Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Bojownicy z Ukrainy idą na Syrię; Włoskie radary dla Polski; Ankara w żałobie; Podwyżki dla żołnierzy; NATO będzie mogło zestrzelić rosyjski samolot w razie zagrożenia

fot. MBDA
fot. MBDA

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Igor. T. Miecik, Gazeta Wyborcza, "Przerzut bojowników z Noworosji do Nowosyrii": Bojownicy walczący po stronie rebeliantów na Ukrainie, rozpoczęli masowe przemieszczanie do Damaszku. Ukraińska Służba Bezpieczeństwa, zaobserwowała ubytek prawie 70% stanu osobowego w rebelianckich oddziałach. Powodem tego stanu rzeczy jest problem Rosji w rekrutacji na wojnę w Syrii. Rosyjscy żołnierze protestują i odmawiają wykonania rozkazów przełożonych, nakazujące im tajne operacje w nieznanych, ciepłych krajach, a sam Kreml zapowiadał, że Rosja tylko przeprowadza operacje powietrzne, a nie lądowe. W tej sytuacji Rosja może liczyć tylko na najemników.


Z.L., Rzeczpospolita: Do Polski przyjadą trzy nowe radary. Mają one zostać ulokowane na wschodniej ścianie naszych granic. Radary zostały wyłonione w przetargu Agencji Łączności i Informatyki NATO. "Spółka Selex ES, należący do włoskiego koncernu zbrojeniowego Finmeccanica, dostarczyła do Polski trzy stacjonarne stacje radarowe dalekiego zasięgu. To istotny element systemu kontroli powietrznej i dowodzenia NATO."


Bartosz Marczuk, Wprost, "Skaner": Wywiad z Jarosławem Gowinem, kandydatem na nowego Ministra Obrony Narodowej z Zjednoczonej Prawicy. Tematy poruszane w rozmowie to liczebność naszej armii, przetargi na modernizację oraz obrona terytorialna. "150 tys. żołnierzy w armii. Armia i wydatki na nią powinny być większe. Pieniądze na modernizację powinny trafiać do polskich firm."


Paulina Gajkowska, Nasz Dziennik, "Zamach w Ankarze": W Ankarze miał miejsce najkrwawszy zamach w dziejach Turcji. Zginęło 128 ludzi, a 65 walczy o życie w szpitalach. W sobotę po godzinie 10 wybuchły 2 bomby na dworcu kolejowym. Przeprowadzane są czynności, mające na celu ustalenie sprawców. Podejrzewani o ten zamach są Kurdowie lub bojownicy Państwa Islamskiego. "[...] wiele wskazuje na to, że ataku dokonali zamachowcy - samobójcy."


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Dla szeregowego 100 zł podwyżki, dla generała dwukrotnie więcej":  Minister Siemoniak wysłał do konsultacji projekt rozporządzenia podwyższającego uposażenia dla żołnierzy. Dla korpusu szeregowych zawodowych będzie to ok. 100 zł , zaś od stopnia chorążego do generała - ponad 200 zł.


Andrzej Zybertowicz, W Sieci, "Ministerstwo Ochrony Państwa": Autor tekstu wykazuje podstawowe obszary służb specjalnych, w których należy podjąć działania w celu usprawnień. Są to zadania, nadzór i koordynacja. "Chodzi o to, że zarządzanie dowolną instytucją toczy się zawsze w szerszych ramach. To one przesądzają charakter owego zarządzania."


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, "Za ciasno dla Rosji i NATO": Brytyjscy piloci oraz innych państw NATO, otrzymali zgodę na zestrzelenie rosyjskich samolotów, jeśli te im zagrożą w przestrzeni powietrznej. Nad niebem w Syrii oraz Iraku są prowadzone operacje powietrzne dwóch stron, samoloty ponad dźwiękowe latają bez wspólnej koordynacji, co powoduje duże ryzyko kolizji oraz prowokacji ze strony Rosjan. "Wystarczy, że choć jeden samolot zostanie zestrzelony podczas walki powietrznej i wszystko się zmieni [...] brytyjskie myśliwce wielozadaniowe Tornado GR4 mogą być wyposażone w pociski rakietowe powietrze - powietrze typu AIM - 9 Sidewinder lub AIM - 132 ASRAAM."

Reklama

Komentarze (1)

  1. sorbi

    Podwyżki dla żołnierzy - przedwyborcza agitkiełbasa warta kilkaset tysięcy głosów żołnierzy i członków ich rodzin

Reklama