Reklama

Polityka obronna

Wtorkowy przegląd mediów z Defence24.pl: Mirage za F-16 dla Ukrainy

Fot. Armée de l'Air
Fot. Armée de l'Air

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Rzeczpospolita, „Nie F-16 ale Mirage dla Ukrainy? Francja rozważa szkolenie ukraińskich pilotów": Ministrowie obrony Francji i Ukrainy mają rozmawiać w sprawie myśliwców Mirage dla Ukrainy podczas rozmowy telefonicznej, do której dojdzie w tym tygodniu. „Francja rozważa prośbę Ukrainy o szkolenie pilotów myśliwców - twierdzi doradca ministra obrony Francji, Sebastiena Lecornu, którego cytuje 'Politico'. \[...\] W styczniu prezydent Francji, Emmanuel Macron ogłosił, że francuskie siły powietrzne przejdą w całości na samoloty Rafale. Według kilku osób znających temat - jak pisze "Politico" - oznaczałoby to, że francuska armia pozbyłaby się starszych myśliwców, takich jak Mirage 2000. Te myśliwce mogłyby, potencjalnie, zostać przekazane Ukrainie"

Reklama

Marek Kozubal, „Fala odejść z wojska. MON nie widzi problemu": Fala rezygnacji ze służby w wojsku. Powodem mają być między innymi: fatalne relacje międzyludzkie, gospodarka niedoborów, brak wyposażenia, problemy z zaopatrzeniem orz możliwość otrzymania większej pensji w cywilu. „Z naszych ustaleń wynika, że w poprzednim roku mundur zdjęło 15 900 żołnierzy zawodowych i ochotników WOT. To fatalna informacja nie tylko dla wojska. \[...\] Resort podał tylko liczbę, i tak bardzo wysoką, odchodzących żołnierzy zawodowych. MON podał też informację, że teraz w wojsku służy 164 tys. żołnierzy. Tyle że nie tylko zsumował żołnierzy zawodowych i ochotników z WOT, ale też 'nadmuchał statystykę' poprzez dodanie do niej wszystkich tych, którzy zgłosili się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tej grupie są też m.in. studenci uczelni wojskowych. Błaszczak twierdzi, że tylu ma ludzi 'pod bronią'. Nigdy wcześniej tak żołnierzy nie liczono."

Rzeczpospolita, „Johnson: Putin utorował drogę Ukrainie do członkostwa w NATO": Były premier Wielkiej Brytanii o wstąpieniu Ukrainy do NATO. „Ukraina powinna otrzymać wszystko, czego potrzebuje, aby zakończyć wojnę tak szybko, jak to możliwe - napisał były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w artykule dla 'The Washington Post'. W opinii dla waszyngtońskiego dziennika Johnson napisał, że Putin, rozpoczynając inwazję na Ukrainę, 'utorował jej drogę do NATO'. \[...\] Prawda jest taka, że gdybyście zapytali mnie przed inwazją Putina, kiedy Ukraina przystąpi do NATO, powiedziałbym: Mniej więcej wtedy, gdy piekło zamarznie, albo: nie przez co najmniej 10 lat - pisze były premier, zagorzały sojusznik Kijowa."

Reklama

Jan Manicki, Interia, „Skandynawowie wyślą Leopardy Ukrainie. 'Najszybciej, jak to możliwe'": Norwegia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2. Podobne posunięcie rozważa Dania. „Norwegia przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2 najszybciej, jak to tylko możliwe - zapowiedział w poniedziałek minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram, cytowany przez AFP. Darowiznę w postaci pojazdów pancernych rozważa także Kopenhaga \[...\] Okazuje się, że Siły Zbrojne Ukrainy mogą liczyć także na wsparcie od innego skandynawskiego kraju. Premier Danii Mette Frederiksen, która w poniedziałek odwiedziła Mikołajów oświadczyła na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że jest 'otwarta na przekazanie czołgów Leopard 2'."

Wiktor Piech, Interia, „Ukraina ulepsza lotniska w całym kraju w oczekiwaniu na zachodnie myśliwce": Integracja ukraińskich sił powietrznych z myśliwcami wymagałaby szkolenia pilotów i konserwatorów oraz modernizacji lotnisk, które miałyby zapewnić im bezpieczeństwo działania. „Jak podaje portal The Drive, Ukraina zaczęła modernizować swoje lotniska, aby być w stanie przyjąć zachodnie samoloty bojowe. Jak na razie maszyny nie zostały nawet obiecane przez zachodnich sojuszników. \[...\] Jak powiedział płk Jurij Ignat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych: - Musimy przygotować infrastrukturę lotnisk, aby piloci mogli bezpiecznie lądować na pasach startowych. Prace trwają w różnych regionach Ukrainy przy wsparciu Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Obrony i innych agencji rządowych."

Interia, „Wojenne call center. Amerykanie w Polsce zdalnie naprawiają ukraińską artylerię": Amerykańscy żołnierze w Polsce udzielają Ukraińcom porad na temat używania zachodniej broni. Wykorzystują do tego wojskową „gorącą linię". „Wojska USA stacjonujące w Polsce stworzyły ciekawą formę pomocy ukraińskim żołnierzom. Za pomocą specjalnego kanału komunikacji Ukraińcy mogą do nich zadzwonić z problemami w naprawie bądź obsłudze zachodniej broni. \[...\] Wykorzystując zabezpieczony kanał komunikacyjny, żołnierz na froncie może skontaktować się z przeszkolonym Amerykaninem, który odpowie na każde pytanie i poinstruuje z użycia bądź naprawy zachodniego uzbrojenia. To swoiste 'centrum obsługi klient'" jest formą projektu International Donor Coordination Center, które USA współtworzy z innymi krajami NATO. Ma na celu odpowiednie przeszkolenie wszystkich ukraińskich żołnierzy z obsługi zachodniej broni."

Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Ukraina może niedługo otrzymać zachodnie myśliwce": Komentatorzy uważają, że decyzja o dostawie nowoczesnych myśliwców dla Ukrainy jest już przesądzona. „Jeszcze niedawno wydawało się, że niemożliwe będzie przekazanie Ukrainie nowoczesnych zachodnich czołgów. Teraz coraz głośniej mówi się o tym, że Kijów dostanie również zachodnie myśliwce. \[...\] Równocześnie portal Poli-tico, powołując się na źródła w Departamencie Obrony, poinformował, że w Pentagonie trwa lobbing na rzecz wysłania Ukrainie myśliwców F-16. Ma na to naciskać grupa wysoko postawionych wojskowych. Źródła portalu twierdzą, że po szybkiej akceptacji wysyłki Patriotów i Abramsów członkowie tej grupy uważają, że mają szansę na sukces. — Nikt nam się nie sprzeciwia - powiedzieli."

Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Rosną napięcia na Bliskim Wschodzie": Administracja Joego Bidena wyjątkowo aktywnie angażuje się w regionie Bliskiego Wschodu. „Ataki palestyńskich terrorystów w Jerozolimie, krwawy nalot izraelskiej armii na Zachodnim Brzegu i zaostrzenie przepisów przez izraelski rząd - podczas gdy gwałtownie rosną napięcia w relacjach Izraela i Palestyńczyków, sekretarz stanu USA Antony Blinken poleciał na Bliski Wschód uspokajać sytuację. \[...\] Amerykanin ma się spotkać z izraelskimi i palestyńskimi przywódcami. Swoją wizytę w regionie rozpoczął od Egiptu. Jeszcze w poniedziałek miał pojechać stamtąd do Jerozolimy na rozmowy z izraelskim premierem Beniminem Netanjahu. Następnie w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu spotka się z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem."

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Uczynić czas bronią Ukrainy": Czy zachodni sprzęt wojskowy zdąży trafić na Ukrainę przed zapowiadaną ofensywą Rosji? „Zachodnia broń była kluczowa w odparciu pierwszej fali rosyjskiej inwazji, a potem w rozpoczęciu kontrnatarcia. Jednak zdaniem amerykańskich ekspertów wahania koalicji pozbawiły Ukraińców szansy na szybsze wyzwalanie terytorium. \[...\] Po zaklepaniu czołgów Ukraińcy liczą na samoloty F-16, a także pociski dalekiego zasięgu. Tymczasem na Zachodzie znów zaczyna się dobrze znana debata: kanclerz Niemiec zadeklarował w wywiadzie dla niemieckiego dziennika 'Tagesspiegel', że dostarczenie samolotów jest wykluczone."

Reklama

Komentarze (4)

 1. Golf

  Niestety, ale największym hamulcowym w udzielaniu pomocy wojskowej są USA ! Fakt, sa liderem co do ilości wysyłanej broni i pomocy Ukrainie. Ale bardzo dokładnie kontrolują kroplówkę z udzielana pomocą. Teraz, gdy Ukraina liczy na dostawy F-16 a wiele innych krajów rozważa przekazanie tych samolotów... Biden mówi stanowcze...NIE !! Podobnie jest z rakietami ATACMS o zasięgu 300 km, którymi Ukraina mogła by niszczyć magazyny broni i paliwa na dalekim zapleczu frontu. Właśnie ta broń...F-16 i rakiety o wiekszym zasięgu mogłyby zmienić sytuację na froncie. I tej broni amerykanie nie chcą dać Ukrainie !!

  1. Mlody12345

   Całkiem prawdopodobne jest, że szybka zmiana na froncie ''szybko'' uruchomiła by eskalację konfliktu, oraz ''całkiem'' prawdopodobnie uruchomienie broni zagłady...

  2. Ma_XX

   stary - wojna to biznes a nie akcja humanitarna rozdawania sprzętu - skoro tak robią to znaczy jest w tym jakiś cel

  3. szczebelek

   Wiesz, że to co nazwałeś kroplówką jest równa nowemu całorocznemu budżetowi naszego MON... Niemcy są członkiem G7, więc powinni dać równowartość prawie 30 mld euro jak USA dali 4 mld euro licząc pomoc humanitarną gdyby Polska doliczyła te środki to wyjdzie 12 mld euro natomiast cała pomoc USA to ponad 100 mld dolarów czyli 25 razy więcej ups.

 2. BatNaBaranów

  duża skala odejść z wojska zawodowego ma prostą przyczynę. Tchórzostwo. Jak wybuchła wojna na Ukrainie to od razu część żołnierzy wyczuła pismo nosem. Fajnie jest służyć w czasie pokoju i mieć przywileje i wcześniejsze emerytury, no ale kto by pomyślał że żołnierz jest zobowiązany też walczyć jak przyjdzie co do czego. Jestem przekonany, że 90% odejść ma związek z wojną strachem jaki obleciał zawodowych. Stąd przywrócenie przymusowego poboru jest niestety koniecznością.

 3. DIM1

  Francja może wykonać tu tzw. dobrą robotę. Tak jak Polska wykonała z czołgami. Ponieważ jeśli Francja przekaże Mirage, następnie to Rafale będą kolejnymi samolotami - już po wojnie - nabywanymi przez Ukrainę. Amerykanie o tym wiedzą. Czyli albo oni także muszą wtedy dostarczać swe maszyny, albo stracą rynek na swój najdroższy z asortymentów eksportowych. Brawo Francja, ale niech to zrobi. Już, teraz !

  1. Ma_XX

   Francja jako jedyny kraj w Europie robi swoje samoloty od podstaw, reszta to składaki EF2000 czy Gripen - ten ma silniki z USA, więc Amerykanie mogą zakazać sprzedaży - jeśli więc zachodnie samoloty to tylko od Francji

 4. Adam S.

  Z całą pewnością Niemcy są europejskim liderem w mówieniu "nie". Może i dostarczają potem całkiem sporo sprzętu, ale zawsze w ogonie peletonu, zawsze wtedy, gdy już im wstyd nie dołączyć do pozostałych krajów.

  1. Golf

   Pod względem wartości udzielanej pomocy są na drugim miejscu po USA. I to jest fakt !

  2. Hans_Micoolsky

   Niemcy, jeśli chodzi o samoloty, czy to F-16, czy Mirage 2000, czy Grippeny mogą sobie mówić nie, nie są ich producentem, zatem nie mają nic do gadania.

  3. X

   A Węgrom ciągle nie jest wstyd ;)

Reklama