- WIADOMOŚCI
Większość amerykańskich żołnierzy opuściła Estonię
Autor. PEO Ground Combat Systems / fb
W poniedziałek szef polskiego MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że do Polski wraca zawieszona niedawno amerykańska rotacja. Mniej optymistyczne wiadomości w kontekście amerykańskiej obecności wojskowej przekazał minister obrony Estonii Hanno Pevkur.
Większość amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Estonii w ramach rotacyjnego rozmieszczenia opuściła już ten kraj. Według estońskiego ministra obrony Hanno Pevkura w kraju tym obecnych jest teraz mniej niż 100 żołnierzy z USA.
Czekając na ruch USA
Według ministra Pevkura latem tego roku co prawda ma przybyć nowa rotacja sił amerykańskich, która pozostanie w kraju do końca roku, ale nie wiadomo, o jakiej liczbie żołnierzy mowa. Jeszcze gorszą wiadomością jest to, że według estońskiej stacji ETV obecnie nie ma potwierdzonych planów dotyczących dalszej obecności wojsk amerykańskich w Estonii po 2026 roku. Decyzje w tej sprawie mają zapaść po zapowiedzianym w czerwcu przez sekretarza obrony Pete’a Hegsetha przeglądzie wojsk amerykańskich w Europie.
Wojska amerykańskie stacjonują w Estonii rotacyjnie na mocy umowy dwustronnej zawartej przez Tallin i Waszyngton w 2022 roku. Dotychczas liczebność personelu z USA wahała się od 500 do 700 wojskowych.
Więcej żołnierzy w Polsce
Okazuje się, że amerykańska obecność w Estonii w pewnym stopniu wiąże się z rotacją żołnierzy USA w Polsce. Jak wskazują estońskie media, następne rozmieszczenie sił Stanów Zjednoczonych „oczekiwane jest w ramach kolejnej rotacji do Polski, ale i tu harmonogram nie jest jasny”.
„Dokładny moment, kiedy dotrze do Polski, nie jest znany, ale to dłuższy proces. Wtedy też zobaczymy, czy jednostki rotacyjne rozmieszczone w Estonii będą pochodzić z tej brygady, czy też z innej jednostki” – powiedział Pevkur.
Powrót amerykańskiej rotacji do Polski zapowiedział dziś szef polskiego MON Władysław Kosiniak-Kamysz. „Odebrałem informację od Stephanie Holmes, zastępcy attaché wojskowego USA, że wraca rotacja. W ciągu najbliższych tygodni dopełni się rotacja wojsk amerykańskich w Polsce” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz przy okazji podpisania umowy na produkcję w Polsce niskokosztowych pocisków manewrujących Barracuda od Anduril Industries.

