Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Rosja wyda Snowdena?; Patriot sprawdzonym systemem; NATO przestrzega przed rosyjską dezinformacją; Wkrótce rozmowy szefów dyplomacji USA i Rosji o Ukrainie; Prof. Szermietiew o agenturze wpływu w Polsce

Fot. Bundeswehr/Gygas
Fot. Bundeswehr/Gygas

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Fakt, "Putin podaruje szpiega Trumpowi?": Negocjacje USA i Rosji odnośnie ekstradycji Snowdena."Rosjanie prowadzą z Amerykanami rozmowy na temat ekstradycji z Federacji Rosyjskiej Edwarda Snowdena - informują media w USA. Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA), który od 2013 roku, kiedy ujawnił skalę inwigilacji prowadzonej przez rząd USA, przebywa w Rosji, miałby być prezentem Władimira Putina dla Donalda Trumpa. Prezydent USA uważa Snowdena za tchórza i zdrajcę, który powinien stanąć przed sądemi."


Joe Deantona, Rzeczpospolita, "Polski system Patriot. Wypróbowany": Wypowiedź pułkownika w stanie spoczynku - Joe Deantona - wiceprezesa ds. rozwoju działalności w dziale zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej firmy Raytheon produkującej system Patriot. Pułkownik przekonuje o zdolnościach bojowych amerykańskiego systemu antyrakietowego, w kontekście sprawdzenia się sprzętu w warunkach wojennych, co ma być ewidentnym brakiem w konkurencyjnej ofercie MEADS.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rosyjska dezinformacja rośnie w siłę": NATO ostrzega przed działaniami rosyjskiej tuby propagandowej. "Kampania dezinformacji i propagandy prowadzona przez władze Rosji i powiązane z nią media znacznie przybiera na sile - ostrzegła w weekend rzeczniczka NATO Oana Lungescu. Dodała, że działania Kremla w tym zakresie sukcesywnie nasilają się od 2014 r., kiedy to rosyjska armia nielegalnie zajęła Krym i wznieciła wojnę w Donbasie.[...] Choć jeszcze nie minęła połowa lutego, to w sieci pojawiło się wiele spreparowanych informacji dotyczących rzekomych ostatnich działań Sojuszu czy wypowiedzi jego przywódców. Największym echem odbiła się spreparowana rozmowa szefa NATO Jensa Stoltenberga z rosyjskim performerem, podającym się za prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę."


Nasz Dziennik, "Z Tillersonem o Donbasie": Szefowie dyplomacji Rosji i USA planują rozpocząć rozmowy dotyczące sytuacji na Ukrainie. "Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział wczoraj, że jego pierwsza rozmowa z nowym sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem mogłaby dotyczyć sposobów rozwiązania konfliktu w Donbasie, gdzie wciąż nie zrealizowano postanowień mających już dwa lata porozumień mińskich, a od niedawna sytuacja na linii zawieszenia broni wyraźnie się zaostrzyła. Do spotkania obu polityków może dojść podczas zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium (17-19 lutego) lub na posiedzeniu szefów dyplomacji grupy G20 w Bonn (16-17 lutego)."


Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, "Rosyjska agentura nakręca w Polsce spory": Wywiad z prof. Romualdem Szeremietiewem, byłym wiceministrem obrony narodowej. Rozmówca analizuje ostatnie wydarzenia w Polsce pod kątem działalności rosyjskich służb specjalnych. Profesor wskazuje jako najniebezpieczniejszą w obecnej wojnie informacyjnej - agenturę wpływu - która działa nie tylko w cyberprzestrzeni, ale również wśród działaczy społecznych.


Dziennik Trybuna, "Władca Północy rzuca wyzwanie": Kolejna próba nuklearna koreańskiego reżimu. "[...] Kim Dzong Un nakazał dokonać kolejnej próby z rakietą balistyczną - czego zakazują mu rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. [...] W przemówieniu noworocznym władca Północy oznajmił, że jest bliski dokonania próby z międzykontynentalną rakietą balistyczną ICBM. Nowy minister obrony USA, James Mattis zapowiadał 3 lutego w Seulu, że każde użycie przez Północ broni jądrowej spotka się ze skuteczną i przytłaczającą odpowiedzią USA. Mattis omówił też terminy rozmieszczenia na Południu amerykańskiego systemu antyrakietowego THAAD (będzie też chronił Japonię)."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama