikatu Biura”


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, „Czy smok pożre niedźwiedzia?”: Czy rozpoczynające się ćwiczenia Sojuszu oraz Polski będą mogły się przeciwstawić rosyjskim manewrom Zapad-17? „Obce wojska wchodzą na tereny Polski. Odpieramy atak i ze wsparciem NATO zabezpieczamy strategiczne punkty - to jeden ze scenariuszy rozpoczynających się manewrów Dragon 2017.”

Reklama

Komentarze

    Reklama