Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Współpraca wywiadowcza USA i Rosji zagrożeniem?; Wywiad z szefem MSZ; Coraz więcej neonazistów w strukturach niemieckich służb mundurowych?; Zakończono manewry morskie NATO „Sea Breeze 2020”; WOLI sukcesem MON
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Radosław Korzycki, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Kreml wyciąga od Zachodu informacje o dysydentach”: Amerykańsko-rosyjska współpraca wywiadowcza zagraża bezpieczeństwu rosyjskich uciekinierów, którzy w poszukiwaniu spokoju emigrują na Zachód. Według funkcjonariuszy służb specjalnych państw NATO, Kreml wykorzystuje uzyskane od Amerykanów informacje do tropienia uciekinierów z Czeczenii. „Amerykańsko-rosyjska współpraca wywiadowcza zagraża bezpieczeństwu rosyjskich dysydentów, którzy w poszukiwaniu spokoju emigrują na Zachód. Dotyczy to zwłaszcza uciekinierów narodowości czeczeńskiej. Według kilkorga funkcjonariuszy służb specjalnych państw NATO, z którymi rozmawiał <<Business Insider>>, Moskwa wykorzystuje uzyskane od Amerykanów informacje do ich tropienia. Praktyka ta pojawiła się, odkąd prezydentem został Donald Trump i kazał dzielić się danymi wywiadowczymi, by ocieplić relacje z Kremlem.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Dobry moment na zmianę na czele naszej dyplomacji”: Wywiad z ministrem spraw zagranicznych, Jackiem Czaputowiczem. „Europejski filar NATO powinien być wzmacniany niezależnie od tego, czy Ameryka się wycofuje. To jednak nie może zastąpić NATO z tego prostego powodu, że państwa europejskie w żadnym wypadku nie mają takiego potencjału wojskowego jak Ameryka. Żywienie podobnych iluzji jest szkodliwe.”
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Czy narodowi socjaliści są w policji?”: W Niemczech liczba członków organizacji bliskich ideologii nazistowskiej. Jest ich także coraz więcej w strukturach niemieckich służb mundurowych. „Cała seria niedawnych listów z pogróżkami pod adresem niemieckich polityków budzi ogromne poruszenie. Pod wszystkimi widnieje podpis: <<NSU 2.0>>. NSU to skrót od Nationalsozialistischen Untergrund, czyli Podziemia Narodowosocjalistycznego. Członkowie tej grupy prawicowych ekstremistów przez kilka lat ubiegłej dekady zamordowali z pobudek rasistowskich dziesięć osób, w większości Turków. Nie sam podpis pod listami budzi zdumienie adresatów. W listach zawarte były informacje o charakterze osobistym dotyczące odbiorców. Jak się okazało, dane te pochodzą z archiwów niemieckiej policji.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „NATO zwiększa obecność nad Morzem Czarnym”: W ćwiczeniach morskich Sea Breeze 2020 zaangażowano 27 okrętów i jednostek, dziewięć samolotów, w tym P-8A Poseidon z 47 Eskadry Patrolowej (VP 47) US Navy, oraz niemal 2,5 tysięcy żołnierzy z ośmiu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego i krajów partnerskich NATO. „W niedzielę zakończyła się kolejna edycja manewrów morskich Sea Breeze 2020 realizowana przez Bułgarię na wodach Morza Czarnego. Dzień później zaś na tym samym akwenie wystartowały manewry Sea Breeze 2020, które prowadzone są przez marynarki wojenne Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych. W manewrach tych biorą udział Stały Zespół Okrętów Bojowych oraz Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO.”
Agata Kondzińska, Gazeta Wyborcza, „Kto odpowie za blamaż Dudy”: Po rozmowie prezydenta Andrzeja Dudy z rosyjskimi pranksterami w Pałacu Prezydenckim, kancelaria prezydencka czeka na efekty śledztwa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „W Pałacu mówią, że nie spodziewają się konsekwencji. - Raczej szukajmy winnych w naszym przedstawicielstwie przy ONZ. Kto widział, że w tym samym czasie na urlop idzie szefowa i jej dwóch zastępców? - słyszymy. - Poza tym prezydent tak ma, że jak już się wydarzyło, to można odpuścić.”
Gazeta Wyborcza, „Cyberspecjaliści poza systemem”: Liceum wojskowe (WOLI – Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne) założone przez resort obrony cieszy się dużym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych. „To liceum założył minister obrony narodowej. Kto tu się dostanie, ma darmowy internat, wyżywienie, mundur, laptop. I ścisły grafik dnia. Przez rok nie wykruszył się żaden uczeń. Teraz też nie brakuje kandydatów. Chętni zgłaszają się z całej Polski, z dużych miast i małych miejscowości.[...]”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie