Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Polski przemysł zbrojeniowy pod lupą UE; Zamachowiec z Brukseli schwytany; Anakonda przetestuje procedury przed wybuchem wojny; Proces przyjmowania uchodźców w Polsce nadal trwa

Pojazd SPZR Poprad w pozycji transportowej – fot. PIT-RADWAR
Pojazd SPZR Poprad w pozycji transportowej – fot. PIT-RADWAR

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Polski wyścig zbrojeń na celowniku Brukseli": Unia Europejska przygląda się Polsce pod kątem zamówień na rzecz obronności. Zapowiedzi kierownictwa MON o faworyzowaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego podczas planowanej modernizacji SZ RP jest sprzeczna z zasadą unijnego swobodnego przepływu towarów i usług.


MT, Fakt, "Terrorysta z Brukseli złapany!": Mohamed Abrini, obywatel Belgii, poszukiwany terrorysta z Brukseli, został zatrzymany. "Dżihadysta został zatrzymany w piątek przez belgijskie służby specjalne. Podczas przesłuchania przyznał, że 22 marca był razem z dwoma zamachowcami samobójcami na lotnisku Zaventem. Jego dwaj wspólnicy zgodnie z bestialskim planem zdetonowali ładunki wybuchowe, ale on w ostatniej chwili uciekł. Zamachowiec jest podejrzany nie tylko o udział w zamachach w Brukseli, ale też o współorganizację listopadowych ataków w Paryżu."


Edyta Żemła, Wprost, "Poniżej progu wojny": Trwają przygotowania do największych manewrów od dziesięcioleci - Anakonda - podczas których po raz pierwszy będą ćwiczone procedury przed wybuchem konfliktu zbrojnego oraz zdarzenia kwalifikowane jako poniżej progu wojny. Scenariusz ćwiczeń zakłada przeciwdziałanie wojnie hybrydowej.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Uchodźcy: decyzji nie ma, ale procedura wciąż trwa": Pomimo zapowiedzi premier Beaty Szydło o nieprzyjęciu uchodźców w obecnej sytuacji związanej z zamachami w Europie, to procedura przyjęcia nadal trwa. Obecnie trwa sprawdzanie przez służby wytypowanych imigrantów, po której mogą zostać oni rozlokowani w Polsce.


Maciej Sas, Polska The Times, "Bezpieczeństwo nie jest drogie, ale jego brak kosztuje": Wywiad z prof. dr. hab. Kubą Jałoszyńskim, pracownikiem naukowym Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Ekspert porusza kwestie zagrożenia terroryzmem oraz omawia przygotowanie naszych służb do przeciwdziałania aktom terroru.


Bogumił Tomczak, Przegląd, "Prosta droga w kosmos": Polska zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki w kierunku podboju kosmosu. Ponad 40 firmy zostało zrzeszone w konsorcjum, które pracuje nad pierwszym polskim satelitą.  "Jednym z liderów sektora stała się założona w 2008 r. firma Creotech Instruments SA z Piaseczna pod Warszawą, producent zasilaczy do różnych urządzeń szybujących na orbitach okołoziemskich, a nawet poza nimi, bo jeden z takich segmentów podąża już w kierunku Marsa. Teraz Creotech stanął na czele konsorcjum zaangażowanego w budowę pierwszego polskiego satelity komunikacyjnego. [...] Nasz satelita będzie zbierał informacje z automatycznego systemu identyfikacji statków (AIS) na potrzeby monitorowania i nadzoru bezpieczeństwa ruchu morskiego"


Klaudia Dadura, Gazeta Polska Codziennie, "Rząd weźmie się za hakerów": Po wieloletnich zaniedbaniach w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom cyberprzestrzeni, ma powstać strategia dla cyberbezpieczeństwa.  "Aby zapobiec cyberatakom, rząd pracuje nad wprowadzeniem, w połowie roku, europejskiej dyrektywy NIS, która ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci 1 informacji w obrębie Unii. - Taki przepis zmusi firmy prywatne do raportowania władzom o cyberincydentach oraz ułatwi pracę organom ścigania - twierdzi zastępca prokuratora generalnego. Święczkowski zapowiedział jednocześnie powołanie struktur w polskiej prokuraturze zwalczających cyberprzestępczość." 

Reklama

Komentarze

    Reklama