Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: NATO dofinansuje Afganistan; Cyberprzestrzeń polem walki Sojuszu; Dramatyczny stan MW RP; Czołgi nadal ważnym elementem w wojsku; ZPP przygotowało raport o powszechnej obronie kraju; Vector Synergy chroni NATO
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, "NATO robi zrzutkę na Afganistan": Na szczycie NATO podjęto decyzje o dofinansowaniu sił bezpieczeństwa w Afganistanie i rozszerzenie szkoleń w Iraku. "O europejskiej zrzutce poinformował w sobotę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ma ona przynieść przynajmniej trzy miliardy dolarów (po miliardzie przez najbliższe trzy lata). Pieniądze będą przeznaczone na utrzymanie, szkolenie i dozbrajanie afgańskich sił bezpieczeństwa. [...] Nie możemy dopuścić, żeby Afganistan stał się bezpieczną przystanią dla terrorystów - mówi Stoltenberg. Nie chciał spekulować, jak długo NATO będzie zaangażowane w tym kraju."
Jędrzej Bielecki, Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, "Jest nas miliard. Putin to wie": Wywiad z generałem Petrem Pavelem, szefem komitetu wojskowego NATO. Generał w rozmowie wskazuje jakie decyzje militarne NATO musi podjąć oraz prognozę przyszłych działań Kremla.
Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, "Nowy wymiar wojny. Wcale nie wirtualny": Szczyt NATO w Warszawie usankcjonował cyberprzestrzeń jako pole walki oraz cyberataki jako działania wojenne. Eksperci podkreślają, że przyszedł czas najwyższy, ponieważ obecnie ataki na instytucje NATO oraz sojuszników są coraz bardziej poważne.
Edyta Żemła, Wprost, "Flota dryfuje na złom": Polska Marynarka Wojenna jest w dramatycznym stanie. Średnia wieku okrętów wynosi 35 lat oraz diametralnie odbiega od standardów Paktu Północnoatlantyckiego. Obecnie na wsparcie działań NATO został wysłany ORP Kościuszko, któremu dwa lata temu skończyła się certyfikacja sprzętu bojowego, ponieważ nie montowano nowego uzbrojenia od 14 lat.
Bartosz Boruciak, Super Express, "Każde państwo NATO jest traktowane jednakowo": Wywiad z prof. Zbigniewem Wawrem, historykiem i dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego. "Na wschodniej flance ma również pojawić się ciężka brygada. Czy w czasach technologicznego rozwoju to jest dobry pomysł? - Mimo wszystko czołg jest bardzo ważnym przedmiotem pola walki. Te nowoczesne są inaczej skonstruowane, stanowią małą bazę komputerową. Czołg współczesny inaczej się prowadzi niż czołg starego typu. Te pojazdy bardzo lekko się prowadzi, prawie jak samochody. Nie ma porównania z czołgami z okresu II wojny światowej. Ciężka brygada to nie tylko są czołgi, ale również śmigłowce. Połączenie czołgów i śmigłowców daje na polu walki wymierne efekty."
Paweł Szaniawski, Newsweek, "Nie chcemy nowej zimnej wojny": Wywiad z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. "Zachodnie źródła wywiadowcze są przekonane, że to Moskwa stoi za niektórymi cyberatakami w Europie Wschodniej. Czy NATO jest przygotowane na takie zagrożenie? - Cyberobrona jest częścią zbiorowej obrony NATO i była wysoko na liście priorytetów podczas szczytu w Warszawie. [...] członkowie NATO jasno określili, że cyberataki mogą wywołać reakcję Sojuszu na podstawie artykułu 5. Nie zmienia to rzecz jasna postawy Sojuszu, która jest defensywna. NATO jako organizacja nie ma, nie rozwija ani nie stosuje ofensywnych możliwości cybernetycznych. Naszym celem jest ochrona własnych sieci, misji i operacji. I pomoc sojusznikom w razie potrzeby."
Jarosław Wróblewski, Gazeta Polska Codziennie, "Podołamy wszystkiemu, mamy to we krwi": Wywiad z pułkownikiem Romanem Bednarskim, dowódcą Zespołu Dowodzenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. "Czy Polska odgrywa coraz ważniejszą rolą wśród innych armii państw NATO? Tak, to widać na co dzień. Szczyt NATO, który Polska zorganizowała, jest tego najlepszym przykładem. Wojsko zawodowe pozwoliło na profesjonalizację armii. Niczym nie ustępujemy innym w sprzęcie wojskowym i przodujemy w wyszkoleniu. [...] Nabywamy niesamowitych doświadczeń i jesteśmy w stanie je wykorzystać. Inni to widzą i myślę, że nam zazdroszczą. Jesteśmy granicą pomiędzy Wschodem i Zachodem. Ciąży na nas duża odpowiedzialność i presja całego świata."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Awans w bezpieczeństwie": Pozytywne opinie na temat szczytu NATO, który dla Polski okazał się ogromnym sukcesem. "Nie tylko polscy politycy zgadzają się, że mieliśmy do czynienia z wydarzeniem o historycznym znaczeniu. - Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność w Europie, NATO jest silne, sprawne i gotowe jak zawsze. Nikt więc nie może wątpić w zdecydowanie Sojuszu, aby być zjednoczonym i skupionym na przyszłości - powiedział prezydent USA Barack Obama."
Dziennik Trybuna, "Zbrojne ramię narodu": Polski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport na temat powszechnej obrony kraju. "Raport rekomenduje między innymi wprowadzenie powszechnego dostępu do broni typu wojskowego (długiej i maszynowej, a prawdopodobnie też ciężkiej i rakietowej). Raport wskazuje, że obrona powszechna nie może być jednak powołana i kierowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz regularną armię. Ma się stać drugim narzędziem obrony państwa. Osobną silą przeznaczoną do innych celów. Raport przewiduje oparcie obrony powszechnej na polskich przedsiębiorstwach (czyli z rodzimym kapitałem)."
ROW, Do Rzeczy, "Internetowy atak islamistów na Polskę": Serwis Światowych Dni Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej został zaatakowany. Na stronie pojawił się komunikat: "Pozdrawiamy naszych braci z okazji święta Id AI-Fitrt Allahu akbart Przyszedł czas na zapłatę. Nasi wrogowie zebrali się w jednym miejscu. Szczyt NATO razem z Warszawą spłoną w świętym ogniu!". Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmuje się sprawą.
Eugeniusz Twaróg, Puls Biznesu, "Polska firma chroni NATO": Polska firma Vector Synergy osiągnęła międzynarodowy sukces. Obecnie współpracuje z NATO, dla którego przygotowało platformę CDeX (Cyber Defence eXercise Platform), która jest symulatorem ataków hakerskich.
Smuteczek
"Polski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport na temat powszechnej obrony kraju" Zachciało się jaśniepaństwu prywatnych armii ahaha!
Matiasz
A jakich bitwach brali udział komandosi z Lublińca? Na jakiej podstawie twierdzi taki że podoła?